Baschetbaliștii de la Phoenix încheie turul cu o nouă VICTORIE

(6 voturi)

Echipa masculină de baschet Phoenix a câștigat, scor 85-79 (28-41), partida disputată sâmbătă seara, în deplasare, cu formația Gaz Metan Mediaș, într-un meci contând pentru etapa a cincea, ultima a turului fazei secunde din Liga Națională, grupa locurilor 7-12.

Phoenix a avut un început de meci modest, în care diferența valorică dintre cele două echipe (locul 7 - Phoenix, respectiv locul 12 - Mediaș) nu s-a reflectat și în jocul gălățenilor. Cea mai mare diferență în defavoarea echipei Phoenix a fost de 17 puncte (scor 22-39, min 16). Jucătorii gălățeni au revenit de la pauză mai motivați, și au marcat în primele trei minute 10 puncte, în timp ce medieșenii au marcat doar două puncte. Sfertul trei a fost unul de coșmar pentru gazde, Phoenix câștigând la 13 puncte, 31-18. La intrarea în ultimul sfert, scorul era 59-59, Borșa a marcat un coș de două puncte, Mediașul a egalat, 61-61, apoi a urmat o serie de 12 puncte consecutive (61-61, 73-61), care a adus un plus de încredere gălățenilor. Mediașul a reușit două apropieri periculoase pentru echipa lui Nini (75-81, min 38, respectiv 77-83, min 39), dar insuficiente pentru a mai schimba soarta meciului.

Antrenorul Florin Nini spune că echipa sa a avut un parcurs peste așteptări în această fază a competiței. ”Am realizat un tur de senzație, cu cinci victorii din cinci meciuri, care nu poate decât să ne bucure. Trebuie să gestionăm la fel de bine și returul pentru a intra în play-off de pe locul 7”, a declarat Nini.

Cel mai productiv jucător de la Phoenix a fost Bojovic, cu 24 de puncte, 6 recuperări și 4 pase decisive. Ceilalți realizatori au fost: Pesic 19 puncte, 3 recuperări, 4 pase decisive, Threatt (14-7-6), Rohde (10-3-2), Borșa (6-4-1), Petică (5-2-3), Tresac (5-1-0), Pârlog (2-5-0) și Lemyk (0-4-1).

Phoenix va juca primul meci din retur, pe 22 martie, în deplasare, cu BC Timișoara (locul 11). După această victorie, Phoenix se menține pe locul 7, cu 40 de puncte, la doar un punct distanță de Dinamo, ocupanta locului 8, ultimul calificant în play-off.

Altfel, echipa feminină a Phoenix a câștigat, scor 85-76 (43-40), partida disputată vineri seară, în fața formației Universitatea Cluj, în primul meci al confruntării din play-off-ul Ligii Naționale, locurile 5-8.

Clujencele au început meciul foarte bine, câștigând primul sfert cu 21-15, după o serie de 11 puncte consecutive (10-15, 21-15). Al doilea sfert a fost mai echilibrat, Phoenix reușind să reducă din diferență și să intre la pauză cu trei puncte în urma adversarei. Revenirea de la vestiare a fost în forță pentru gălățence, care au reușit o serie de 13 puncte consecutive (40-43, 53-43). Cea mai mare diferență de puncte în favoarea Phoenix a fost de 17 (71-54, min 30).

Marcatoarele de  la Phoenix au fost: McKenzie 23 puncte, Walter 19, Frost 15, Filip 10, Rochel 9, Crețu 5 și Johnson 4 puncte.

Al doilea meci se va juca, marți, ora 19,00, la Galați. Se joacă pe sistemul ”cel mai bun din trei meciuri”, astfel că dacă Phoenix va pierde, meciul trei va avea loc la Cluj, pe terenul echipei mai bine clasate. Phoenix a încheiat sezonul regulat pe locul 6, în timp ce Phoenix pe locul 7.

Citit 1351 ori Ultima modificare Duminică, 13 Martie 2016 01:29