Oţelul speră la transferuri pe ultima sută de metri

Oţelul speră la transferuri pe ultima sută de metri
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

* Directorul general Narcis Răducan ţine legătura cu impresarii, sperând să apară „un caz fericit” în cele două săptămâni rămase până la închiderea perioadei de transferuri


Ultimul meci de campionat, cel pierdut sâmbătă la Ceahlăul, a evidenţiat problemele de lot ale Oţelului, cu unele posturi neacoperite în special în compartimentul ofensiv, antrenorul Ionuţ Badea spunând că-i lipseşte un om gol şi că echipa suferă la ultima pasă.
Deşi admite că şansele sunt reduse pentru o achiziţie de valoare în ultimul moment, directorul general Narcis Răducan a spus că speră totuşi să primească de la agenţii de jucători vreo propunere interesantă, care să mai rezolve din probleme. „Pe 9 septembrie se va încheia perioada de transferuri şi, atât timp cât ne permite regulamentul, suntem deschişi, dacă apare vreo oportunitate. Nu este deloc simplu, pe ultima sută de metri este foarte greu să găseşti un jucător care să fie şi ieftin, şi bun, şi să nu fie luat de altcineva până acum. Totuşi, mai sunt şi cazuri fericite, tocmai de aceea suntem încă ancoraţi în relaţiile cu impresarii”, a declarat Răducan.
Acesta a precizat că, dacă nu se ivi acum vreo oportunitate, se impune ca măcar la iarnă, după turul de campionat, să se facă achiziţii semnificative. „Suntem conştienţi că nu am avut cea mai bună campanie de transferări, a trebuit să ne limităm la ce bani avem. Trebuie să ne adaptăm la realităţile financiare din România şi asta am făcut în această vară. Deocamdată, acesta ne este lotul şi cred că ne vom descurca bine până la sfârşitul turului, când va trebui să punctăm şi la acest capitol, mai ales dacă ne vom menţine în prima parte a clasamentulu”, a adăugat Narcis Răducan.
În această vară, cu excepţia portarului Boşneag (titular în utlimele două jocuri) şi a mijlocaşului Ciprian Milea (213 minute jucate în patru partide), au fost aduşi jucători tineri, care au evoluat puţin sau deloc până acum. În afara de Ciprian  Bogdan Gavrilă, venit de la Chindia Târgovişte după un periplu prin Italia, la AS Roma şi Lecee, a jucat într-un singur meci doar 27 de minute, iar Georgel Pungă, adus de la CF Brăila, n-a apucat încă să debuteze la Oţelul. De asemenea, Bogdan Chipirliu şi Constantin Mişelăricu au revenit la Oţelul după ce fuseseră împrumutaţi la FCM Dunărea, respectiv Delta Tulcea, dar n-au fost folosiţi deloc în primele şase etape. O situaţie specială este cea a atacantului argentinian Diego Sevillano, teoretic cea mai importantă achiziţie a verii, care nu a apucat să joace pentru că nu i-a fost rezolvată încă problema permisului de muncă, debutul său fiind estimat să se producă în etapa următoare, programată peste trei săptămâni.

