CSM Bucureşti – HC Oţelul Galaţi 21-24 (14-11), în etapa a II-a Ligii Naţionale

* Întrecerea internă intră într-o perioadă de pauză, pentru participarea naţionalei României la „Cupa Mondială” *

Patru puncte din tot atâtea posibile este palmaresul handbalistelor de la Oţelul Galaţi, după ce în primele două etape din Liga Naţională au întâlnit vicecampioana României, respectiv, medaliata cu bronz.

Succesul obţinut pe teren propriu în compania celor de la „U” Jolidon Cluj (scor 29-24) a fost urmat, sâmbătă, de o altă victorie preţioasă. În deplasare, la CSM Bucureşti, jucătoarele antrenate de Alexandrina Soare au obţinut maximum din bătălia cu arţăgoasa echipă a lui Vasile Mărgulescu.

Începutul de meci a aparţinut „oţelarelor”. Greşelile la finalizare au atârnat greu până spre minutul 30 al meciului, iar la pauză gazdele intrau la cabine cu un avantaj de trei goluri.

În partea a doua a confruntării, gălăţencele şi-au valorificat din plin avantajul unei apărări masive. CSM-ul nu a mai găsit drumul spre poarta IonicăI Munteanu, în timp ce Alina Branişte şi compania au „torpilat” poarta adversă. Finalul a adus o victorie frumoasă pentru Oţelul şi două puncte obţinute dintr-o deplasare dificilă, dar de succes!

„Mai avem de muncă”

„Mulţumesc fetelor şi suporterilor care au venit să ne susţină. Am mai şi greşit, dar cine nu munceşte nu greşeşte. Important este că jucătoarele s-au mobilizat. Sunt satisfăcută, după două victorii din tot atâtea meciuri disputate, mai avem mult de muncă, iar campionatul este lung”, ne-a declarat antrenoarea Alexandrina Soare, la sfârşitul meciului din Sala „Rapid”, din Capitală.

„Ţinând cont de poziţia din clasamentul de anul trecut, cred că fetele de la CSM porneau ca favorite, pentru că jucau acasă, dar se pare că am fost mai bune şi am câştigat. Ne-a ajutat să învingem dorinţa şi unitatea echipei. Sper să o ţinem tot aşa şi dacă jucăm de aceeaşi manieră cu siguranţă vor veni şi rezultatele”, a precizat golgetera Oţelului, Alina Branişte Horjea.

România, la „Cupa Mondială”

Jucătoarele de la Oţelul au primit două zile libere din partea staffului tehnic, urmând ca apoi să revină la pregătiri. Până pe 29 septembrie campionatul este întrerupt, naţionala României participând la turneul amical din Danemarca – „Cupa Mondială”.

Sfârşitul lunii septembrie şi începutul lunii octombrie va fi unul extrem de dens, cu partide grele pentru gălăţence. În etapa a III-a a Ligii urmează un duel, pe teren propriu, cu CSM Corona Braşov. După acest joc vor urma meciurile din turul doi al „Cupei Cupelor”, cu kosovarele de la Kastrioti.

* Celelalte rezultate ale etapei a II-a a Ligii Naţionale: „U” Jolidon Cluj – HCM Roman 30-26, SCM Universitatea Craiova – Oltchim Rm. Vâlcea 23-33, Corona Braşov – CSU Neptun Constanţa 35-22, HC Zalău – CSM Cetate Deva 30-17 şi Dunărea Brăila – HCM Baia Mare 33-27.

CSM Bucureşti – HC Oţelul Galaţi 21-24 (14-11)

Runda a II-a a Ligii Naţionale;

Arbitri: Moldoveanu – Georgescu (Constanţa);

Evoluţia scorului: 1-2 (min. 3), 3-5 (min. 10), 7-7 (min. 19), 10-10 (min. 25), 14-11 (la pauză), 16-14 (min. 39), 18-19 (min. 46), 19-22 (min. 53), 21-24 (rezultat final).

Aruncări de la 7 metri: CSM – 7 (6 transformate); Oţelul – 6 (5);

Minute de eliminare: CSM – 6; Oţelul – 8.

Au evoluat formaţiile:

CSM Bucureşti: Alina Iordache – Rahnea 7, Doica 4, Popa 3, Cristina Niculae 2, Geană 2, Nan, Gabriela Mihalschi şi Alina Dobrin – toate câte un gol.

HC Oţelul: Ionica Munteanu, Cristina Bobeică, Loredana Nica – Alina Branişte Horjea 11, Cătălina Cioaric 6, Diana Druţu 3, Roxana Bodârlău 2, Daciana Curtean şi Paula Pavăl – câte un gol, Delia Mărginean, Renata Ghionea, Carmen Gheorghe, Nicoleta Tudor, Manuela Manda, Maricica Trandafir şi Iulia Artean.

Citit 1100 ori Ultima modificare Luni, 30 Noiembrie -0001 02:00