Oţelul, meci de senzaţie şi victorie cu FC Vaslui: Reîntâlnire cu campionii! Golazooo, Iorga!
Foto: Foto: Sorin Pană

Oţelul, meci de senzaţie şi victorie cu FC Vaslui: Reîntâlnire cu campionii! Golazooo, Iorga!
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Fotbaliştii Oţelului au jucat ca în anul în care au luat titlul, entuziasmant * Scorul a fost deschis cu o execuţie magistrală a lui Iorga şi a fost închis în prelungiri de Viglianti, deşi Oţelul juca în zece după eliminarea lui Pena


OŢELUL GALAŢI - FC VASLUI 2-0 (1-0)

Meci disputat luni seara, în etapa a 16-a din Liga I

Stadionul Oţelul; spectatori 5.000

Au marcat: Iorga 20’, Viglianti 90’ + 3’

Cartonaşe galbene: Iorga 3’, Jumisse 31’, Neagu 54’, 69 Sârghi, Pena 74’, Filip 77’

Cartonaş roşu: Pena 78’

Oţelul Galaţi: Brăneţ - Râpă, Perendija, Sârghi, Murgoci - Neagu (Filip 71’), G. Giurgiu - Iorga, Didi (Viglianti 82’), Băjenaru - Pena. Antrenor: Viorel Tănase.

FC Vaslui: Coman - Milanov, Celeban, Varela, Sălăgeanu - Jumisse, Caue - Antal, Stanciu (Raul Costin 46’), Sburlea (Varga 10’) - M. Niculae. Antrenor: Viorel Hizo.

Arbitri: Paul Unimatan (central) - Adrian Ghinguleac, Alexandru Cerei (asistenţi)


Ochi frecaţi în tribune, palme peste faţă. Chiar e real ce vedem, aştia care zburdă chiar sunt ai noştri. Amorţiţii de acum o săptămână, de fapt abia acum, după luni de zile, sunt de recunoscut. Ei sunt, campionii de acum un şi jumătate s-au întors! Presing sufocant, mingea plimbată la firul ierbii, pase scurte, joc combinativ, încredere maximă. Adversarii nu pot trece de centrul terenul, Giurgiu are o primă mare ocazie (min. 10), entuziasmul revine şi în tribune, Perendija urcă într-un marcaj sufocant după Niculae chiar şi până la marginea careului. Iorga e pe dreapta, în colţul careului, cu adversar în faţă, dribling sau centrare? Exterior, zboară către colţul lung, coboară spre vinclu, intră! Golazooo! Ce execuţie!

Vasluienii se dezmorţesc, dar tot fără vlagă şi au avut nevoie tot de unul dintre campionii din 2011 pentru o primă ocazie, Brăneţ scoţând de sub bară la mingea vicleană a lui Sălăgeanu. Presiunea Oţelului scade, Antal - tot unul de-al nostru până mai ieri - se aruncă la un plonjon al lui Brăneţ, ufff, nu-i penalti, dar nici galben pentru simulare. Vine pauza, timp de respirat cât de cât mai normal.

Cu inima la gât!

La reluare, tensiunea creşte, jocul e acum echilibrat. La o lovitură liberă, centrare deviată, bară Oţelul! Minutul 57, ar fi fost prea frumos să scăpăm de tensiunea asta insuportabilă? Pe contră, Antal ne sperie iar, dar Brăneţ iese şi respinge cu o alunecare superbă. Chinul continuă, Varela primeşte o centrare singur la 10 metri central, pune latul, direct în Brăneţ. Unimatan se pune pe îngălbenit echipa gălăţeană şi excesul de zel al arbitrului se lasă cu un roşu direct lui Pena, la o contră cu portarul Coman. Secundele trec enorm de greu, Vasluiul înclină terenul, rezistăm? De la margine se arată tabela, patru minute de prelungiri, enorm! Niculae cade, arbitrul îi dă lovitura cerşită. Centrare, Băjenaru respinge, corner. Toţi în careul gălăţenilor, prea scurt şi Giurgiu pune capul. Schimbare, intră Jaka. O aruncăm în faţă, Viglianti scapă de la 40 de metri, gooool! Ei sunt, campionii noştri s-au întors!

