Stadionul Dunărea, abandonat până la reconstrucţie! FCM-ul se mută pe „Ancora”

Stadionul Dunărea, abandonat până la reconstrucţie! FCM-ul se mută pe „Ancora”

Foto: Vasile Caburgan
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)
16 comentarii

Cea mai mare arenă sportivă a oraşului a devenit „piesă de muzeu”, starea deplorabilă a terenului impunând părăsirea acestuia înainte de demararea proiectului noului stadion promis de primarul Marius Stan


Stadionul pe care a fost învinsă Juventus Torino mai este bun doar de obiectiv turistic pentru nostalgici. Arena a rămas fără utilitate, după ce conducerea echipei de ligă secundă, FCM Dunărea, a decis să-şi dispute jocurile de pe teren propriu pe alt teren, cel al bazei sportive „Zoltan David”, fosta „Ancora”.
Hotărârea a fost motivată de starea precară a gazonului de pe „Dunărea”, o investiţie în schimbarea acestuia fiind considerată inutilă în condiţiile în care în câteva luni este preconizată începerea lucrărilor de reconstrucţie. „Terenul a ajuns într-o stare care ne-a obligat să luăm această decizie. Avem o echipă cu jucători a căror tehnică este peste media celorlalte formaţii din campionat şi eram dezavantajaţi de acest teren. Nu avea rost să se risipească bani pe un alt gazon atât timp cât urmează reconstrucţia stadionului”, a explicat Auraş Braşoveanu, preşedinte FCM Dunărea.
Ultimul meci disputat pe bătrânul „Dunărea” a fost pe 24 noiembrie 2012, FCM Dunărea – Săgeata Năvodari, scor 1-0, în etapa a 14-a din Liga II. Marcatorul din această partidă, Alexandru Cristea, devine astfel ultimul fotbalist care a înscris pe acest stadion, inaugurat în 1962. A avut o capacitate de 18.000 de locuri până în 1988, când tribunele au fost mărite până la 25.000 de locuri pentru meciul Oţelul – Juventus Torino din Cupa UEFA, câştigat de gălăţeni cu 1-0 prin golul lui Profir.
Primarul municipiului Galaţi, Marius Stan, a promis că în acest an va începe în aceeaşi locaţie construcţia unui nou stadion, care să întrunească standardele necesare găzduirii de meciuri în Liga Campionilor. În acest moment există în studiu şi „varianta B”, cea a ridicării unui nou stadion între Galaţi şi Brăila, pe care să joace echipele din ambele oraşe, costurile urmând să fie suportate de autorităţile din ambele judeţe.

Pe „Ancora”, gazon impecabil

Stadionul „Ancora” a fost deţinut de Şantierul Naval Damen şi modernizat de cei de la Oţelul, care l-au redenumit „Zoltan David”, în memoria regretatului antrenor care şi-a dedicat cariera copiilor şi juniorilor. Gazonul a fost pus cu aceeaşi tehnologie ca pe arena unde joacă acum echipa de primă ligă şi se prezintă impecabil în acest moment. În urmă cu doi ani a fost scos la vânzare de Damen, dar în acel moment plăţile celor de la Oţelul erau blocate de confictul dintre executiv şi acţionarii de atunci, astfel că s-a apelat la sprijinul omului de afaceri Radu Călin, un apropiat al clubului şi prieten cu Marius Stan, director general la Oţelul în acel moment. Călin a achiziţionat baza cu 350.000 de euro, iar FC Oţelul SA, după schimbarea acţionarilor toamna trecută, l-a răscumpărat cu aceeaşi sumă, din banii ce erau deja în conturile clubului în momentul preluării de către TNG.

 

                                                        Stadionul "Ancora", terenul pe care evoluează echipa de ligă secundă

Citit 7066 ori Ultima modificare Miercuri, 13 Martie 2013 16:40

16 comentarii

  • postat de gheorghe, filozoful Sâmbătă, 16 Martie 2013 22:32 Link la comentariu
    1
    0

    eu cred ca acel gigi e un mare idiot? gresesc?

    Raportează
  • postat de squirrel Sâmbătă, 16 Martie 2013 10:57 Link la comentariu
    1
    0

    @ gigi man, din amalgam este conceput creierul tau, eu nu stiu, dar ce este sigur tu ai probleme mari de personalitate, fapt care iti afecteaza extrem de mult modul de gandire.Cu alte cuvinte, antreneaza-ti creierul, pune-l la munca, altfel se dezintegreaza total-il pierzi integral,iar asa ceva din pacate nu se gaseste pe raft, la vanzare.
    Sa-ti explic mai pe interesul tau, gandirea prealabila inainte de a deschide gura, face parte din comportamentul unui om civilizat si destept, un OM care respecta pe cel de langa el, indiferent de conditia sociala a respectivilor.
    La tine acest lucru din pacate nu functioneaza. Apeleaza cu incredere la serviciile unui psiholog, in mod sigur iti permiti, si iti garantez ca faci o investitie foarte buna cu banii tai pentru viitor.Altfel, vei avea foarte mult de pierdut pe temen scurt si medu. Asta in ideea ca esti zmeu din spatele unui monitor dar in realitate, in conditii asemanatoare de discutii, iti garantez, ai si vei avea extrem de mult de pierdut.
    Apeleaza cu incredere la vitamine ca sa depasesti momentul denumit si astenie de primavara si nu in ultimul rand renunta la etnobotanice, prafuri si injectabile.Afecteaza si ele gandirea, iremediabil.
    Spun astea, pentru ca o data toti din oras sunt tampiti si tarani, bineinteles ca nu tu, dupa care revii ca si minimizezi numarul si bineinteles ca fac parte din grup.Cunosti foarte multa lume, dar poate ca nu te cunosti foarte bine pe tine!
    Ai multe de invatat, esti copil, trebuie sa inveti care-ti sunt prioritatile. Eu unul am incercat, dar cred ca esti iremediabil.
    Nu uita:vitamine,fara droguri si treci de la tata la puta....

