Arcada Galaţi, un prim pas spre turneul de promovare în prima divizie

Miercuri seara, echipa masculină de volei Arcada Galaţi a susţinut primul joc din faza a II-a a turneului play-off (locurile I-IV). Parteneră de joc i-a fost C.V. Dacia Buzău - o echipă ambiţioasă, cu câţiva foşti campioni naţionali de juniori în componenţă. Disputa a generat un joc interesant, cu suficiente momente de volei de calitate. Aşa cum s-au întâmplat lucrurile în setul al doilea, de pildă, în care oaspeţii i-au pus serios la treabă pe gălăţeni. Spre edificare, iată evoluţia scorului în cele trei seturi: 3-3, 7-4, 12-12, 16-16, 23-18, 25-21; 0-6, 5-10, 11-13, 12-16, 18-18, 25-22, set care a durat 26 de minute; 3-0, 8-5, 10-10, 18-13, 21-14, 25-20. Scorul final a fost 3-0, victorie care duce echipa gălăţeană mai aproape de turneul final de promovare în prima ligă.

Cel de-al doilea meci (se joacă în sistemul două victorii din trei) va avea loc sâmbătă, de la ora 12,00, la Buzău.

Întâlnirea de la Galaţi a fost arbitrată de două reprezentante a sexului frumos: Georgiana Saulea şi Sorina Niculescu (Bucureşti).

Arcada a jucat în următoarea formulă: Râpeanu, Todaşcă, Apostu, Cociş (Ciucă), Palfi, Harabagiu - Marius Pârvu (libero).

Citit 929 ori Ultima modificare Joi, 18 Aprilie 2013 15:46