Voleibaliștii de la Arcada au intrat în istoria voleiului. În toată lumea doar patru seturi au fost mai dramatice ca al lor

(6 voturi)

Echipa masculină de volei Arcada Galați a ratat calificarea în sferturile de finală ale Challenge Cup, după un meci cu care au intrat în istoria voleiului. Arcada a pierdut, în deplasare, partida retur cu formația franceză Asul Lyon, scor 3-0. Cum în tur echipa gălățeană s-a impus tot la un scor de trei puncte (3-0), a urmat „setul de aur”, câştigat de formaţia franceză cu 15-10.

Arcada a început slab şi n-a prea contat în primul set, câştigat clar de Asul Lyon cu 25-15. Voleivaliştii echipei gălăţene au reacţionat repede şi au început tare setul doi, conducând cu 7-2 şi au stat în avantaj până la 23-23 (scoruri intermediare: 9-4, 16-13, 19-17 pentru Arcada). Au urmat primele trei mingi de set avute de gălăţeni (24-23, 25-24, 26-25) şi o prelungire a setului dincolo de limitele imaginabilului, cu o putere de luptă şi o rezistenţă psihică uluitoare ale ambelor echipe, egalitatea persistând până la un scor care s-a mai înregistrat doar de patru ori în istoria voleiului din întreaga lume: 45-45, moment în care şansa le-a surâs gazdelor, care au închis actul al doilea la 47-45.

Şi în setul al treilea Arcada a început bine şi a stat mult timp în avantaj (5-2, 9-6, 11-11, 15-13, 20-19), dar finalul a aparţinut din nou celor din Lyon, care au luat setul cu 25-22. Cu moralul dinamitat de deznodământul ultimelor două seturi, Arcada a căzut în „setul de aur”. Asul Lyon s-a desprins repede la 7-3 şi 10-4, Arcada s-a apropiat la 10-7 dar nu a putut mai mult: 15-10 şi calificare a formaţiei din Franţa.

Din echipa  gălăţeană a lipsit unul dintre jucătorii de bază, rusul Victor Sysoev, care nu a primit viza.

Setul doi al partidei Asul Lyon – Arcada Galaţi este pe locul cinci în topul mondial al seturilor cu cele mai multe puncte jucate. Conform www.volleyball-movies.net, primele patru în acest top sunt: 87–85 în 1979 în prima ligă din Cehoslovacia; 63-61 în campionatul Germaniei (anul nu este precizat); 54-52 în 2002 în campionatul italian, meciul dintre Bre Banca Cuneo şi Sisley Treviso; 52-54 în 2007, meciul AEK Athena - PAOK Thessaloniki din Grecia, prima ligă.

Citit 2321 ori Ultima modificare Joi, 28 Ianuarie 2016 14:42