INTERVIU cu Ewald Lienen, antrenorul Oţelului: „Pasiunea, agresivitatea şi voinţa aduc victoriile"

INTERVIU cu Ewald Lienen, antrenorul Oţelului: „Pasiunea, agresivitatea şi voinţa aduc victoriile"

Foto: Bogdan Codrescu
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)
15 comentarii

* Tehnicianul german spune că relaţia jucători – suporteri este esenţială pentru ca echipa să reînceapă să câştige * Partidele cu Corona şi U. Cluj le consideră „meciurile anului”, cruciale pentru viitorul Oţelului


Ewald Lienen (59 de ani) şi-a început cariera de antrenor la echipa secundă a celor de la MSV Duisburg, trecând apoi principal la prima formaţie. A mai antrenat apoi la Hansa Rostock, FC Koln, Tenerife, Moenchengladbach, Hannover, Panionios, TSV 1860 Munchen, Olympiakos şi Bielefeld. „Muncă făcută cu plăcere”, acesta este în opinia sa unul dintre ingredintele de bază din reţeta succesului.
 
- În România nu a fost niciodată un antrenor străin cu un „CV” ca al dumneavoastră, care aţi lucrat la echipe foarte cunoscute, astfel că venirea dumneavoastră la Galaţi a fost o surpriză pentru noi. Ce v-a determinat să acceptaţi oferta de a antrena la Oţelul?

- Am fost contactat şi mi s-a spus despre interesul pe care îl are Oţelul pentru mine. Primul lucru de care am fost interesat a fost să văd echipa. Aşa că am urmărit meciul Oţelului cu Botoşani pe internet. Am văzut jucătorii şi mi-am format o părere despre echipa: tehnică bună şi potenţial. E un aspect foarte important pentru mine pentru că nu aş semna niciodată cu o echipa fără să-i văd jocul. Al doilea lucru care a contat mult a fost o întâlnire în Bucureşti unde l-am cunoscut pe patron, Dan Adamescu, şi, bineînţeles, pe Narcis Răducan, omul cu care urma să lucrez în mod direct şi care mi-au lăsat o impresie foarte bună. De asemenea, când am venit la Galaţi i-am cunoscut pe Gabriel (n.r Viglianti), pe jucători şi pe Şumi (n.r. – Constantin Shumacher, antrenor secund), oameni tineri, la fel că asistentul meu, cu toţii profesionişti, plini de energie şi motivaţi, lucru care iarăşi m-a încântat. De-asemenea am primit informaţii încă de când eram în Bucureşti despre facilităţile pe care le are la dispoziţie clubul, aspect extrem de important pentru mine, căci am antrenat la cluburi unde condiţiile nu erau deloc bune. Îmi amintesc de prima mea zi în Grecia, la Atena, unde nu aveam un teren unde să ne antrenăm, dar la Galaţi condiţiile sunt foarte bune: avem la dispoziţie un centru de antrenament (baza „Zoltan David”), stadionul cu terenul secundar pentru antrenamente, teren sintetic, săli de forţă şi aşa mai departe. Jucătorii au unde să se odihnească între două antrenamente din aceeaşi zi (n.r. – minihotelul de la stadion), este foarte important ca între ele să nu trebuiască să trimit jucătorii acasă, iar lucrul acesta nu îl veţi întâlni nici în Bundesliga. Astfel că am acceptat să vin să antrenez la Galaţi, pentru că am dat peste oameni muncitori şi dedicaţi, iar Oţelul este un club foarte bine organizat.

- Ce părere aveţi despre Galaţi? Ce v-a impresionat?
-Sunt complet impresionat de Dunăre. Locuiesc într-un apartament exact lângă fluviu, la etajul opt. Când am intrat în el şi am văzut frumuseţea Dunării la Galaţi, am rămas uimit. Cunosc fluviul din partea de sud a Germaniei, dar acolo e mic, aici totul e altfel, extraordinar de frumos, pot vedea din apartament chiar şi vapoarele. În Germania, unde locuiesc, trebuie să traversez Rhinul ca să ajung la aeroport, dar în comparaţie cu Dunărea de la Galaţi, Rhinul e un râuleţ. Îmi doresc să văd Delta Dunării când o să am timp.