Citit 1952 ori Ultima modificare Luni, 26 August 2013 17:50

19 comentarii

  • postat de smecher
    Vineri, 30 August 2013 15:14
    5.13.222.***
    @leo sa nu uiti ca marquinhos a marcat ceva sezonul asta el crescand de la meci la meci de ce sa-l dea au vreun motiv poate are un contract si trebuie sa si-l respecte astafei la fel poate ar fi ceva de capul lui iar sarghi sa ramana dar sa plece iorga in schimb ca nu misca deloc nici sezonul asta nici sezoanele trecute
    0
    0
    Raportează
  • postat de smecher
    Miercuri, 28 August 2013 23:46
    5.13.214.***
    steaua sau oricare alta echipa repet facea fata in champions league dar otelul galati ma amuza teribil astia nu sunt in stare sa ramana sau sa mearga mai departe in competitie poate in europa league acolo e alta mancare de peste sunt echipe pe care le poate bate dar sa vrei sa bati manchester united benfica lisabona sau fc basel mi se pare putin c-am exagerat sunt echipe puternice nu ai cum sa le bati decat daca esti e o echipa puternica daca esti o echipa slaba nu ai nici o sansa
    0
    0
    Raportează
  • postat de smecher
    Miercuri, 28 August 2013 23:35
    5.13.214.***
    sa tineti minte ca in 20 de ani sau mai mult steaua va fi mereu echipa cea mai puternica otelul galati nu pentru ca nu se vrea fotbal trebuie sa se inteleaga clar ca otelul galati din greseala a luat trofeele alea la fel ca si participarea in champions league pai ce trebuie sa fii prost la cap sa crezi ca otelul galati chiar a meritat nu nu a meritat au facut mult blat sunt blatisti mari blatisti dar repede stiti sa jigniti pe steaua bucuresti care sunt convins ca facea ceva daca era in locul otelului in champions league otelul galati vrea dar nu poate vorba lui gigi becali
    1
    0
    Raportează
  • postat de Leo
    Miercuri, 28 August 2013 13:36
    109.166.142.***
    Am auzit ca Neagu este aproape de Steua,dupa posibila plecare a lui Borceanu.Sper sa nu il dea pe Neagu,din toata inima ,deoarece este un simbol al acestei echipe impreuna cu Sarghi.Niciodata Neagu cu Sarghi nu ar trebuii vandutii,sa ii dea pe Iorga,Astafei,Marquinhos,pe cine vor ei,dar pe ei doi nu.
    0
    0
    Raportează
  • postat de eu
    Miercuri, 28 August 2013 11:23
    5.13.153.***
    ala de la braila care tot comenteaza aiurea la adresa lu narcis raducan e un handicapat mintal care nu accepta dominarea galatiului aspura brailei. din toata punctele de vedere nu numai pe plan fotbalistic. si ei de frustrare ca noi ne-am pisat pe ei mereu. nu mai stiu ce sa mai zica ca sa para superiori. ba cutotari ca pesti ba curve. . muritori de foame ce sa le ceri. asta e braila . un oras stelist si in moarte cerebrala.
    2
    2
    Raportează
  • postat de marius
    Marți, 27 August 2013 22:47
    109.166.142.***
    Eu nu stiu pe cine vrea sa mai prosteasca Narcis.Cine ii mai da lui macar un leu pentru a aduce jucatori(cei liberi vor prime de instalare)?De la nenorocitul de adamescu nu vede nimic.Macar sa taca si sa se faca ca executa si el ceva la club.Daca nu sa se duca cu traista in bat la taticu lui,stan,poate ii gaseste ceva la primarie.
    0
    1
    Raportează
  • postat de Adi
    Marți, 27 August 2013 21:37
    109.166.142.***
    O sa jucam doua amicale cu Dunarea si Braila.As vrea sa vad impotriva brailenilo 11-le urmator:
    Simaitis-Antunes,Miselaricu,Sipovic,Murgoci-Gavrila,Neagu,Marquinhos-Chipirliu,Sevillano,Punga
    2
    0
    Raportează
  • postat de Pentru al acu Bronx
    Marți, 27 August 2013 19:05
    188.24.208.***
    Mai vedem noi prietenas! Cand so trezi Narcis cu alde Haret la usa... (si nu e ala care a fost ministru educatiei, ca e mort de 100 de ani). Stai calm ca smbata avem amical la Galati, Otelul-Braila si iar va bateti intre voi si noi intretinem atfosfera, ca la meciu de Cupa, vandut de Soare alor vostri, Frunza luase rosu c asa nu intre in cloaca asta...
    Pentru lectura ta: http://www.ziaruldeiasi.ro/local/galati/bataie-cu-parul-la-meciul-dunarea-galati-dacia-unirea-braila~nio2b
    http://www.youtube.com/watch?v=_3yRNHoF2Qg
    3
    0
    Raportează
  • postat de .
    Marți, 27 August 2013 17:52
    5.13.153.***
    bronx.
    0
    0
    Raportează
  • postat de suporter
    Marți, 27 August 2013 16:32
    5.13.212.***
    punga? cine-I punga? e un jucator de fotbal?
    1
    6
    Raportează
  • postat de BRAILA SE RAZBUNA!!!
    Marți, 27 August 2013 16:04
    188.24.198.***
