Victorie gălăţeană, dar calificarea se joacă în Cehia

(3 voturi)

Miercuri seară, la Galați, a avut loc întâlnirea de Champions League dintre echipele campioane ale României - CSM Arcada și Cehiei - Karlovarsko Karlovy Vary.

Un meci urmărit cu interes de amatorii voleiului din Galați, disputat cu multă ardoare de către ambele combatante. Gălățenii și-au dorit mult victoria, pentru a-și ușura misiunea din retur. Până la urmă au obținut-o, nu fără eforturi, dar și cu emoții. De notat că începuturile primelor patru seturi au fost extrem de echilibrate, excepția fiind ultimul act, cel decisiv, dominat categoric de echipa noastră.

Scorul final ne-a fost favorabil, 3-2 (25-18, 27-29, 25-22, 19-25, 15-7). Iată și evoluția scorului, care reflectă fidel ceea ce s-a petrecut pe terenul din Sala "Dunărea"; setul I: 5-5, 9-9, 14-14 și de aici a urmat desprinderea, 16-14, 20-16, 25-18; setul al II-lea: 4-4, 8-7, 9-11, 15-18, 21-21, 24-25, 27-29; setul al III-lea: 4-2, 5-5, 9-7, 11-10, moment în care Kantor a suferit o accidentare, care, din fericire, n-a fost atât de severă, iar "liberoul" gălățenilor a revenit în joc, apoi 13-13, 17-14, 20-18, 25-22; setul al IV-lea: 1-5, 6-6, 8-9, 12-11, 14-19, 18-23, 19-25; în setul decisiv, campionii noștri au evoluat mult mai bine, s-au mobilizat exemplar și au sprintat decisiv spre victorie încă de la primele schimburi de mingi: 6-1, 8-2 (la schimbarea terenului, conform regulamentului), 11-4 și 15-7. Victoria a fost aplaudată de un public generos, care, din păcate, nu a fost atât de numeros cum și-au dorit organizatorii.

Învingătorii au început cu "sextetul": Raici, Talpă, Bisette, Rangel, Sestan, Bala - Kantor (libero). Au mai jucat: Toro, Rață, Teleleu și Cristudor.

A arbitrat Laszlo Adler (Ungaria), secondat de bulgarul Dobromir Dobrev, în timp ce observatorul CEV a fost Ciuk Dragotin (Serbia).

În încheiere, iată și declarația tehnicianului gălățean Sergiu Stancu: "Conform așteptărilor, am avut parte de un meci greu, cu un adversar dificil. Astfel se petrec lucrurile când două echipe sunt de valori sensibil egale și când miza este pe primul plan. Până la urmă, am încheiat cu o victorie, foarte prețioasă, ceea ce constituie o importantă opțiune pentru partida retur. Îi felicit pe jucători pentru efortul depus la acest început de sezon, când nu toate lucrurile funcționează așa cum ne-am dori. Mergem în Cehia să ne jucăm șansele, cu o victorie la orice scor ne vom califica, iar la înfrângere s-ar putea disputa setul de aur, devenit tradițional în ultima vreme".

Returul este programat să se dispute miercuri, 13 octombrie, în Cehia.

Citit 905 ori Ultima modificare Vineri, 08 Octombrie 2021 00:39