Dorinel Munteanu, favoritul suporterilor pentru a reveni la Oțelul

Dorinel Munteanu, favoritul suporterilor pentru a reveni la Oțelul
Evaluaţi acest articol
(22 voturi)

Fanii gălățeni și-au manifestat interesul de a-l revedea pe banca tehnică la Galați pe cel care a reușit cea mai mare performanță din istoria fotbalului gălățean.

Ratarea obiectivului de a promova în liga secundă i-a adus pe fanii Oțelului în pragul unei crize de nervi și au invadat internetul cu mii de comentarii referitoare la ceea ce ar trebui făcut de aici înainte pentru a fi îmbunătățite performanțele sportive. Cei mai mulți dintre ei și-au îndreptat atenția către Dorinel Munteanu, antrenorul care a pregătit-o pe Oțelul în urmă cu un deceniu, atunci când reușea să obțină și cele mai importante succese din fotbalul gălățean: câștigarea campionatului și a Supercupei, plus participarea în grupele Ligii Campionilor. Astfel, "Să vină Dorinel!" a devenit laitmotivul din secțiunile de comentarii de pe rețelele sociale pe tema Oțelului din partea suporterilor.
Așa că, după ce Grigoraș a dat chix, locul său ar putea fi luat de Dorinel Munteanu, așa cum s-a petrecut și în 2009, astfel că istoria s-ar putea repeta. Atunci Munteanu a preluat echipa după un sezon nu tocmai reușit, iar la doi ani distanță a adus primul titlu din istoria Galațiului fotbalistic.
Dincolo de faptul că a mai fost la Oțelul și a reușit atunci să obțină rezultate extraordinare, Dorinel Munteanu are avantajul că este stabilit cu domiciliul la Galați. Însă, trebuie ținut cont de faptul că va fi foarte dificil de adus, pentru că este recunoscut ca un antrenor riguros, cu pretenții de profesionalism, puțin probabil de îndeplinit la nivelul celui de-al treilea eșalon. După perioada de la Oțelul, Dorinel le-a mai pregătit pe Dinamo București, Morodvia Saransk, Kuban Krasnodar, FK Gabala, Astra Giurgiu, Reșița (în două rânduri), Zakho și Concordia Chiajna.

Tase, Niculcea sau din afara orașului

Cu toate că gruparea gălățeană a ratat obiectivul de a promova în Liga a II-a, a rămas, totuși, un potențial punct de atracție pentru antrenori. Tot din sfera fotbalului gălățean, ca variante pentru a prelua echipa pe banca tehnică ar putea fi Viorel Tănase, actualmente implicat în proiectul secției de fotbal de la CSM Galați, ori Ionuț Niculcea, cel care își încheie la finalul lunii Iunie contractul cu Sporting Liești.
Altfel, o altă parte a suporterilor își doresc să fie adus un antrenor din afara orașului, iar un nume vizat ar fi cel al lui Gabriel Paraschiv, care se află la Flacăra Moreni, tot în Liga a III-a.

