VOLEI. Campionii de la CSM Arcada au fost irezistibili

(4 voturi)

În Divizia A1 s-au disputat meciurile a cinci etape. Echipa noastră, însă, s-a aflat la jocul al patrulea, cel din prima rundă fiind amânat. Sâmbătă, elevii lui Sergiu Stancu – cei care evoluaseră mai puțin până acum – au întâlnit Știința București. O grupare fără veleități, care n-a ridicat probleme deosebite, Arcada ajungând repede la patru victorii și o zestre de 11 puncte. Jocul a oferit celor prezenți și unele faze interesante, chiar mici momente de echilibru, dar la finalul seturilor tabela ne-a arătat diferențe apreciabile. Acest lucru demonstrează că jucătorii folosiți au gestionat cu siguranță finalurile de set. Iată și cum s-au derulat acestea în victoria cu 3-0. Setul 1: 4-1, 4-4, 10-9, 14-9, 19-12 și 25-14; Setul 2: 1-2, 3-3, 6-6, 10-9, 19-10, cu Rață la serviciu, 25-16 la final; Setul 3: 2-2, 5-2, 9-4, 19-13, 25-16.

Chiar dacă nu au evoluat jucătorii din prima linie se poate spune că întâlnirea s-a constituit și într-o ultimă verificare în vederea partidei de miercuri din CEV Cup, cu vicecampioana Bulgariei.

Întâlnirea a fost arbitrată de Alin Mateizer (Ploiești), secondat de Octavian Diaconița (Piatra Neamţ).

Stafful tehnic a introdus un număr redus de jucători în teren: Magdaș, Mihălescu, Butnaru, Smits, Lescov, Rață – Kantor (Cristudor).

Citit 679 ori Ultima modificare Duminică, 06 Noiembrie 2022 20:27