Citit 2629 ori Ultima modificare Marți, 20 Noiembrie 2012 11:26

16 comentarii

  • postat de S
    Miercuri, 21 Noiembrie 2012 01:23
    invata ma suportetul p..lii k echipa se numeste OTELUL nu otelu......... numai limitati mintal pe aici.
    0
    0
    Raportează
  • postat de katalinkostel
    Marți, 20 Noiembrie 2012 17:30
    @smechere - ai stat de gardurile stadionului cand la scoala ti se preda semnele de punctuatie ?
    @CRACK - imi vine sa vars cand vad un specimen care nu stie ca vorbeasca bine romaneste dar pentru ca prostul nu-i prost destul daca nu e si fudul,foloseste cate un cuvant in lb engleza.

    Hai Otelul ! Forza Tanase !
    0
    0
    Raportează
  • postat de smecher
    Marți, 20 Noiembrie 2012 16:38
    sunt multumit de acest rezultat era nevoie de o victorie sunt convins ca daca vor continua asa fara sa se incurce sunt convins ca vor scapa de retrogradare acum depinde de ce face data viitoare cu dinamo bucuresti avand in vedere ca antrenor la ei e dorinel munteanu injurat nu cred ca va fi mai ales ca el a realizat ceva la galati ce altii nu au putut dar nici cu bratele deschise nu-l vor primi din cate stiu eu steaua e cea mai mare rivala insa nici dinamo sau rapid nu sunt prea departe fiindca si ele sunt rivalele otelului orice echipa nu conteaza care este
    0
    0
    Raportează
  • postat de TOM
    Marți, 20 Noiembrie 2012 14:51
    E PURA INTAMPLARE ,DAR DE ACEEA E FRUMOS FOTBALUL ! HAI OTELU !
    0
    0
    Raportează
  • postat de jiji
    Marți, 20 Noiembrie 2012 14:04
    Mareane, ptr cine nu a vazut meciul, cronica ta dezinformeaza la greu...oaspetii meritau cel putin un penalty la interventia lui Branet la Antal...si poate alta era soarta meciului daca se intra 1 - 1 la pauza...una peste asta victoria gazdelor e meritata, contestatul Tase are meritul lui, dar sa scrii cu asemenea patima la un meci de campionat...se vede ca victoriile Otelului sunt cam rare si cind bate...iti dai si tu drumul...de parca Otelul ar fi batut pe Barcelona in CLeague.
    0
    0
    Raportează
  • postat de CRACK
    Marți, 20 Noiembrie 2012 13:49
    @katalinkostel
    Ai prins glas putregaiule?Aici sunt.Nici o victorie nu ma va putea convinge pentru un lucru extrem de clar:echipa castiga intamplator si norocos.Tu esti prea cretin ca s intelegi anumite lucruri vizibile.Trebuie sa fii prost sau fanatic daca papi tot ce ti se serveste.Eu nu sunt dispus,ori daca tie iti este bine asa,succes.
    Concluzia e una singura
    DEMISIA TASE
    0
    0
    Raportează
  • postat de katalinkostel
    Marți, 20 Noiembrie 2012 13:34
    Noroc cu arbitrul ca altfel numai castigam in veci ! Tanaseeee da-ti demisiaaaaaa !
    DEMISIA ! DEMISIA ! DEMISIA ! DEMISIA ! DEMISIA !
    DEMISIA ! DEMISIA ! DEMISIA ! DEMISIA ! DEMISIA !
    DEMISIA ! DEMISIA ! DEMISIA ! DEMISIA ! DEMISIA !
    0
    0
    Raportează
  • postat de eu
    Marți, 20 Noiembrie 2012 10:37
    reveniti-va cu tanase al vostru...un foc de paie ,ala cand o sa devina antrenor otelul o sa fie in D.sa plece si sa aduca antrenor si jucatori noi ca astia-s rodati 4 ani.
    0
    0