    Daca Punga de la CF Braila o sa joace pentru Otelul I sau II o sa fie scandal mare! Si nu e caterinca! Galateni daca tineti la Otelul nu ii lasati sa-l foloseasca pe Punga. Punga are contract cu CF Braila pana-n 2015 si cele 2 conduceri incearca sa faca o magarie care poate costa clubul vostru mult! Baiatul e cotat la vreo 300000 de euro si cei de la Braila, cercetati de DNA, vor sa-l faca liber de contract si sa ia ei bani la negru. Baiatu nu are caracter se preteaza la lucruri de genul asta si va lasa si pe voi cu ochii in soare daca are oferte pe banii putini mai multi! E treaba voastra dar la Braila daca nu se face public cat s-a luat pe Punga se lasa cu morti si se zice ca e lber de contract! E picatura care a umplut paharu si stiti cu totii ca daca vorbesti de Braila vorbesti de pesti, curve si CUTITARI! Il sfatuiesc pe Narcis Raducan sa-l mai lase un an la Braila si apoi sa dea ceva bani pe el, legal! Asa joaca si etapa de etapa si mai creste. Asta daca nu vrea sa-si gaseasca copilul in valiza cu o sa aiba fetita presedintele de la Braila Soare!!!
    6
    2
    Raportează
  • postat de carcalete
    Marți, 27 August 2013 14:58
    5.13.160.***
    caut de munca la otelu tunsator de iarba tras tuse stropit gazon paza si altele.Ma pricep si la fotbal daca e nevoie dau probe portar si atacant sunt liber de contract de la salubritate si nu am clauza de reziliere pentru contact ma gasiti in parc cfr nu am telefon
    1
    4
    Raportează
  • postat de suporter
    Marți, 27 August 2013 14:33
    5.13.212.***
    hai, sa vedem. poate facem usor, usor si noi in galatiul mort de foame si de o saracie a civilizatiei cumplita si o echipa de prima liga. pina la urma sa stiti ca echipa actuala de fotbal a otelului are o valoare mai mare decit imaginea de cacat a orasului. multe multumiri primarilor mai vechi si actual. voi vreti fotbal, cupe, campionate intr-un oras cu somajul declarat , pe locul 4 in Romania? sinteti de ris, fotbalul nu se face in orase si si tari cu economia de cacat. fotbalul adevarat e facut in orase si tari ce au economie, Germania, franta, olanda...in italia si spania se spala bani si legislatia permite fraude si pierderi economice. acolo e fotbal de spalat bani ca si la noi . stati fara grija, in 10-15 ani daca treaba merge la fel vom avea fotbal de nivelul andorrei. nimeni nu baga bani toti vor sa cistige din vinzari de jucatori, imagine tv, bani de la uefa. jucatori nu mai vin din urma, vezi rezultate under la nationale, tv-ul e cel ce da bani pina va mai putea dragomir sa insele toata lumea, acum se vinde tot ce mai e, nimeni nu mai vrea sa investeasca. stati fara grija, omul poate trai si fara fotbal, un sport ce pute a bani si smenuri.
    1
    2
    Raportează
  • postat de unul
    Marți, 27 August 2013 13:38
    78.96.253.***
    Ba rahat stelist ce esti,tu pe cine crezi ca prostesti mah spurkktule?tu nu vezi ca esti un inegalabil ZERO?ce ai facut tu notabil pe unde ai fost ma?Ai fost intotdeauna un SLUGOI si asta vei ramane.Mars zdreanta !
    3
    2
    Raportează
  • postat de smecher
    Marți, 27 August 2013 13:28
    5.13.206.***
    bun sa mai aduca jucatori dar oare intrebarea este cu ce sa aduca acei jucatori daca nu au bani caci si aia liber de contract costa ceva bani asa ca chiar nu stiu ce sa zic daca reusesc sa aduca foarte bine ca are nevoie echipa de ceva jucatori
    0
    0
    Raportează
  • postat de Narcisistu
    Marți, 27 August 2013 10:55
    5.13.200.***
    iar apare slugoiul lui adamescu cu o minciunica. Pai el n-a fost in stare sa rezolve un nenorocit de permis de munca, a adus un jucator dornic sa joace fara sa-i rezolve nici un act, asta vara cand a plecat in cantonament a uitat ca ex-iugioslavii au nevoie de viza sa intre in Anglia si i-a lasat de izbeliste in aeroport... Ce sa faca slugoiul Raducan pe ultima suta de metri cand el n-a facut nimic decat a distrus de cand a ajuns la Galati? Omul e multumit, isi ia zece mii de euro pe luna salariu si il doare undeva de galateni.
    3
    8
    Raportează
  • postat de PDL+PSD+PNL=LOVE
    Marți, 27 August 2013 09:38
    5.13.222.***
    domnule mai lasati investitiile in oameni , construiti stadioane asta-i viitorul cate un stadion in fiecare oras unde sunt deja sa fie cate doua
    1
    3
    Raportează
  • postat de Cristi
    Marți, 27 August 2013 09:00
    109.166.140.***
    Daniel Lung,Aitor Monroy,Tony,Costin Curelea,Alexandru Pacurar,si un portar.
    1
    1
    Raportează
  • postat de Jiji-lava
    Marți, 27 August 2013 07:01
    82.137.15.***
    Pai cine sa vina bre la un club in insolventa? Messi,Neymar,Ronaldo?Prajitura a fost papata de nenea Adamescu inca din vara dupa ce Stan s-a saturat si si-a tras un domeniu mult mai bun de supt,Bors si-a luat si el fondantele de pe coliva,iar galatenii se multumesc si cu arpacas crud,numa sa-si inchipuie ca mananca cotlete la gratar.Iar Raducan aplica principiul lui Paslaru-atat timp cat omul ala imi da sa halesc,daca trebuie sa sug din tatza lui,asta fac!
    2
    5
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.