Situaţie complicată! CSM Ploieşti - HC Oţelul Galaţi 32-28

• * Pentru a mai prinde un loc de cupă europeană, handbalistele sunt obligate să câştige meciul cu CSU Neptun Constanţa * Măcar un punct obţinut la Craiova sau Roman ar limpezi definitiv apele

Handbalistele de la Oţelul continuă pasa proastă. Aflate la cea de-a cincea deplasare din actualul retur al Ligii Naţionale, gălăţencele au plecat şi de această dată fără să obţină vreun punct. Meciul disputat sâmbătă, la Plopeni, în compania celor de la CSM Ploieşti, a fost presărat cu o sumedenie de greşeli din partea „oţelarelor”. Cele mai dureroase au fost cele din situaţii clare de gol. Pe aceste coordonate, ploieştencele au condus ostilităţile în prima parte a jocului, terminând repriza cu un avantaj de şase goluri: 18-12.

O zvâcnire şi atât!

Greşelile în atac şi pasivitatea în apărarea au continuat pentru gălăţence şi în debutul reprizei secunde. Conduse cu opt goluri (24-16, în minutul 39), elevele Alexandrinei Soare şi-au adus aminte totuşi că se bat pentru un loc de cupă europeană. Susţinute din tribună de aproximativ 15 suporteri, acestea au avut o tresărire de orgoliu, s-au apropiat de adversare la două goluri (24-22, min. 44), dar totul s-a transformat într-un simplu foc de paie. Finalul de meci le-a aparţinut tot prahovencelor, care au bifat o victorie (scor 32-28) care le dă şanse la menţinerea în Liga Naţională.

De partea cealaltă, Oţelul este obligată să câştige meciul de miercuri, de pe teren propriu cu CSU Neptun Constanţa (ora 17.00). Pentru a nu sta la mâna rezultatelor în vederea încheierii sezonului pe locul cinci, loc de cupă europeană, gălăţencele trebuie să obţină măcar un punct din deplasările de la Craiova sau Roman.

* Alte rezultate din cadrul etapei a XXII-a a Ligii Naţionale: SCM Craiova – Neptun Constanţa 29-23, Dunărea Brăila – „U” Jolidon Cluj 31-31, CSM Bacău – Corona Braşov 23-27, HCM Baia Mare – Oltchim Rm. Vâlcea 23-30, CSM Cetate Deva – HCM Roman 21-18.

CSM Ploieşti – Oţelul Galaţi 32-28 (18-12)

Etapa a XXII-a a Ligii Naţionale;

Arbitri: Blas – Ghiorghişor (Bucureşti);

Ploieşti: Carmen Tănase, Gabriela Cristescu – Janina Luca 12, Ramona Ştefan 6, Nicoleta Gâscă 4, Dana Crap 3, Alina Moroianu 3, Aneta Barcan 2 şi Codruţa Zavragiu 2;

Oţelul: Cristina Bobeică, Ramona Ciontu, Loredana Nica – Diana Druţu 11, Manuela Manda 5, Cătălina Cioaric 4, Roxana Bodîrlău 3, Paula Pavăl 3, Daciana Curtean 2, Nicoleta Tudor, Maricica Trandafir, Iulia Artean, Carmen Gheorghe şi Delia Mărginean;

Aruncări de la 7m: Ploieşti – 3 (2 transformate), Oţelul – 6 (3). Minute de eliminare: 6-4.

Evoluţia scorului: 0-1 (min. 2), 5-1 (min. 8), 5-4 (min. 11), 12-7 (min. 19), 15-9 (min. 24), 18-12 (pauză), 24-16 (min. 39), 24-22 (min. 44), 28-23 (min. 49), 29-24 (min. 54) şi 32-28 (final).

Citit 1150 ori Ultima modificare Luni, 30 Noiembrie -0001 02:00