Scandal în handbalul juvenil gălăţean: S-a dat cu pumnul în arbitrul derbiului local

Scandal în handbalul juvenil gălăţean: S-a dat cu pumnul în arbitrul derbiului local

În plan îndepărtat, arbitrul Daniel Basso
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)
16 comentarii

Scandal monstru, sâmbătă, în sala Clubului Sportiv Şcolar, potolit abia după apariţia jandarmilor. Situaţia tensionată, generată de orgoliile exacerbate ale unora dintre părinţii jucătoarelor, a explodat după finalul derbiului dintre cele două echipe gălăţene, CSŞ şi Handbal Art, din cadrul Campionatului Naţional de junioare II (15-16 ani), încheiat cu victoria gazdelor cu 27 – 23, totul culminând cu un pumn încasat de unul dintre arbitrii jocului, Daniel Basso. Conflictul a fost alimentat şi de faptul că acesta este fiul directorului de la CSŞ.
„După terminarea meciului, părinţii celor de la Handbal Art, printre care şi unul de profesie poliţist, au început să mă înjure şi mă ameninţe că nu mai ies viu din sală. Unul dintre ei a început să ţipe la copil să-i aducă brişca. De la vorbe, s-a ajuns la violenţă fizică, unul dintre ei lovindu-mă pe la spate cu pumnul în cap, sub ureche. Totul s-a petrecut sub ochii fiicei mele, în vârstă de opt ani, care apoi mi-a spus că nu mai vrea să mai calce vreodată într-o sală de sport. Am chemat jandarmii, altfel nu ştiu cum s-ar fi terminat totul”, a povestit Daniel Basso. Acesta a precizat că şi-a scos certificat medico-legal pe baza căruia intenţionează să depună plângere penală.

Acuzaţii reciproce

Totodată, arbitrul a acuzat-o pe antrenoarea de la Handbal Art, Gabriel Artene, că i-a incitat pe cei din tribune. „Nu a spus nimic înainte de meci cu nu vrea să arbitrez eu, nu ar fi fost nicio problemă să fie delegat altcineva. Prin comportamentul din timpul meciului antrenoarea i-a incitat pe părinţii jucătoarelor sale şi aşa a degenerat totul”, a mai spus Basso.
În schimb, Gabriela Artene susţine că acuzaţiile ce i-au fost aduse de arbitru sunt total nefondate. „Din start, precizez că dezaprob total un astfel de comportament al celor care au asistat la meci. Sunt antrenor şi cadru didactic, astfel de scene nu ne ajută deloc în educaţia sportivilor, dimpotrivă. O să am o discuţie cu părinţii care au fost implicaţi şi o să le cer să nu mai vină la meciuri. În ceea ce mă priveşte, există inregistrarea video a partidei, sunt martori, antrenorul Relu Druţu chiar de la CSŞ, profesorul Eugen Baştiurea, care pot confirma că nu a fost nimic instigator. Dimpotrivă, m-am interpus între ei cu riscul de a încasa eu vreun pumn, asta e instigare? N-am avut nicio obiecţie la arbitraj, nicio acuzaţie, ne-au învins pentru că au fost mai buni”, a spus Artene. Totodată, antrenoarea spune că lucrurile au degenerat şi din cauza arbitrului: „Spre exemplu, la fotbal, ce fac arbitrii când sunt apostrofaţi de public? Pleacă la vestiare, nu? Dacă făcea asta, poate nu s-ar fi ajuns la violenţă”.

Citit 2967 ori Ultima modificare Luni, 07 Octombrie 2013 18:14

16 comentarii

  • postat de boule Sâmbătă, 12 Octombrie 2013 09:17 93.118.196.*** Link la comentariu
    2
    0

    su.gi pl jegule

    Raportează
  • postat de Un parinte Vineri, 11 Octombrie 2013 09:17 81.196.161.*** Link la comentariu
    4
    3

    In parte sunt de accord cu comentariile la adresa comportamentului parintilor de la Art Galati, insa tin sa precizez ca acest tip de manifestari se perpetueaza de cand aceasta echipa a aparut in competitii. ( acesta ar cam fi al treilea an). In anii anteriori acesti parinti dezaxati s-au luptat cu oricine le-a stat in cale ca intr-un adevarat razboi intre turci si romani de pe vremea lui Stefan Cel Mare. Cat despre doamana antrenoare, nici aceasta nu este mai departe, doar ca furia ei se revarsa asupra bietilor copii pe care ii palmuieste si ii imbranceste fara rusine, atata vreme cat indivizii ce se intituleaza parintii ii permit. Ba mai mult de atat o si platesc sa le imprime o astfel de educatie. Daca ar fi sa privim cu atentie un meci al acestei echipe se vede cu ochiul liber ca doamna respectiva nu-i invata tactici de handbal ci tactici de lovire al adversarului, astfel incat la sfarsitul meciului bietul adversar isi numara victimele exact ca pe campul de lupta. Cred ca FRH ar trebui sa ia atitudine in acest caz si sa suspende aceasta echipa anul acesta, poate doamna Artene mai invata cate ceva din propriile-i greseli si anul viitor se linistesc apele si la Galati. Pacat ca in acest razboi murdar sunt tarati oameni care muncesc cu copiii cinstit si curat si au rezultate care le fac cinste. (CSS Galati si altii). Iar domnul MILITIAN, cum, cu onoare a fost numit, ar trebui sa aibe interdictie in salile de sport. Rusine!