    Raportează
  • postat de Gigi Vineri, 15 Martie 2013 16:04 Link la comentariu
    0
    1

    @ squirrel: Nu sunt rasist, nici macar nu sunt contra taranilor. Dar sunt contra taranilor prosti ca tine ca au fost adusi fortat la Galati si au distrus orasul. Sunt contra fomistilor care asteapta totul de la primarie si de la stat in loc sa treaca la munca. Originile mele sunt acelea de galatean pur, unul din putinii ramasi, care plange de fiecare data cand vede handicapatii cum distrug acest oras frumos. Cred cu tarie ca tu, familia ta si toti cei ca tine nu au ce cauta la oras. Lasati Galatiul asa cum e pana nu il terminati de tot. Poate se inchide naibii de tot combinatul sa scapam de aceasta pleava.

    Raportează
  • postat de squirrel Vineri, 15 Martie 2013 13:53 Link la comentariu
    1
    0

    @ gigi , au vandut rudele de la tara vaca ca sa dea la scoala papagalule si ai ajuns la oras de o generatie iar cu ocazia asta te crezi orasean get-beget. Urmareste-ti arborele genealogic de vreo 100 de ani in urma pana in prezent sau intreaba-i pe ai tai ca pe tine nu te duce capul neam si o sa afli unde-ti sunt originile, maimutoiule.Te da mata afara din cotet si te dezmosteneste tac'tu daca aude ca-ti vorbesti de rau inaintasii.
    Pe langa faptul ca iti sta creirul lejer in cutia craniana, mai esti de un rasism cras, fraierule.La capitolul omenie esti de ultima speta.
    Sa te vad peste cativa ani cum coabitezi cu negri si asiatici,iar nepotii tai vor fi de culoare sau cu ochii alungiti, asta daca nu-ti plac taranii,marlane.Sau faci selectie ariana familiala?
    Pana una alta mai gandestete si la binele aluia de langa tine, iar pe mine nu ma plange,trogloditule.

    Raportează
  • postat de gigi Joi, 14 Martie 2013 20:56 Link la comentariu
    0
    1

    Repet de data asta pentru squirrel.Tâmpitule , daca nu era Ceaușescu tu nu mai locuiai la oraș. Noroc de foamea ce o făceau ma-ta și tac-tu de au luat drumul pribegiei. Un oraș nu e format doar din puturoșii ce mor de foame. Mai sunt si oamenii ce cauta un loc de distractie, un cinema, un mall, un stadion. Mori de foame, du-te la munca. Altfel tai-o la tara, spre satul de unde ai venit.

    Raportează
  • postat de altcineva Joi, 14 Martie 2013 19:25 Link la comentariu
    0
    1

    Sunt unul cei multi care am jucat fotbal pe beton si pe zgura de mi - au sarit capacele . Arenele sportive de calitate , sunt mai mult decat bine venite . Bazin de inot , polivalenta etc.. Parcuri si alei cu flori , vom avea cu totii la cap .. Multi din cei care mor pe strazi isi merita soarta . Evident nu sunt de acord nici cu acest aspect , dar copii, tinerii au nevoie de spatii moderne .. Poate gresesc , dar asa vad eu lucrurile ..!!

    Raportează
  • postat de squirrel Joi, 14 Martie 2013 19:12 Link la comentariu
    1
    0

    @gigi tata, mata si cu tot familionul tau sunteti tampiti, handicapatule.
    Crezi ca ploua cu bani de undeva. Sunt toti sau marea lor majoritate din taxe si impozite adunati, papagalule.
    Cand o sa-ti dea cineva ceva moka in satul asta sa-mi zici si mie, oparitule.
    Pana una alta, uitate in jurul tau, vezi cine conduce tara asta de kkt si basina asta de colhoz in care locuiesti si pe urma sa vorbesti, cocalarule.
    Vous comprenez.

    Raportează
  • postat de dinu Joi, 14 Martie 2013 17:53 Link la comentariu
    1
    0

    stadion...sala sporrturilor...patinoar...bazin olimpic...sala de gimnastica..haltete..box...baze nautice..pentru sporturile nautice ca voba aia suntem inconjurati de ape...sala de popice..sala pentrubaschet,volei hambal..toate acestea..pot insemna normalitate..dar unde in GALATI...va inselati...eu ma dezbrac in pielea goala..si sunt om serios..daca se pot realiza toate aceste...ppeste 100.de ani..ce sa vorbim de piste de biciclete...acele dungi care sar borduri...si trec pe sub chioscuri..sa fim seriosi..nu e cazul sa visam..

