FOTO / Oţelul, până la desfiinţare, aproape de retrogradare
Foto: Foto: Sorin Pană

FOTO / Oţelul, până la desfiinţare, aproape de retrogradare
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Formaţia gălăţeană a debutat cu stângul în 2013, pierzând pe teren propriu în faţa Petrolului, scor 0-1


OŢELUL GALAŢI – PETROLUL PLOIEŞTI  (0-1)

Meci disputat duminică seara, în etapa a 20-a din Liga I

Stadionul Oţelul; spectatori 6.000

Au marcat: Bokila 80

Cartonaşe galbene: Ljubinkovici, Giurgiu/ Bokila, Hamza, Geraldo

Cartonaş roşu: -

Oţelul Galaţi: Grahovac - Cojoc, Costin (Tudorie), Benga, Ljubinkovici – Neagu, Giurgiu, Iorga -  Astafei, Paraschiv (Gazale), Stromajer (Filip 69). Antrenor: Petre Grigoraş.

Petrolul: Bornescu - Alcenat, Neag, Geraldo, Guilherme – Renan (Boudjemaa 67), Hoban, Mojica (Yamissi 79) – Morar (Hamza 59), Bokila, Sauvadet. Antrenor: Cosmin Contra.

Arbitri: Alexandru Tudor (central) – Aurel Oniţă, Octavian Şovre (asistenţi).

Cu antrenorul principal în tribună, „Grig” n-a semnat încă contractul, gălăţenii au început mai timid jocul, dar cu cât se apropia pauza cu atât deveneau mai periculoşi. Incursiunile lui Astafei de pe partea dreaptă şi cele ale lui Stromajer de pe stânga n-au reuşit să-l pună în valoare pe Paraschiv până în minutul 35, atunci când decarul Oţelului a ratat cea mai mare ocazie a primei reprize cu un şut din întoarcere de la 16 metri, mingea lovind bara, iar din bară pe Bornescu în spate, oprindu-se pe linia porţii.

Partea a doua a început destul de bine pentru gălăţeni care au trecut pe lângă deschiderea scorului în câteva rânduri. Astafei a tras paralel cu linia porţii din poziţie favorabilă, Iorga a şutat plasat din marginea careului, dar nu l-a putut păcăli pe Bornescu, iar Neagu a ratat de puţin ţinta. Contrar cursului jocului, oaspeţii au reuşit să deschidă scorul în minutul 80, atunci când Bokila a reluat pe spate centrarea lui Hoban din lovitură liberă.

Cu acest rezultat, Oţelul rămâne în zona retrogradării cu 22 de puncte acumulate pe teren în 20 de etape.

Doar un jucător nou titular

Dintre cei şapte fotbalişti transferaţi în această iarnă doar Astafei a fost titular, evoluând pe post de extremă dreapta. Zaharia a fost suspenat pentru jocul cu Petrolul, Marquinhos a pierdut antrenamentele din săptămâna premergătoare meciului, Popescu a fost accidentat, Joao Felipe şi Vancea n-au prins lotul, iar Gazale a fost rezervă şi a intrat în locul lui Paraschiv în minutul 81. În schimb, a debutat Alex Tudorie, un junior de doar 16 ani.

Echipamente noi pentru gălăţeni

Formaţia gălăţeană a apărut la primul joc oficial din 2013 cu un rând nou de echipamente. Spre deosebire de tricourile cu care Oţelul a evoluat în turul de campionat, alb cu dungi verticale albastre şi roşii, cel de acum este alb cu dungi roşii pe orizontală. Noile şorturi sunt albastre, iar jambierile sunt albe cu dungi roşii.

Citit 4449 ori Ultima modificare Luni, 25 Februarie 2013 11:17

19 comentarii

  • postat de smecher
    Marți, 26 Februarie 2013 20:45
    tigani borati ce noroc au avut fraierii de au castigat sa luati la ***tiganilor nu insemnati nimic pentru fotbalul romanesc sunteti jigodii de oameni lasa ma ca nu luati voi campionatul nu va grabiti ca baba la maritat ca va grabiti degeaba tot steaua va ramane pe primul loc ca au echipa buna sunt egoisti astia de la petrolul si cu asta am incheiat nu le pasa decat de ei si atat e ca in razboi te impusca nici nu se mai uita la tine te lasa intr-o balta de sange fara nici un motiv c-am asa vad eu fotbalul de acum nu ca nu era asa si odata
    0
    0
    Raportează
  • postat de Alynutz
    Marți, 26 Februarie 2013 13:40
    Sincer imi pare rau ca l-am votat pe Marius Stan.Nu a facut nimic pentru oras si nu se vede deloc noul Galati.Poate noii bani care ii intra in buzunar lui Stan.Rusine.Se tot lauda ca ne aduce investitori seriosi ca lasa echipa pe maini sigure si uite!Nu m-ar mira sa ne desfiintam!Stan ,la baie!!!!!!!!!Si sa nu va mai aud ca Stan are un merit in castigarea titlului,Dorinel si jucatorii au!Ei sunt EROII!DORINEL SI JUCATORII!Nu Stan,care e GOLAN!
    0
    0
    Raportează
  • postat de Croitoru
    Luni, 25 Februarie 2013 17:15
    Ce usor uitam ce a facut Stan pentru OTELUL.Cine este cu sufletul langa echipa,stie ca Stan a facut propunerea cu Adamescu,dar toate problemele financiare au fost in mana lui Bors.
    0
    0
    Raportează
  • postat de Kasanova
    Luni, 25 Februarie 2013 11:45
    Dragilor, stati linistiti, de la proiect si pana la realizare e cale lunga. Poate se va demola, ca la asta suntem experti, dar treaba cu construitul...Avem 12 ani de cand chinuim sala sporturilor si cand va fi gata(daca va fi gata), va fi buna de concerte si de meciuri de juniori fiindca federatiile internationale incep sa impuna salile cu doua tribune.Iar un stadion de lux intrun oras cu o continua scadere a populatiei proportionala cu cresterea somajului seamana cu o tichie de margaritar pe capul primarului.Pana atunci, luati cu disputele daca a fost sau nu blat la box, handbal sau fotbal am uitat sa ne intrebam cat ne-a costat de fapt gala de box la care tribunele au fost pline chit ca s-au vandut 10% din bilete?!?
    0
    0
    Raportează
  • postat de iorga
    Luni, 25 Februarie 2013 11:34
    Am vazut si eu prima repriza. SINCER........,nu pre ma impresionat cu nimic jocul otelului. Putina daruire in plus fata de tur,parca , si in rest nimic. Acelasi joc necreativ la mijloc, iar cand se ajungea pe la 20 de metri nu se verticaliza deloc jocul. Tactica era pas in lateral la astafei sau liubincovici si de acolo pleca centrarea. ASTA-I SCHEMA PRINCIPALA A OTELULUI. Dar ceva combinativ,creativ pe mijloc.,nimic. Daca ai facut de doua ori schema asta,deja adversarul te-ai citit. E CA SI CUM AI STI SA SUTEZI NUMAI CU UN PICIOR,SI ADVERSARUL STIE CA DACA "STA NUMAI PE PICIORUL DE SUT" CU CELALAT TE SUI IN TRANVAI. Asta e.....,speram la mai mult noroc data viitoare
    0
    0
    Raportează
  • postat de un suporter
    Luni, 25 Februarie 2013 11:28
    @ivan
    Stadionul se va face, e in stadiu de "proiect". Stadionul Dunarea va fi acel "stadion modern"
    Problema e urmatoarea: se va face stadion de fotbal acolo, dar nu va mai fi pista de atletism.
    Si nu stiu cati dintre voi stiti cati atleti buni au plecat de la cluburile sportive si LPS la olimpiade si concursuri internationale si cati bani si faima au adus Romaniei cu o pista de zgura. In realitate pista acum e doar namol intarit si rascolit de cei cu autospecialele pompierilor veniti sa dea probe sportive.
    Daca stadionul nu va mai avea pista de atletism, macar 6 culoare, atletismul in Galati va dispare iar Otelul fara jucatori buni va fi o echipa cu doar un stadion "modern" de fotbal
    0
    0
    Raportează
  • postat de un suporter suparat
    Luni, 25 Februarie 2013 11:19
    Otelul n-o sa mai aibe sanse la vreo cupa daca se continua sa se vanda jucatorii buni.
    Otelul a devenit ca o rampa de lansare, ca Otelul 2. Se formeaza jucatori buni, iar apoi se vand... normal ca nu se face performanta asa.
