Probleme financiare majore în prima ligă de handbal feminin

Probleme financiare majore în prima ligă de handbal feminin
Evaluaţi acest articol
(2 voturi)

Abia promovată în prima ligă de handbal feminin, formaţia CSM Galați are de trecut peste provocările financiare ale acestui eşalon.

Galațiul și-a îmbogățit numărul de echipe participante în eșaloanele de elită, după ce fetele de la Clubul Sportiv Municipal (CSM) au reușit să promoveze în "Liga Florilor", la finele sezonului anterior. Astfel, după campionatele de fotbal, baschet, volei, hochei și futsal (masculin), în portofoliul orașului la nivel de prima ligă se adaugă și echipa de handbal feminin.

CSM Galați a încheiat pe locul secund faza de play-off din Divizia A, astfel că a obținut dreptul de a participa în "Liga Florilor". Toate bune și frumoase, doar că, în România, campionatul de handbal feminin este unul dintre cele mai costisitoare pentru o echipă de club, având în vedere nivelul ridicat al salariilor sportivelor, după inflația de jucătoare străine de clasă. Performanțele din cupele europene ale echipelor de club din țara noastră au dus la creșterea bugetelor, astfel încât se concurează cot la cot cu fotbalul. Doar că, spre deosebire de Superliga de fotbal, campionatul de handbal nu atrage sume atât de mari din drepturile de televizare, transferuri de jucători, bilete și abonamente vândute și chiar sponsori auxiliari. Astfel, a devenit o povară tot mai mare pentru cluburile de handbal feminin să țină pasul.

Doar 12 echipe în "Liga Florilor"

Formatul obișnuit de campionat în "Liga Florilor" era de 14 echipe, așa cum ar fi trebuit să arate la start și ediția 2025-2026. Doar că problemele financiare de la nivelul mai multor echipe participante au atras noi retrageri. Totul a început cu echipa Buzăului, în plin campionat, chiar în ediția trecută. Acum, seria continuă cu retragerea din campionat a echipei Măgura Cisnădie (fostă participantă şi în cupele europene), plus neînscrierea în campionat a două echipe nou-promovate: CJ Prahova Ploiești și Știința București.

Chiar dacă nu va putea beneficia de un buget foarte ridicat, echipa CSM Galați se regăsește printre cele 12 formații înscrise pentru a participa în ediția următoare de "Liga Florilor". Celelalte 11 formații sunt: CSM București, Corona Brașov, Minaur Baia Mare, Gloria Bistrița, Rapid București, Dunărea Brăila, SCM Craiova, SCM Râmnicu Vâlcea, HC Zalău, CSM Slatina și CSM Târgu Jiu.

Federația Română de Handbal a anunțat tragerea la sorți a meciurilor pentru noul sezon pentru luni, 7 iulie, de la ora 13:00, la Stadionul “Arcul de Triumf”.

Având în vedere contextul, ar putea exista chiar varianta ca nicio echipă din "Liga Florilor" să nu retrogradeze la finalul sezonului următor.

Citit 380 ori Ultima modificare Joi, 03 Iulie 2025 12:48

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro