Ţig va juca la Miami Open

Gălăţeanca Patricia Ţig, locul 130 în ierarhia mondială, se află pe tabloul de calificări al turneului WTA Premier Mandatory de la Miami, dotat cu premii totale de 6.134.605 dolari, care se va desfăşura în perioada 21 martie - 3 aprilie.

Altfel, Ţig a fost eliminată de Ana Sofia Sanchez (Mexic, locul 314 WTA), în optimile de finală ale turneului ITF Challenger de la Irapuato. Ţig a fost învinsă de Sanchez într-o partidă maraton, de aproape 3 ore, scor 7-6, 4-6, 7-6. În primul set, gălăţeanca a avut trei şanse să închidă setul, la 5-3, 5-4, respectiv, 6-5, dar adversara s-a dovedit mai puternică decât o arăta clasamentul şi a trimis setul în tie-break. Setul al doilea a fost dominat de Ţig, iar ultimul set a fost unul cu răsturnări de scor, intens disputat, care s-a decis tot în tie-break. Ţig a avut un procentaj bun pe primul serviciu câştigător (70 la sută), şase aşi, dar şi nouă duble greşeli în tot meciul.

Pentru evoluţia sa în “optimi”, gălăţeanca va primi 9 puncte WTA.

Citit 1326 ori Ultima modificare Luni, 30 Noiembrie -0001 02:00