Gălăţenii au terminat Semimaratonul Bucureşti

Mihail Vetrov, semimaraton Bucureşti 2014

Atletul kenyan Maru David Kwemoi a câştigat Semimaratonul Internaţional Bucureşti, stabilind un record al competiţiei cu timpul de o oră un minut şi 43 de secunde. Kwemoi a fost urmat de compatriotul său Chebii Daniel Kipchumba şi de etiopianul Mitke Girma Ashebir. Proba feminină a fost câştigată de sportiva din Kenya, Chepkemoi Vicoty, cu timpul de o oră, 12 minute şi 17 secunde. Ea a fost urmată de Denne Tigist Bikila (Etiopia)şi de Tanui Roday Jepkorir (Kenya). La categoria naţională s-au impus Ştefan Lupulescu la masculin (1h10.09) şi Mihaela Prunduş la feminin (1h20.02).

Printre cei 2.024 de alergători ce au trecut linia de sosire s-au aflat şi cel puţin cinci atleţi  gălăţeni: Mihail Vetrov - locul 44 (1 oră 26.11), Marius Buricea  (locul 197), Lucian Florin Pleşa (locul 663), Florin Dumitru ( locul 1038) şi veteranul Cătălin Brăila (locul 1443). De menţionat este faptul că Vetrov a fost sâmbătă, cu doar o zi înaintea solicitantei curse de la Bucureşti, ocupantul poziţiei secunde în crosul „Educaţie prin Sport”, organizat în Galaţi de către Direcţia Judeţeană pentru  Sport şi Tineret şi Jandarmeria Română.

CITIŢI ŞI:  FOTO/ Cros de o AMPLOARE fără precedent în oraș: Au alergat peste O MIE de gălăţeni

Citit 1157 ori Ultima modificare Miercuri, 21 Mai 2014 20:48