Grecu a apărat senzaţional şi Oţelul a ieşit bine din deplasarea în Giuleşti

Echipa de fotbal Oţelul Galaţi a terminat la egalitate, scor 0-0, partida susţinută sâmbătă, în deplasare, cu Rapid Bucureşti, în cadrul etapei a 12 din Liga II, Seria I.

Oţelul a început bine partida şi a avut primele două ocazii ale meciului, ambele prin Cârjan (min. 4 şi 6), dar n-a reuşit să-şi menţină prea mult acest nivel ridicat al jocului. Rapidiştii au strâns spaţiile dintre ei şi încet-încet au trecut la conducerea ostilităţilor, însă n-au reuşit să-şi concretizeze dominarea pentru au avut în faţă un portar, Nicuşor Grecu, ce a făcut un meci senzaţional. Portarul Oţelului a scos excelent şutul lui Tudoran (min. 36), iar peste un minut a respins şi din faţa lui Iulian Popa, scăpat singur cu el.

După pauză, jucătorii echipei gălăţene au pus osul cu mai multă convingere în duelurile unu la unu, însă ocaziile au aparţinut tot gazdelor. Grecu a fost coşmarul lui Popa, scoţând uluitor la alte două ocazii uriaşe ale mijlocaşului ce juca sezonul trecut la Oţelul: reluare din alunecare de la şase metri (min. 54) şi apoi portarul Oţelului  a respins când l-a avut din nou doar pe Popa în faţa sa (min. 58). A respins de sub bară şi la reluarea cu capul a lui Martin (min. 59), iar când Grecu a fost depăşit, Asanache (min. 77) a respins din faţa porţii goale.

Daniel Florea, antrenorul Oţelului, a folosit următoarea formulă de echipă: Grecu - C. Stoian, Ad. Codreanu, Asanache, Murgoci (cpt.) - R. Tătar, I. Codreanu (Dajbog, min. 74) – Diarra (Ed. Dumitru, min. 68), Stănescu, Chipirliu (Adăscăliţei, min. 90+2) – Cârjan.

Citit 2347 ori Ultima modificare Luni, 30 Noiembrie -0001 02:00