„Esenţial este să joci ce poţi, nu ce ţi-ai dori”

- Cam în cât timp credeţi că Oţelul va ajunge să joace fotbalul pe care-l vreţi dumneavoastră?                 
- În momentul de faţă ca şi pentru restul sezonului, cel mai important lucru este să adunăm puncte că să ieşim din subsolul clasamentului. Nu vreau să visez acum la unde am putea ajunge într-o zi, trebuie să ne concentrăm 100 % să ieşim din poziţiile de retrogradare şi să urcăm cât mai sus posibil. Despre fotbalul care-mi place mie… Dacă aş fi antrenor la echipe precum Barcelona, Bayern Munchen, Borusia sau alte echipe mari, m-aş duce la supermarket şi aş spune „Vreau jucătorul asta, jucătorul ăla şi-aşa mai departe…”, dar aici lucrurile nu sunt chiar atât de uşoare. La echipele mari, chiar dacă ai probleme în teren, având în vedere jucătorii mari de care dispui, tot poţi câştigă cu uşurinţă. Ceea ce vreau să spun este că cel mai bine e să joci cel mai bun fotbal pe care-l poate juca echipa, nu neapărat fotbalul pe care ţi-l doreşti. Ca antrenor trebuie să vezi care sunt punctele forte în echipă şi să iei decizii astfel încât să ai parte de victorii. Nu-i pot cere unui jucător ceva ce nu poate să facă. Trebuie să rămâi realist şi să găseşti cea mai bună modalitate de a juca pentru a câştiga. Pentru asta avem nevoie de foarte multă pasiune, agresivitate şi voinţă.

- Când credeţi că jucătorii Oţelului vor ajunge să joace la capacitate maximă?    
- Sper să se întâmple cât mai repede cu putinţă. Desigur, este un aspect pe care nu-l poţi schimbă în doar câteva săptămâni. Am stilul propriu de a-mi pregăti echipa şi influenţa mea se instalează în timp. Am venit la mijlocul sezonului, dar vor veni trei săptămâni de vacanţă după care am la dispoziţie şase săptămâni de pregătire, perioadă importantă. În momentul de faţă tot ce vreau este să găsim soluţia perfectă pentru a obţine puncte înainte de Crăciun.

Antrenorii şi suporterii determină atitudinea jucătorilor

- Credeţi că meciurile cu Corona şi U Cluj sunt mai importante decât cele două confruntări avute cu Steaua?
- Pentru a ieşi din subsolul clasamentului trebuie să tratăm fiecare meci care urmează ca şi cum ar fi o finală europeană. Am jucat cu Steaua, am dat ce aveam mai bun în acel moment, dar tot mai important este să învingi echipa care este exact lângă tine în clasament. Acestea sunt meciurile anului, cele împotriva adversarilor direcţi, Braşovul şi Clujul, şi implor suporterii să fie alături de noi. Avem nevoie de ei, iar victoria o putem obţine doar împreună. Fotbaliştii joacă pentru oameni. Dacă stadionul e gol, automat, din punct de vedere mintal, jucătorii au de suferit. Eşecurile de până acum nu au fost cauzate de lene. Ca fotbalist, când practic un joc ofensiv, creativ şi pierd mingea, singurul lucru la care trebuie să mă gândesc este să alerg să o recuperez, căci greşeli se pot întâmplă oricui. Problema e că nu pot juca ofensiv atunci când ştiu că, dacă am pierdut mingea, jumătate de stadion mă va huidui, aşa nu-mi voi mai asumă niciun risc. Atât antrenorii, cât şi suporterii trebuie să aibă mereu o atitudine pozitivă. Doar aşa şi atitudinea jucătorilor va rămâne pozitivă pe toată durata meciului şi doar aşa avem şanse să câştigăm. Vreau că jucătorii Oţelului să fie siguri pe ei şi puternici, iar pentru asta avem nevoie şi de ajutorul suporterilor.

 

Citit 3480 ori Ultima modificare Miercuri, 11 Decembrie 2013 10:26

15 comentarii

  • postat de smecher Vineri, 13 Decembrie 2013 01:09 5.13.211.*** Link la comentariu
    0
    0

    arbitrajul a fost prost dar si arbitrul nu echipele

    Raportează
  • postat de smecher Vineri, 13 Decembrie 2013 00:52 5.13.211.*** Link la comentariu
    0
    0

    @Harabagiu Silviu eu doar mi-am expus parerea opinia intelege ce vrei tu ce te bate capul nu se poate discuta cu tine ca doar atata stii si toata lumea care mai zice ceva de mine daca stau bine si ma gandesc steaua bucuresti are mai multe trofee ca otelul galati ei ce mari performante au ca echipa 2 trofee atat pai e putin asta este echipa in opinia mea si cred ca tot steaua bucuresti va lua titlul si anul asta campionatul e lung se pot schimba multe foarte multe nu vreau sa i-a campionatul mediocrii astia de la astra giurgiu sau ploiesti tot timpul a fost cea mai slaba echipa niciodata nu a fost in stare sa se bata de la egal la egal cu mari echipe sunt prea prosti ei sa faca performante nu merita sub nici o forma numai vreau sa aud cuvantul asta ca fura steaua bucuresti nu a furat nimic lumea vorbeste aiurea fara sa inteleaga steaua bucuresti a castigat pe cinstite niciodata sub arbitraj spuneti asta pentru marea majoritate tin ba cu dinamo bucuresti ba cu rapid bucuresti deci practic steaua bucuresti e inamicul numarul 1 sa zic asa eu nu cred si nu mi se pare corect de ce sa se vorbeasca de rau numai de steaua bucuresti de ce sa nu se vorbeasca si de dinamo bucuresti si rapid bucuresti parca ar fi din galati bai nene astia sunt tot din bucuresti ca si steaua bucuresti nu au treaba daca erau intradevar din galati mai ziceam da asa ma abtin ce prostie ce tampenie etc etc

    Raportează
  • postat de Harabagiu Silviu Joi, 12 Decembrie 2013 10:54 86.120.159.*** Link la comentariu
    0
    1

    @smecher: Nu-mi dau seama cum Dumnezeu nu v-a trecut oftica dupa 3 ani de zile. Chiar daca nu va vine sa credeti Otelul a fost Campioana Romaniei si v-a luat Supercupa (oricum pentru voi era cam prea sus asa ca nici nu prea voiati sa o castigati). Cat esti tu de smecher, in anul ala Steaua a aratat pe alocuri mai prost decat Otelul de anul asta (daca imi aduc aminte noi am avut concurenta la titlu cu Timisoara si Vaslui in timp ce voi ati avut nevoie sa vina Oli sa luati cupa - probabil de aici frustarea ta e si mai mare).
    PS: Cat esti tu de smecher... n-ar strica sa mai treci putin pe la scoala, poate reusesti sa mai inveti si cum sa expui logic o idee (ce ai scris tu in comment-ul doi e o balmajeala fara sens), si eventual (nu obligatoriu) poate inveti sa mai si scrii. Sanatate si Craciun Fericit!

    Raportează
  • postat de smecher Joi, 12 Decembrie 2013 10:26 5.13.198.*** Link la comentariu
    0
    0

    otelul galati daca are pretentii sa isi schimbe tot ca nimic numai merge vai de capul lor in ce hal au ajuns fostii campioni ai romaniei

    Raportează
  • postat de smecher Joi, 12 Decembrie 2013 10:23 5.13.198.*** Link la comentariu
    0
    0

    @Nu-l meritati pe Iorga ba tu ce meci ai vazut ca asta clar nu iorga nu a miscat mai nimic cu steaua bucuresti asta este daca asa consideri tu ca iorga a jucat ceva te inseli nici unul nu l-am vazut sa joace ceva in acea partida sunt niste nesimtiti cacati etc etc nu merita sa mai faca parte din aceasta echipa nici unul tocmai din acest motiv ca nu le pasa nu ii intereseaza eu cred ca nu otelul galati a fost campioana in acest meci ci steaua bucuresti si am spus nu ma intereseaza pe mine ce credeti despre ei si-au facut datoria au jucat fotbal pe cand otelul galati nu atunci cum dracu sa ii faci pe ei campioni in aceasta partida cand steaua bucuresti clar a dominat aceasta partida ei tot meciul au facut ceva nu au stat ca prostii asa ca imi pare rau sa va spun dar muriti de invidie oftica

    Raportează
  • postat de smecher Joi, 12 Decembrie 2013 10:10 5.13.198.*** Link la comentariu
    0
    0

    da dar din pacate acest lucru lipseste la aceasta echipa

    Raportează
  • postat de Nu-l meritati pe Iorga Miercuri, 11 Decembrie 2013 21:58 5.13.168.*** Link la comentariu
    0
    1

    Va recomand sa cautati pe net si sa revedeti faza din care Marquinhos a ratat singur cu portarul in Ghencea. Centrarea este geniala, executie extrem de grea, printre doi adversari si ocolind vreo alti trei. Autor: Iorga! Acasa cu oile a fost singurul care a reusit un dribling in preajma portii adverse finalizand cu un sut respins greu de portar (prima faza in care Marquinhos cere penalti, pe respingere, la duelul cu Varela). Da, Iorga, un terminat in viziunea multora, care prefera comoditatea de a da cu huo in loc sa deschida ochii, sa vada, sa gandeasca, sau macar sa fie suporteri adevarati si atat. Nu il meritati pe Iorga.

