Bătuți cu armele poprii. Dinamo - Oțelul 3-1

(17 voturi)

Partida de pe terenul lui Dinamo a surprins-o pe Oțelul cu o intensitate de joc mult mai scăzută față de adversarul său, ceea ce a condus, în mod principal, la un eșec

Dinamo – Oțelul 3-1 (2-1), un scor care o defavorizează pe gruparea gălățeană din două puncte de vedere: ratează șansa de a se apropia de locurile de play-off, dar le permite adversarilor din zona pozițiilor de retrogradare să reducă distanța. Meciul avea să înceapă de la 1-0, pentru că Dinamo a intrat pe teren cu o dorință nebună – ceea ce a părut să o surprindă pe trupa lui Dorinel Munteanu. Politic (min. 3) a marcat din interiorul careului, complet nemarcat, după o pasă primită din dreapta de la Abdallah.

Prima apariție în careul advers a însemnat pentru Oțelul și primul moment periculos la poarta lui Golubovic

Gălățenii au primit un penalti, la intervenția din camera VAR, după ce Lovric a fost tras de tricou la o lovitură liberă executată în careu. Alex Pop a transformat cu siguranță (min. 17), iar fanii gălățeni sperau din nou la un rezultat pozitiv. Din nou surprinși pe contraatac, gălățenii au fost sancționați de Gnahore, cu un șut frumos din marginea careului (min. 34), astfel că se făcea 2-1 pentru gazde. Șansa de egalare a venit în prelungirile primei reprize, când Miguel a trimis periculos o minge de unde Cisotti n-a apucat să reia în poartă din câțiva metri. Mai mult, italianul s-a accidentat și a fost nevoit să iasă de pe teren. Cele trei schimbări făcute de Dorinel Munteanu la pauză n-au adus nimic în plus, iar tot Dinamo a fost echipa mai periculoasă și, totodată, cea care câștiga duelurile directe. Tot după intervenția VAR a primit și Dinamo un penalti (min. 81), iar Abdallah a executat fără emoții.

A fost un meci de uitat pentru Oțelul, care nu s-a ridicat la nivelul jocului prestat în celelalte partide din acest an calendaristic

Se poate spune că gălățenii au fost învinși cu armele proprii de către Dinamo: intensitate dusă la extrem și dueluri directe câștigate. Oțelul a jucat în formula: Stoian – Jelev, Cisse, Lovric, Miguel – Cisotti, Lameira, Teles – Maciel, Pop, Bodișteanu. Au mai intrat: Rus, Zivulic, Rusevic, Adăscăliței și Cîrjan. Dorinel Munteanu a fost eliminat, în repriza a doua, ceea ce înseamnă că va absenta cel puțin de la meciul din etapa viitoare, de la Constanța, cu Farul (sâmbătă, 24 februarie).

Citit 4477 ori Ultima modificare Duminică, 18 Februarie 2024 22:58