HOCHEIŞTII de la Dunărea au CÂŞTIGAT, în prelungiri, și pot încheia VINERI semifinala

(8 voturi)

Echipa de hochei CSM Dunărea Galați, deținătoarea titlului de campioană, a câștigat, joi seară, 17 martie, partida din deplasare, împotriva formației Corona Brașov, în repriza suplimentară de departajare, cu scorul de 3-2, din cadrul semifinalelor play-off-ului Ligii Naționale.

Gălățenii au jucat mult mai bine decât în cele două meciuri de acasă. Dunărea a deschis scorul în minutul 4:57, prin Durkech, dar gazdele au egalat rapid. Încă din primele minute ale reprizei secunde, brașovenii au preluat conducerea, dar jocul în creștere al gălățenilor a făcut posibilă egalarea prin golul lui Krajci. Oaspeții au fost în continuă creștere și au rezistat eroic în situațiile deosebite, neprimind gol pe perioadele celor două duble inferiorități numerice: în prima repriză, când au fost eliminați Chernenko și Nagy, respectiv cea din repriza secundă, când au fost eliminați Shcherbatyuk și Chernenko.

Repriza a treia a fost echilibrată în ceea ce privesc penalizările celor două echipe, dar dominată de gălățeni în privința jocului, meciul încheindu-se la egalitate 2-2. Gălățenii au avut numeroase ocazii.

În repriza de departajare portarul brașovenilor, Toke Zoltan, a făcut minuni pe gheață. Parcursul ascendent de care au dat dovadă gălățenii s-a concretizat în repriza suplimentară prin golul marcat în minutul 2:14, de Szocs, din pasa lui Nagy.

După această victorie, scorul la ”general” este 2-1 pentru CSM Dunărea. Gălățenii au ocazia să încheie semifinala chiar la Brașov, vineri, 18 martie, în cel de-al patrulea meci. Dacă gazdele câștigă partida de vineri, meciul decisiv se va juca, duminică, la Galați.

Cealaltă semifinală a fost câștigată de SC Miercurea Ciuc, cu scorul de 3-0 la general, în fața echipei Steaua.

Citit 1738 ori Ultima modificare Vineri, 18 Martie 2016 13:50