UPDATE / Semifinala Simonei HALEP de la US Open a fost amânată

(14 voturi)

UPDATE, ora 22.30: Organizatorii US Open au anunţat că cele două semifinale ale turneului feminin, care erau programate în noaptea de joi spre vineri, au fost amânate din cauza prognozei meteo (ploaie). Astfel, meciul Simona Halep - Flavia Pennetta a fost reprogramat pentru vineri, ora 18.00 (ora Romaniei). Vor urma apoi partida Serena Williams - Roberta Vinci şi cele două semifinale ale băieţilor.

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, s-a calificat, în noaptea de miercuri spre joi, respectiv 9 spre 10 septembrie, în semifinalele US Open, după ce a învins-o, cu scorul de 6-3, 4-6, 6-4, pe fosta numărul 1 în lume, Victoria Azarenka din Belarus, acum locul 20 WTA şi cap de serie numărul 20, în sferturile de finală ale turneului.

Partida, cu un tenis la cel mai înalt nivel făcut de ambele jucătoare, a fost întreruptă din cauza ploii în setul decisiv, la scorul de 2-1 pentru Azarenka și 40-15 pentru româncă, aflată la serviciu. La reluare, Halep și-a regăsit ritmul din primul set, a răspuns suprinzător cu aceeaşi monedă la loviturile în forţă ale adversarei, a căutat mingile câştigătoare iar atitudinea ofensivă i-a adus breakul cu care a trecut la conducere, scor 4-3, avans pe care apoi a reuşit să-l concretizeze cu un spirit de luptă impresionat şi un tenis de mare campioană.

„Am făcut cel mai bun tenis al meu la inceputul şi sfârşitul meciului. În primul set am fost mai agresivă ca ea, apoi am făcut pasul înapoi şi a fost dificil. După pauză mi-am spus că nu am nimic de pierdut, că trebuie să-mi găsesc calea din primul set şi am reuşit”, a declarat Simona Halep.

Partida a durat două ore şi 40 minute şi la capătul ei Halep a reuşit a treia calificare în penultimul act al unui Grand Slam, după Roland Garros şi Wimbledon, ambele în 2014, şi a 45-a victorie în 2015.

În faza următoare, Simona Halep o va întâlni, joi, pe italianca Flavia Pennetta, locul 26 WTA şi cap de serie numărul 26, care a eliminat-o în sferturi pe Petra Kvitova, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 5, scor 4-6, 6-4, 6-2. Partida se va disputa în sesiunea de seară (ora 2,00 ora României), al doilea meci, după semifinala dintre Serena Williams și Roberta Vinci.

În vârstă de 33 de ani, Pennetta conduce, cu 3-1, în bilanţul meciurilor directe cu Halep, însă succesele italiencei nu sunt mai recente de 2013: sferturi la Marbella (2010), scor 6-4, 7-6 (4), optimi la Bastad (2013), scor 4-6, 7-5, 2-0, abandon şi optimi la US Open (2013), scor 6-2, 7-6 (3). Halep are o victorie în ultimul meci, disputat în martie, în optimile de finală ale turneului de la Miami, scor 6-3, 7-5.

Calificarea în semifinalele US Open este recompensată cu un premiu de 805.000 de dolari şi cu 780 puncte de WTA.

Citit 1918 ori Ultima modificare Joi, 10 Septembrie 2015 23:18