    Raportează
  • postat de suparatu` Joi, 14 Martie 2013 16:30 Link la comentariu
    1
    0

    Pentru GIGI: apropos de ``mor oamenii pe strada``: vezi ca si tu esti unul din cei de pe strada (ca doar nu poti trai numai pe acel stadion .....).

    P.S. nu ne mai jigni pe noi galatzenii - ramai in continuare in tunelul de sub Dunare in care locuiesti ......

    Raportează
  • postat de gigi Joi, 14 Martie 2013 16:06 Link la comentariu
    0
    1

    Voi cred ca nu sunteti normali la cap. Normal ca trebuie acest stadion. Dar tineti minte, el nu se face din bani de la buget, tampitilor. Galatiul nu ar avea cum sa cheltuie atatia bani. Eu inteleg ca sunteti pusi de unul sau altul sa il mancati de fund pe Stan dar tipati la aia de la Bucuresti ca nu aveti ce manca. De ce nu ati tipat cand s-a vandut combinatul? De ce nu ati tipat cand vi s-au inchis fabricile? M-am saturat de acesti tarai veniti din toate colturile tarii la Galati si care niciodata nu au avut vreo mila de acest oras. Mor oameni pe strada? Sa moara, poate asa ne mai curatam si noi de toti acesti tarani care, cu toate ca sunt someri, rupti in fund, nu fac nimic pentru ei si pentru oras. Cand se vrea sa se schimbe ceva, indiferent ce, striga ca mor de foame si ca li s-au luat abonamentele gratuite. Rusine! Respectati orasul ce v-a adoptat.

    Raportează
  • postat de Alecu Joi, 14 Martie 2013 15:54 Link la comentariu
    1
    0

    Vinovati sunt cei ce i-au votat pe incompetentii acestia.Chiar si fara ei Primaria Galati a fost intotdeauna de cacao.Strazile sunt rupte si neasfaltate,casele sunt coscovite,mizeria in oras patroneaza iar ei ne lanseaza bombe:stadion,tunel pe sub Dunare,gala de box si distractie.studiul de fezabilitate pentru tunel va costa asa cum am fost informati 10.000.000 euro.Raspunsul final il anticipam de pe acum: nu se poate construi asa ceva la Galati.in asa mod simplu or sa mai dispara 10.000.000.........dar cu acoperire.......

    Raportează
  • postat de suparatu` Joi, 14 Martie 2013 15:40 Link la comentariu
    1
    0

    Hai ma` orasul e pe K.K.T. mor oamenii pe strada, somajul e in floare si unii viseaza stadioane maretze ...... Sa se duca in alte tzari unde grandomania e in floare si sa-si exercite ``maretzia`` asta de prost gust !

    Raportează
  • postat de enescu dan Joi, 14 Martie 2013 11:39 Link la comentariu
    1
    0

    aceasta baza cica a fost modernizata pt copii si juniori , dar acolo joaca otelul2 si acum si dunarea, iar copii isi distrug articulatiile pe sintetic la siderurgistul. am copilul la juniori si nu a vazut gazonul de 3 ori in 4 ani nesimtitilor de la otelul. macar nu va mai bateti cu pumnii in piept ca pt copi nu a-ti facut mai nimic, totul se face pe banii parintilor.fariseilor.

    Raportează
  • postat de squirrel Joi, 14 Martie 2013 11:21 Link la comentariu
    1
    0

    De aici va iesi cascavalul gras pentru Stan.De urmarit in continuare firmele care vor executa lucrarile, costurile lucrarii, ce anume va rezulta la sfarsitul lucrarii.Va fi ceva de operatiune de genul ,,Sala Sporturilor 2'' .
    Este de tras cascaval la greu din lucrarea asta si banuiesc in detrimentul altor urgente din oras.
    Tara de cacat ce suntem. Ne meritam soarta.Te ia cu scarba.Mor oamenii pe strada, nu au ce manca si noua stadion ne trebuie.

    Raportează
  • postat de x Joi, 14 Martie 2013 09:15 Link la comentariu
    1
    0

    Oare poate ajuta Primaria Galati si inlaturarea mucegaiului exixtent in sala de baschet a Liceului cu Proggram Sportiv ?
    Exista acolo o echipa de tinere sperante (a se vedea articolul din Monitorul de Galati de ieri) care inhaleaza in plamini spori de mucegai.
    Lucrarea nu ar costa prea mult avind in vedere suprafata mica a salii (comparativ cu lucrarile necesare la Stadionul Dunarea).

    Raportează
  • postat de ALB-ROSU Joi, 14 Martie 2013 08:46 Link la comentariu
    1
    0

    Hahahahahahahahaha, ma faci sa rad, in Galati s-a vopsit doar 1km de borduri in culorile lui Dinamo, si tu spui ca se va face stadion, hahahahahahahahaha.

    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.