    Raportează
  • postat de Issos
    Marți, 20 Noiembrie 2012 10:10
    Un meci castigat, at. cand mai toti nu mai speram. Un meci bun facut de ai nostri. Dar arbitrul a fost primadonna. Arbitrajul a fost suborice critica, daca arbitai la sat erai fugarit. Just trebuie sa recunoastem ca Branet a facut penalty la Antal. Dar cel mai important e ca aceste trei puncte ne ajuta sa respiram mai bine.
    0
    0
    Raportează
  • postat de Andrei
    Marți, 20 Noiembrie 2012 10:05
    Bravo Marian, tare frumos articolul!
    0
    0
    Raportează
  • postat de Andrei
    Marți, 20 Noiembrie 2012 10:04
    Bravo Marian, tare frumos articolul!
    0
    0
    Raportează
  • postat de neloo
    Marți, 20 Noiembrie 2012 09:29
    La 1-0 pentru Otelul, Vasluiul a avut un penalty care s-a vazut de pe Marte... Mai usurel cu meci de "senzatie" dupa vreo sapte gherele. La urma-urmei e un meci de campionat castigat acasa.
    0
    0
    Raportează
  • postat de katalinkostel
    Marți, 20 Noiembrie 2012 09:00
    Unde sunt aurolacii din tribuna care cereau demisia.....Va aduceti aminte ce va spuneam ca o sa ajungeti sa il pupati si in cur pe Tase cand o sa inceapa sa vina rezultatele?????Cu o campanie de transferuri reusita Otelul va deveni o nuca tare a acestui campionat!!!! Fortza Otelul!!!
    0
    0
    Raportează
  • postat de valentin
    Marți, 20 Noiembrie 2012 07:58
    incet incet viorel tanase ia locul lui dorinel in inimele noastre.si echipa poate fi reconsiderata daca merge pe linia asta si atunci sa vad daca mai este valabila lista cu cei care pleaca.si totusi ne trebuie 5-6 jucatori mai valorosi sa facem fata pretentiilor clubului si indeplinirii obiectivului poate si anul ac...cupele europene.felicitari echipei si lui VT.
    0
    0
    Raportează
  • postat de cu o floare nu se face primvara
    Marți, 20 Noiembrie 2012 02:08
    era frumos daca puneati si niste imagini video de la meci...
    0
    0
    Raportează
  • postat de suporter
    Luni, 19 Noiembrie 2012 23:20
    si acum adevarul: intr-un meci de fotbal cind cistigi pe un sut gen din "matrix" si pe un jucator ce eu il doresc sa fie cit mai mult alaturi de noi, galatenii, (vigli e un barbat si fotbalist, nu circar ca altii din echipa asta), si in rest doar sudoare nu ma bucura decit cele trei puncte. ca sa cistigi constant si sa acumulezi puncte constant ce te duc in aria performantei trebuie sa ai un joc constant bun, o presiune pe adversar continuua, o suma de jucatori buni spre f. buni. restul ca a intrat mingea fantastic in poarta si al doilea gol in zece nu intaresc imaginea unei echipe de succes. dimpotriva, " e bulan". daca faceti asa zece meciuri la rind si cistigati mereu, zic ca e o tactica, altfel spun ca e o intimplare. echipele bune cistiga aproape mereu pe o sufocare fizica si tactica a adversarului. si mai ales pe valoarea jucatorilor, doar un meci de fotbal tine 90 minute. e timp destul sa iti arati valoarea . vs nu poate depasii conditia unui patron ce crede ca in fotbal e la fel ca la tocat coceni.
    0
    0
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.