Baschetbalistele de la Phoenix au obţinut a cincea victorie în Liga Naţională

Echipa de baschet feminin Phoenix Galaţi a obţinut marţi seară cea de-a cincea sa victorie în Liga Naţională, câştigând partida de pe teren propriu cu Universitatea Cluj – Napoca, scor 67-58, din cadrul etapei a zecea. Phoenix a început partida conform aşteptărilor, dominând clar primul sfert (scor 21-13), însă a urmat o cădere de care echipa oaspete a profitat, câştigând clar sfertul al doilea (14-26), astfel că la pauza mare s-a intrat cu un scor surprinzător: 35 – 39. Lucrurile au reintrat repede în normal, iar Phoenix a câştigat următoarele două minireprize cu 15-9, respectiv 17-10.

În urma acestui succes, Phoenix a revenit în clasament pe locurile 7-8, la egalitate de puncte cu Olimpia Braşov, poziţie pe care şi-o poate consolida sâmbătă, când va evolua din nou pe teren propriu, în compania celor de la Danzio Timişoara.

Citit 1008 ori Ultima modificare Miercuri, 04 Decembrie 2013 10:54