    Raportează
  • postat de mihai Miercuri, 11 Decembrie 2013 21:03 109.166.142.*** Link la comentariu
    0
    1

    In momentul actual ne putem baza doar pe Cooper,Marquinhos,Sarghi si Henrique(care ii trebuie insa o rezerva).Ar mai fi doi jucatori care cred ca ar putea face fata Zaharia si Ilie,dar au nevoie de timp din cauza accidentarilor,iar alti doi jucatori care au un talent foarte mare Iorga si Astafei nu pot fi mai mult decat rezerve in modul in care se prezinta in ultima vreme,Tudorie(mai are nevoie de 2-3 ani sa devina un jucator de baza),in rest nimic,poate ar mai fi Gavrila.

    Raportează
  • postat de Issos Miercuri, 11 Decembrie 2013 17:09 82.137.12.*** Link la comentariu
    0
    5

    Ba fratilor sunteti nebuni, omul are perfecta dreptate. nu mai spuneti de Iorga ca e pierdut, sa nu mai contribuim si noi la afundarea lui! Noi vedem doar un efect ca el joaca mai slab, dar problema e cauza. Nu-l cunoasteti asa ca nu aruncati cu noroi. Randamentul sau are anumite cauze, care fie trebuie identificate si indepartate sau, daca nu pot fi indepartate, macar el trebuie ajutat sa le depaseasca.

    Raportează
  • postat de Ciprian Miercuri, 11 Decembrie 2013 14:02 193.9.13.*** Link la comentariu
    1
    4

    @Cristi Statescu, vezi? Fix la asta ma refeream, asta e cea mai la indemana verbalizare a "teoriei" mele, cel mai succint mod de a arata ce inseamna mentalitatea romaneasca. Gen "vine asta sa ne invete pe noi?" Nu spun ca nu sunt si in vestiarul Otelului. Dar vor fi si din cei care vor intelege ca o astfel de atitudine pragmatica este in beneficiul lor. Ok, Iorga e pierdut. Dar mai sunt alti jucatori pe langa el. Si s-a vazut o atitudine schimbata, cel putin in meciul cu spurcaciunile. DSa vedem ce se intampla in continuare. Dar da, recunosc, dupa mult timp sunt destul de increzator in ce o sa urmeze.

    Raportează
  • postat de Cristian Statescu Miercuri, 11 Decembrie 2013 12:36 5.13.218.*** Link la comentariu
    5
    3

    "..... 110% din potential.... " ?!? Ha ha ha ha.... mai @Ciprian, ce spiritual esti !!! Unde sa dea astia 110%, ? La divino ?! la pitipoance ?! la machiala ?! la manele ?! la caterinca ?!.........pentru ca la fotbal s-a vazut f bine ! S-au lamurit bietii suporteri cu ce specimene ( ca sa ma exprim elegant ) au de-a face . In astfel de conditii, acest antrenor este sado-masochist !!! Imi pare rau de el pt. ca, f curand, va fi aruncat ca pe o masea stricata ! Si cand te gandesti cine decide sa-l dea afara...... nu mori ?!?

    Raportează
  • postat de Ciprian Miercuri, 11 Decembrie 2013 11:08 193.9.13.*** Link la comentariu
    0
    9

    O mentalitate apasatoare aproape. Una normala, oricum, pentru ca omul spune lucruri absolut firesti. Din pacate normalitatea e masurata cu 2 masuri diferite in Germania si in Romania. Sper sa se bucure de tot suportul publicului si sper ca si jucatorii vor vedea beneficiile pe care le vor avea dand 110% din potential sub conducerea lui Lienen. Ce bafta au jucatorii tineri, sa se poata bucura de o astfel de mentalitate atat de devreme in cariera lor...

    Raportează
  • postat de iorga Miercuri, 11 Decembrie 2013 10:29 79.116.106.*** Link la comentariu
    0
    13

    extrem de modest. felicitari si succes

    Raportează
  • postat de un om Miercuri, 11 Decembrie 2013 10:22 5.13.218.*** Link la comentariu
    1
    12

    Omul le zice bine, mai ramane ca si manelistii pe care-i antreneaza sa raspunda in aceeasi masura ...... ! Vom vedea ........

    Raportează
  • postat de Ciprian Miercuri, 11 Decembrie 2013 10:20 193.9.13.*** Link la comentariu
    2
    2

    Tocmai a implinit 60 de ani... Acum, sa speram ca va fi mereu tanar, dar tot are 60 de ani... :)

    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.