Hocheiștii de la CSM Dunărea s-au antrenat cu public, înaintea Cupei Continentale

(6 voturi)

Echipa gălăţeană de hochei pe gheaţă CSM Dunărea a învins, sâmbătă şi duminică, pe teren propriu, formaţia Sportul Studenţesc, scor 13-1 (7-1, 2-0, 4-0), respectiv, 16-4 (8-0, 3-1, 5-3), în cele două meciuri din cadrul etapei a şasea, prima a returului Ligii Naţionale.

În primul meci, hocheiştii de la Sportul au fost cei care au deschis scorul în minutul 4, gălăţenii egalând după patru minute, prin

Chernenko. Celelalte goluri ale primei perioade de joc au fost marcate de Munteanu, Chernenko, Krajici, Szocs, Durkech şi Pal. A doua

perioadă a fost una aglomerată în treimea de gheaţă a ”studenţilor”, cu multe şuturi pe poartă, dar nefructificate. Golurile au fost

marcate în ultimele cinci minute de joc, de Nagy şi Lorincz. În cea de-a treia perioadă, golurile au venit de la Szocs, Hildebrand, Goga

şi Schcherbatyuk.

În al doilea meci, Dunărea a câştigat prin golurile reuşite de Krajci - 4, Chernenko 3, Ryabenko, Munteanu, Popa, Neagoş, Hildebrand, Oprea, Lorincz, Durkech şi Irimia - câte unul.

Antrenorul gălăţean Marius Trandafir s-a declarat mulţumit de echipa sa, considerând că meciul a fost un bun antrenament înaintea

competiţiei din această săptămână. "Am reuşit să rulăm întreg lotul. Am câştigat o partidă controlată de noi încă de la început. A fost un

bun antrenament înaintea deplasării la Cupa Continentală, unde vom avea meciuri grele. Adversarul de astăzi a patinat, s-a ridicat cât de

cât la un nivel, s-a apărat foarte mult în zonă. De altfel, cei de la Sportul Studenţesc sunt de admirat pentru ceea ce fac şi pentru că

încearcă să ţină Campionatul Naţional în joc", a spus Trandafir.

Astfel, Dunărea continuă să fie lider al clasamentului, după 12 partide disputate, având o singură înfrângere, în faţa echipei Steaua,