    0
    0
    Raportează
  • postat de ivan
    Luni, 25 Februarie 2013 11:16
    Eu unul am incredere in Grig. Insa increderea mea e in continua scadere dupa minciunile cu cele 2 puncte de la TAS precum si Curelea si TAS-ul, in "stimabilul" stelist Narcis Raducan. Oare cat vom mai fi mintiti ???
    Cat priveste pe domnul cu "Noul Galati" mi-a scazut increderea in dumnealui ca va realiza acel stadion. Eu cred ca se pregateste retrogradarea echipei, ca scuza sa nu se mai realizeze nici stadionul.
    0
    0
    Raportează
  • postat de TOM
    Luni, 25 Februarie 2013 10:47
    otelul s-a miscat bine ! Mai are nevoie si de putin noroc !
    0
    0
    Raportează
  • postat de GALATI FRUNTEA SUS I-ATI CE-I AL TAU
    Luni, 25 Februarie 2013 10:23
    otelul nu va pieri cand vrea un umflat ca bors,adamescu,stan parvenitul,sau BEEEcali,dragomir,galateni tin steagul sus peste tot in europa si sper sa-l tina si cei de acasa. unde esti tu frosa doamne.....ca avea adamescu taxa de intrare in oras ca la cinema.TOTI SE DAU ROMANI dar se cere autonomie se vb 2 limbi de ce nu se intampla asta la noi ?ca-i linsam pe toti rasa m...i de.....si......si.....si..........................................nykugalateanu22@yahoo.com
    0
    0
    Raportează
  • postat de nykuGL
    Luni, 25 Februarie 2013 10:15
    sal. vreti sa stiti partea buna A INFRANGERI cu petrolul? vom juca in cupa uefachiar daca vom pierde finala cu cfr..........deci a fost blat cum va fi si in cupa dar vom invinge fortaOTELUL........speram viitoarea detinatoare a cupei...........a si nu in ultimu rand galateni nu va pierdetio respectul sa-l linsam pe adamescu.nu e galatean si nu comanda in galati.
    0
    0
    Raportează
  • postat de Vladimirescu
    Luni, 25 Februarie 2013 09:20
    Tudorele, tu esti d-ala de la peluza care intri moka la meci si crezi ca Otelul a luat campionatul pibunni? Fericiti cei saraci cu duhul, ca a lor va fi imparatia cerurilor!
    0
    0
    Raportează
  • postat de Noul stadion
    Luni, 25 Februarie 2013 09:06
    Jale mare la "Noul Otelul"! Ca si in "Noul" Galati...
    0
    0
    Raportează
  • postat de Tudor
    Luni, 25 Februarie 2013 08:47
    @Noul Galati si tu un nou dobitoc care a iesti la iveala.
    0
    0
    Raportează
  • postat de Noul Galati
    Luni, 25 Februarie 2013 08:03
    Asta e Noul Galati cu Noua echipa si cu Noul proprietar al echipei.
    0
    0
    Raportează
  • postat de partidulnationallibertate
    Luni, 25 Februarie 2013 07:32
    trambulina politica,... posed arcuri rupte
    0
    0
    Raportează
  • postat de Daca s-ar pune si numarul barelor ...
    Duminică, 24 Februarie 2013 23:47
    Bravo Otelul , ati jucat bine , cu ambitie si daruire ! Din pacate ati avut ghinion , voi doua bare , ei gol ! Capul sus otelari , mai sunt multe meciuri de jucat . Forza OTELUL !
    0
    0
    Raportează
  • postat de Petre Grigoraș
    Duminică, 24 Februarie 2013 22:28
    Numai draci de copii care habar n-au de fotbal,comentează pe DB!
    Băi, voi,ce meci ați văzut???????
    Voi știți ce rol au jucătorii în teren?Credeți că mijlocașii Oțelului sunt Messi,Ronaldo și Isco?
    Asta e echipa,ăștia sunt jucătorii,ăsta e bugetul,asta e țara!
    Lăsați naibii jucătorii în pace și încurajați echipa MEREU!
    Dacă nu vă convine,deveniți voi antrenori !
    Până atunci,forza Oțelul!La bine și la GREU!
    0
    0
    Raportează
  • postat de pentru unii de la Dunărea Bătrână
    Duminică, 24 Februarie 2013 22:17
    Nu știu ce meci ați văzut voi,dar UNII numai rahat mănâncă!
    Echipa a jucat bine,combinativ,toți jucătorii au jucat destul de bine,dar se mai întâmplă să ai ghinion!
    Mai e mult de muncit,dar se vede deja că jucăm mai bine!
    P.S.Faceți-vă un control psihiatric ăștia care vă tot luați de unii mijlocași-ca să nu dau nume!
    În loc să încurajați echipa,voi înjurați jucătorii:că ăla e pensionar,că ăla e indolent,că ăla e petardă etc.
    LĂSAȚI-I SĂ JOACE cum zice antrenorul,NU CUM VREȚI VOI!!!!!!!!!!!
    0
    0
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.