TENIS/ Ţig şi Mitu în semifinale, după un super tie-break dramatic

(8 voturi)

Perechea Patricia Ţig/ Andreea Mitu s-a calificat, miercuri, 6 ianuarie, în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului de la Shenzhen (China), dotat cu premii totale de 500.000 de dolari. Ţig şi Mitu au învins în „sferturi” perechea Vera Dushevina/ Katerina Siniakova (Rusia/ Cehia), cap de serie numărul 3, cu scorul de 6-3, 3-6, 19-17, după un super tie-break dramatic, în care au salvat opt mingi de meci ale adversarelor. În semifinale, Ţig şi Mitu vor întâlni perechea Vania King/Monica Niculescu (SUA/România), iar meciul se va juca, joi, 7 ianuarie, ora 7,00, ora României.

Pentru calificarea în semifinale la Shenzhen, Ţig şi Mitu vor primi 110 de puncte în clasamentul de dublu şi un cec în valoare de 4.951 de dolari.

În proba de simplu, Monica Niculescu a fost învinsă în turul secund de Timea Babos, scor 6-1, 6-4, iar Irina Begu s-a retras, accidentată la genunchi, în setul doi al meciului cu Anna-Lenna Friedsam, când era condusă cu 7-5, 3-2.

Citit 1246 ori Ultima modificare Miercuri, 06 Ianuarie 2016 16:49