Citit 2767 ori Ultima modificare Joi, 10 Iunie 2021 00:04

10 comentarii

  • postat de Comentator
    Vineri, 11 Iunie 2021 07:51
    89.42.178.***
    Daca se va lasa in mare parte acest lot cu 4-5 jucatori de valoare la mijloc si in atac , se va reusi cred, ! cheia sta intr-un antrenor actual , motivat si cu personalitate care sa stabileasca si tactica la meciuri , nu asa la ce-o da Domnul !
    0
    1
    Raportează
  • postat de Comentator
    Vineri, 11 Iunie 2021 07:42
    89.42.178.***
    Sa fie platiti la rezultat si la obiectiv , ok ! Dar salariu din care ar vrea sa traiasca si tinerii aia ? Cine vina , mai nebunilor in ziua de azi sa joace pentru Otelul ca a fost cine a fost ? A promovat Braila fara bani ? Si ce daca , stai sa vezi ce fac in liga 2 , daca vor juca ! Otelul pina la urma a fost la 1 gol distanta de promovare ! Fara bani nu se va promova niciodata numai cu juniori , cu tineri dedicati si cum mai vreti voi ! Nu exista ! S
    1
    1
    Raportează
  • postat de Ionel Cretu
    Joi, 10 Iunie 2021 10:53
    109.166.135.***
    Ar trebui salarii mai mici plătite la timp si bonusuri la victorii și implicit de performanta
    2
    0
    Raportează
  • postat de sorin
    Miercuri, 09 Iunie 2021 16:04
    5.13.210.***
    ati inebunit lumea cu Niculcea, ce performante are omu ca antrenor de tot il propuneti la Otelul ?
    1
    2
    Raportează
  • postat de parere
    Miercuri, 09 Iunie 2021 13:42
    89.39.81.***
    cea mai smechera treaba pe care o pot face brailenii e sa joace pe otelul. stadion bun, tinut din banii
    de la sociosi si primarie. ei pot face contract cu indienii ca sa joace. e legal. daca se intimpla asa ceva, f.petre a zis ca e posibil, sintem cei mai prosti din lumea asta.
    2
    0
    Raportează
  • postat de parere
    Miercuri, 09 Iunie 2021 13:30
    89.39.81.***
    eu zic ca e mai o solutie....liesti. antrenor bun, jucatori bunicei, stadion de liga 3 prea bun.. pina la urma sint din acelasi judet, se poate face o gindire la nivel de judet pentru a scoate ceva bun pentru promovare. si valea marului are ceva jucatori interesanti. trebuie sa unim interesele fotbalului galatean ca sa iasa ceva. si cred in continuare ca trebuie parasit stadionul otelul cel putin un an, dupa aia indienii ti-l dau pe doua mere orasului. dar smecheria e ca trebuie activat, daca el vrea, dr. troaca. ai sa ai echipa daca are cu ce lucra...astea sint idei, sociosi trebuie sa gindeasca, sa aleaga, sa propuna si sa stie ca de fapt ei nu pot tine singuri echipa. cheia jocului e primaria cu firmele care lucreaza in oras.
    2
    0
    Raportează
  • postat de parere
    Miercuri, 09 Iunie 2021 12:53
    89.39.81.***
    da, unii zic ca doar sociosii au drept de vorba. ei au demonstrat ca sint un esec pe termen lung dar au un merit urias, au dus unde e otelul acum. bine , daca nu venea primaria sociosi erau doar contribuabili la freza jucatorilor. eu cred ca e momentul ca sociosii sa fie in continuare galerie dar fotbal fara bani nu se poate.....daca primaria galati care da din bani publici 90% din banii otelului nu se implica si la punerii la punct al sociosilor ce n-au nici o alternativa, nici o gindire, nici o valoare in a promova otelul . ei sint buni de facut acum o poza si pusa in vitrina clubului. multumim. primaria galati cu ajutorul unor sponsori ce lucreaza mult in galati trebuie sa faca management,sa puna antrenor, sa faca echipa. pina sociosii nu inteleg ca ce au facut ei e minunat dar sint varza ca management nu se va face nimic bun la otelul. pe mina sociosilor murim sigur.......
    1
    2
    Raportează
  • postat de Alexutz
    Miercuri, 09 Iunie 2021 11:49
    5.2.205.***
    "invadat internetul cu mii de comentarii."

    Vorba aia romanul se pricepe la orice de la strungarie politica si pana la fotbal si panificatie.

    De cand orice parlit are internet este expert in orice si l-a dat cu parerea nu il intrece nimeni. La injurat nu mai zic.....

    Trebuie un proiect serios pus la punct.....sa invatam de la Braila care fara bani, restante financiare si stadion au reusit performanta pe care au reusit-o.
    4
    13
    Raportează
  • postat de Comentator
    Miercuri, 09 Iunie 2021 09:53
    89.42.178.***
    Da...peste 1 mie de comentarii , majoritatea injuraturi pe pagina Otelului care are doar 250 de socios ! Asa ca astia o mie si cati vor mai fi , daca vor fotbal la Galati in liga 1 sa se implice si financiar , altfel ar fi fost mai bine sa taca decat sa injure pe acea pagina !
    11
    10
    Raportează
  • postat de Sud
    Miercuri, 09 Iunie 2021 09:24
    194.105.20.***
    Eu cred ca este favoritul tau, dle Radu! 2-3 doritori nu inseamna intreaga masa a suporterilor. Suporterii spun ca de-a lungul noii existente a Otelului, intoarcerile nu au fost de bun augur, esecuri pe linie. Dorinel nu este o solutie, cum nici Tanase nu este. Suntem mioritici, nu ne dezmintem, credem ca daca Dorinel va reveni va fi la fel ca in 2010-2011!!?
    Nimic nu va mai fi la fel, datele problemei sunt total diferite. Grigoras este un exemplu foarte bun de esec, Ciobanu preparatorul a facut-o lata cu toate revenirile lui, Bordieanu la fel...Si exemplele pot continua.
    Este timpul pentru cei din conducere sa gandeasca altfel, mai putin la sentiment, sa gaseasca antrenori, jucatori cu foame de rezultate in orice conditii, cu bani sau fara bani, Braila este un exemplu. La Otelul toti umbla dupa bani, memorii si rezultatele? catastrofa - nimeni nu ar merita nimic. Sa fie platiti la rezultat, la obiectiv.
    4
    16
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.