Juniorii Oţelului au marcat primele lor goluri în Liga 2

Echipa de fotbal Oţelul Galaţi, formată din juniori cu o singură excepţie, a pierdut, scor 2-5, partida de pe teren propriu cu Farul Constanţa, din cadrul etapei a 23-a din Liga 2. La prima lor partidă jucată cu adevărat acasă, pe stadionul Oţelul, puştii gălăţeni au început cu trac şi nu au rezistat prea mult presiunii permanente pusă de Farul. În minutul 16 Tigoianu a obţinut un penalti, transformat de V. Munteanu, iar în min. 24 acelaşi Tigoianu a marcat cu capul pentru 0-2. După doar două minute, echipa de juniori a Oţelului a trăit pentru prima dată bucuria golului marcat într-o competiţie de seniori: Perju a fost faultat în careu de portarul Negrilă, iar căpitanul Robert Ciurea a înscris. Golul le-a dat curaj gălăţenilor, care au început să joace combinativ şi chiar au mutat spre finalul primei reprize jocul la poarta adversă. Scăpând cu şansă la o minge trimisă în bară de cei de la Farul, puştii au reuşit chiar să spere la primul punct la puţin timp după reluare (min. 49), după ce Perju a reuşit să egaleze după o acţiune personală superbă, finalizată cu un şut de la 20 de metri, la vinclu. Însă, a fost de ajuns ca oaspeţii să marcheze din nou (Vezan, min. 15) pentru ca aceştia să profite din plin de lipsa de experienţă a adversarilor şi să câştige până la urmă fără emoţii spre final, cu scorul dus până la 2-5 de Florin Popa (min. 70) şi Tigoianu (min. 85). Oţelul (antrenor Stelian Bordieanu) a evoluat în următoarea componenţă: Şt. Bordieanu – R. Oprea, Maftei, Iorguş, Ciurea – Chiriac, I. Codreanu – Blănaru, Istrate (A. Bordieanu, min. 46), Toma (Sefer, min. 62) – Perju.

Citit 2062 ori Ultima modificare Sâmbătă, 19 Martie 2016 14:55