    Raportează
  • postat de boule Joi, 10 Octombrie 2013 16:52 93.118.196.*** Link la comentariu
    2
    5

    bai parinte, ia mai dute-n pl mea de c,acat cu ochi, jigodie de kkt , dute-n pl mea de panarama , m-a doare in c.ur de parerea ta

    Raportează
  • postat de parinte Marți, 08 Octombrie 2013 21:00 5.13.194.*** Link la comentariu
    7
    6

    Ce rost au comentariile acestea .Lucrurile sunt simple.D-na ARTENE a declarat ca arbitru nu a influentat prin arbitraj rezultatul final.Deasemenea a mai declarat ca C.S.S.au castigat pe merit ,au fost mai bune si mai bine pregatite.Ce treaba au in ecuatia asta BASSO sau Pantea .Cele doua familii cu vechime in handbalul galatean stiu ca nici o fapta buna nu ramane neplatita.Si pentru ca si-au dedicat toata viatza handbalului galatean cu bune si rele acum sunt rasplatiti .Toti cei care nu au facut nimic pentru handbalul galatean isi permit sa-si dea cu parerea doar pentru ca au copilul la handbal si au senzatia ca daca stiu sa prinda o minge sunt mari handbaliste.Toata lumea interesata stia ca o parte din parinti de la Handbal ART pregatesc o asemenea iesire .Cu o seara inainte au avut meciul cu fetele din Tescani si comportamentul acestora a fost la fel de nepotrivit pentru o competitie sportiva .Inca din seara aceea se pregateau de meciul cu C.S.S.punand la cale fel de fel de scenarii.Bineinteles ca si-au pus in aplicare planul elaborat cu o seara inainte.Pentru D-na ARTENE tot respectul pentru ca munceste din ce vad eu cat sapte dar toata munca ei este data peste cap pentru ca nu stie sa-si gestioneze relatia cu parinti.Au fost meciuri cand parinti ii faceau echipa in teren iar doamna de frica sa nu piarda cotizatia acestora rezolva justificarea infrangerii cu greselile de arbitraj. E o meteahna veche care a practicat-o si anul trecut si acum 2 ani iar parinti chiar au inceput sa creada ca arbitri sunt de vina.Pentru toti cei care pot vedea dincolo de orgolii doar la C.S.S este un mediu de lucru profesionist in care se dezvolta handbalul pentru ca e locul unde raman doar cei puternici nu cei care au bani de dat ...asta face diferenta intre cluburi .La C.S.S daca nu tii pasul cu performanta nu prinzi loc in echipa pe cand la Handbal ART daca e tata politist si pompeaza bani si relatii .... copilul e de neinlocuit (chiar daca nu se prea pricepe)...iar ceilalti raman pe afara .Iar in momentul cand da piept cu performanta si pierde nu concepe ca copilul mai trebuie pregatit el face orice si murdareste pe oricine ca sa fie fata lui sus.Ei afla domnule ca nu asa se face performanta decat doar la tine in club ,...la celelalte cluburi se munceste cu adevarat pe scari , pe plaja , in cantonamente...nu in fata shaormeriei sa-ti faci copilul de 90 de kg si cu asta gata e cea mai buna .Iar galeria se face cu parinti implicati in competitie care stiu sa respecte un copil si nu cu tot felul de betivani pe care ii imbeti bine inainte si dupa aceea ii lasi liberi intr-o sala de sport iar dupa ce injura vii si spui ca tu nu ai facut nimic .Gandeste-te ca si copilul tau era in sala acea si a auzit injuriile creatiilor tale (domnule militian ca sa nu jignesc politisti adevarati) dar poate injuriile fac parte din educatia ta familiala iar daca e asa ....imi bat cuvintele de pomana oricum nu intelegi nimic ...esti o cauza pierduta dar macar las-o pe doamna ARTENE in pace si nu-ti mai bate joc de munca ei ...e pacat sa o faci de rusine mereu .Ai fost principalul instigator dupa meci ...ai vazut clar lovitura la adresa arbitrului .....si ti-ai folosit influenta la jandarmi sa nu cumva sa-i faca ceva celui care a lovit .Erai principalul aparator al infractorului iar asta e comportament de militian .Mai tarziu toate acestea se pot intoarce impotriva ta chiar daca azi esti bine infipt in cadrul politiei si relatiile te ajuta foarte mult sa stii ca in spirit civic intr-o comunitate nu se face asa ceva domnule militian .Nu se incurajeaza violenta sub nici o forma nici verbala nici fizica iar daca se inampla e de datoria ta sa ajuti la luarea masurilor de rigoare... Nu sa ascunzi infractorul care nu avea dreptul sa loveasca .

    Raportează
  • postat de unu Marți, 08 Octombrie 2013 20:40 5.13.174.*** Link la comentariu
    1
    8

    Bravo Bassule junior ... asa a aflat si lumea despre tine! Pentru ca ai fost frustrat, te cred. Ai reusit sa iesi din anonimat pe spatele lui Artene... Tot respectul pentru tatal tau, dar tu esti zero barat!

    Raportează
  • postat de Fresnescu Ionel Marți, 08 Octombrie 2013 19:33 93.118.196.*** Link la comentariu
    2
    7

    da domnule, langa el sta si ala care nu are 2 dinti, spre dreapta langa politai, tot in negru imbracat si cu chelie ,parul prost paraseste capul destept spune o vorba din popor, dna Artenie nu a avut nimic de obiectat inaintea meciului despre arbitru, a mers pe faptul ca pana la urma era un simplu meci de elevi de liceu , ce a aparut dupa aia sfideaza pe toata lumea, nu poti sa ai o parere inainte de a se intampla faptul, acestui arbitru i sa dat un deget si el a furat toata mana , jigodia, a fost net in favoarea celeilalte echipe. Muuuuuiiiillla , tu ce vroiai sa se intample cand in fata acestor parinti ti-ai batut joc de copii lor furand la greu, ma mir ca nu ai fost calcat in picioare si admonestat de toti parintii , ce ai avut nevoie de zile de spitalizare pt acel pumn?***ba boule , sugi pl,politistul nu va pati nimic javro ,hotule, rapandulo,ce ai patit ?ai o echimoza la urechea dreapta?si care este problema?ce?vrei sa facva puscarie acuma ala?sugi pl ma?ai avut nevoie de spitalizare?ai cazut in coma?cel mult sugi pl, asta se intampla boule,trebuia sa primesti 15 bate in cap , jegule,auzi tu bagi arbitri neamuri cu directorul scolii unei echipe, nu am mai auzit asta, dna Artenie nu are nici o vina,boule,daca eram eu la meci iti dade-am 10 picioare in muian jigodie,gunoiule,cati bani ai primit reptilo,weceule,asta numai in GALATI SE POATE INTAMPLA , de aia nu vrem unirea cu BRAILA

    Raportează
  • postat de Scriitorul Marți, 08 Octombrie 2013 17:48 5.13.158.*** Link la comentariu
    1
    3

    In poza se vede si politistul la care se face referire in articol. Este cel in trening negru care sta picior peste picior.

    Raportează
  • postat de taranul Marți, 08 Octombrie 2013 12:31 93.118.196.*** Link la comentariu
    1
    6

    era in tribuna si unu chel si cu 2 dinti lipsa si cam gras , cred ca mananca mult si consistent, ,tipa ca din gura de sarpe cat il tinea plamanii ca arbitru a trantit meciul ceea ce era si adevarat ,cred ca a ragusit pe mai multe zile pt ca la sfarsit nu mai putea , suiera printre dinti,, hotii, hotii, hotii la arbitru si la banca adversa, si familia Pantea si Basso niste lingai care trebuiau exclusi de la meci , si galeria locala trebuia evacuata cu forta de jandarmi si dat parintilor cu lacrimogene in mecla si bastoane pe spinare si mai ales arbitrului care a scapat meciul din mana, golanul, cat ai luat? cat te-a platit s-a trantesti meciul, jigodie ordinara, trebuie sa fii suspendat pe viata din sport , si amendat din gros

    Raportează
  • postat de Claude Frolo Marți, 08 Octombrie 2013 11:55 86.127.211.*** Link la comentariu
    8
    2

    Auzi d-le Suporter ce le tot porti tu de grija , fam Basso si Pantea. Si unii si altii au facut ceva pentru handbal. Tu esti un latrau care te ascunzi in spatele unui nume fictiv. Daca tot esi asa de priceput in ale handbalului vino tu si preia haturile. De aruncat cu noroi in oameni care fac ceva e usor, mai dificil e sa fi transpirat in teren si sa vezi ce inseamna un meci oficial. Asa ca mai usor cu acuzele la adresa unora, ca deocamdata victoria e in curtea celor mai valorosi. Sper ca ai inteles ceva , desi m-as mira .

    Raportează
  • postat de Alexandra Marți, 08 Octombrie 2013 11:50 213.233.88.*** Link la comentariu
    2
    4

    Doamna Artene este acuzata de comportamentul din timpul meciului...nu de faptul ca s.a interpus intre parinti si arbitru...dupa terminarea meciului... Greseli de arbitraj se intampla si la meciuri din divizia nationala sau la un nivel mult mai inalt...dar nu am vazut nici un parinte al Cristinei Neagu sau Cristinei Varzaru sa sara la arbitri la finalul meciului ca fetele au fost dezavantajate. Faptul ca unul dintre parintii care au facut ca acele injurii sa degenereze si sa se ajunga la lovire...este si politist...e cu atat mai grav. Exista si o vorba in popor ...a fi om e lucru mare!!! Acum depinde si ce a scris observatorul in foaia de joc...se poate ajunge si pana la depunctare sau excludere din competitie. Iarasi un aspect de care trebuie tinut cont este faptul ca in mod expres d.na Artene trebuia sa ceara schimbarea domnului din grupa de arbitri...inainte de inceperea meciului...acestia au fost prezenti pe teren cu cel putin 10 minute inainte de inceperea partidei. Iar in ceea ce priveste grupul de jandarmi care a venit dupa meci...au procedat intr.un mod nu tocmai ok...din cate stiu...cand e vorba de astfel de evenimente...se intervine cu profesionalism...nu sa stai la coltul cladirii de vorba cu " faptasul"!!! Traim in Romania...si asta spune tot!!!

    Raportează
  • postat de un combinist din port Marți, 08 Octombrie 2013 11:49 93.118.196.*** Link la comentariu
    4
    1

    adevarul ca cel care a dat cu pumnul a fost unul din pechea ,ce sa ceri la niste salbatici urmasi de-a turcilor , pt ca pechenii nuu sunt romani, sunt de sorginte turca , cum ii turcu si pistolu , si astia din Galati trebuie s-a fie un pic mai civilizati nu rapandule de kkt violente si fizic , psihic, verbal, numai prostii le ieseau din gura, erau cu pl in gura in tribuna de la inceputul meciului ,arbitrul merita 100 de pumni in cap pt ca a vandut meciul, cat ai primit escrocule?cat ai luat ?rusine arbitrului, rusine parintilor ,normal se suspenda terenul si arbitrul s-a dea socoteala dar si parintii trebuie sa fie interzisi la meciuri ,lasati afara s-a se bata cu bate cu parintii adversi , fireati ai dracu de dementi si labagii

    Raportează
  • postat de brailean Marți, 08 Octombrie 2013 11:05 92.87.95.*** Link la comentariu
    2
    5

    antrenoarea Artene a avut un comportament necivilizat si la un meci disputat la Braila intre niste echipe de copii de 10 ani, desi era in deplasare,asa ca de ce sa ne miram?nu este un model pentru nimeni care vrea sa practice acest sport, are o atitudine agresiva si nu numai fata de arbitrii ci chiar cu proprii elevi.Cum oare platesc parintii sa aiba asemenea antrnor?Inseamna ca sunt de aceeasi teapa si atunci nu ne mira ca sar la bataie pe teren

    Raportează
  • postat de suporter Marți, 08 Octombrie 2013 10:18 194.105.20.*** Link la comentariu
    1
    11

    Asa se intampla cand "nepotismul "e la putere.De asta s-a ajuns unde s-a ajuns si cu echipa mare de handbal fete, din cauza "nepotismului" fam.Pantea. Familia Basso nu trebuia sa accepte arbitrarea meciului ,de catre junior.Nu se mai satura !

    Raportează
  • postat de hehe Marți, 08 Octombrie 2013 09:35 5.13.216.*** Link la comentariu
    4
    5

    Daca parintii se comporta in asemenea hal, ce pretentii sa mai avem de la copii?

    Raportează
  • postat de aurell Marți, 08 Octombrie 2013 09:19 5.13.148.*** Link la comentariu
    4
    5

    despre rezultate de la turneu nimic... css 5 victorii, handbal art 3 victorii...

    Raportează
  • postat de suporter Marți, 08 Octombrie 2013 06:55 92.81.17.*** Link la comentariu
    8
    8

    Arbitrul , Daniel Basso este fiul directorului CSS si nu trebuia sa arbitreze acest meci .
    Sa=si vada de afacerile lui cu hidroizolatii cladiri si spalatorie auto si sa nu mai tulbure apele in handbal.
    El ce a facut sa aplaneze conflictul ? Nimic ! Trebuia sa fie multumit de rezultat si sa dispara de acolo
    Antrenoarea G Artene nu are nici o vina .

    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.