Oţelul Galaţi: Grahovac - Cojoc, Sîrghi, Benga, Dan Popescu (Murgoci 59’) - Giurgiu, Neagu - Iorga, Didi (Antunes 85’), Paraschiv (Astafei 54’) - Vancea

Steaua Bucureşti: Tătărşanu - Georgievschi, Szukala, Chiricheş, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii, Adi Popa (Tatu 58’), Chipciu (Iancu 81’), Tănase (Prepeliţă 74’) - Rusescu

Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

Arbitri: Alexandru Tudor, Ovidiu Artene, Alexandru Vodă

Cartonaşe galbene: Cojoc 54’, Murgoci 60’, Benga 60’, Sîrghi 63’, Szukala 55’

Prima repriză a fost cu de toate, mai puţin goluri: două ocazii mari ale Stelei (şuturi Rusescu şi Adi Popa), una decentă în dreptul Oţelului (capul lui Vancea), parade senzaţionale ale lui Grahovac şi un fundaş dreapta de senzaţie: Samuel Cojoc. Dacă mai adăugăm şi două încercări de foarfecă (Chiricheş şi Didi), avem imaginea unei reprize spectaculoase, cu dominări alternative din partea celor două echipe. E drept, parcă Steaua a fost mai aproape de gol, statistica la cornere fiind oarecum relevantă: 7-1 în primele 45 de minute.

Repriza a doua a început cu o întârziere de zece minute pentru că galeria Oţelului s-a încăpăţânat să facă spectacol cu role de hârtie. Apoi, scenariul din prima repriză parcă s-a repetat. Steaua a început în forţă, având o ocazie prin Adi Popa, însă Oţelul a replicat imediat, prin contraatacul lui Vancea, dar Didi a tras slab, în adversar, în situaţie de superioritate. Apoi meciul a luat foc. Szukala a băgat-o chinuit în plasă dintr-o centrare făcută cadou de Alexandru Tudor, iar Grigoraş a vrut să scoată echipa de pe teren. Din fericire, s-a răzgândit la timp, răzbunarea urmând să fie mult mai dulce. Iorga şi-a amintit că e fotbalist abia în minutul 70, când le-a înnodat şireturile apărătorilor de la Steaua, a  fost faultat, însă tot el a tras direct în Tătăruşanu din lovitură liberă. N-a fost un iureş de final al Oţelului, dar s-a făcut până la urmă dreptate. Poate că ar fi fost mai frumos să o dea Grahovac, care şi-a dat sufletul cu trei sprinturi în careul advers pentru centrările de final, dar spectatorii s-au mulţumit şi cu un gol al lui Sîrghi, cu atât mai mult cu cât a venit chiar la ultima fază a meciului.

Citit 2986 ori Ultima modificare Marți, 02 Aprilie 2013 21:47