239 de puncte la un meci de baschet: CSS Ploieşti – CSU Galaţi 118-121

Un meci cu o interesantă evoluţie a scorului şi cu momente tensionate a avut loc în patria „aurului negru”. În Sala Sporturilor „Olimpia” din Ploieşti s-au întâlnit două divizionare B: CSU Ploieşti şi CSU Galaţi.

„Găzarii” au pornit mai bine şi au condus timp de trei reprize. Şi încă destul de confortabil. În ultimul sfert însă, elevii antrenorului Aurel Pricop au avut o revenire spectaculoasă şi au egalat scorul la sfârşitul timpului regulamentar. Iată scorul pe reprize: 27-23, 24-20, 33-30 şi 26-37 şi per total 110-110.

Cum în baschet un meci nu se poate încheia la egalitate s-a jucat o repriză de cinci minute de prelungiri. Gălăţenii au înscris de 11 ori, faţă de numai opt puncte ale ploieştenilor, şi partida s-a încheiat în avantajul „studenţilor”, la scorul de 121-118.

Iată lotul gălăţenilor şi realizatorii punctelor victoriei: Bălănică 31 (3x3), C. Popescu 21 (2x3), Tiron 18 (5x3), Pieptănaru 14, Golat 14, Fătăciune 9, Pricop 12 şi Barbu 2.

În următorul meci, CSU va juca acasă, cu CSS Giurgiu.

* Cea de-a doua echipă gălăţeană care activează în Divizia B – Phoenix LPS - a jucat în Bucureşti, cu CSM. Gazdele s-au impus cu socrul de 118-49. De notat că în echipa oaspete au evoluat mai mult jucători de rezervă, titularii fiind angrenaţi într-o altă competiţie – de juniori I.

Lotul folosit de antrenorul Tudose Teodoraşcu a fost următorul: Ştefănescu, Ciubotariu, Tăşchină, Lipan, Mereoru, Mihai, Buluc, Pânzaru şi Surugiu.

Următorul meci va avea loc acasă, în compania CSS Ploieşti, în etapa a 6-a a returului.

Citit 1350 ori Ultima modificare Luni, 30 Noiembrie -0001 02:00