Baschetbalistele de la PHOENIX, VICTORIE şi locul 5 în Liga Naţională, băieții se mențin pe loc de PLAY-OFF

Echipa feminină de baschet Phoenix a câştigat şi cel de-al doilea meci cu formaţia CSBT Alexandria din disputa pentru locurile 5-6, scor 88-84 după repriza suplimentară de departajare. După timpul de joc obişnuit, scorul a fost egal, 77-77 (28-18, 16-28, 12-17, 21-14). Cu această victorie, Phoenix a încheiat sezonul pe locul cinci, cea mai bună clasare din istoria clubului.

Marcatoarele echipei Phoenix au fost: Walter 25, McKenzie 17, Frost şi Rochel – câte 14, Filip 7, Demeter 6, B. Fota 3 şi Creţu 2.

Altfel, echipa masculină a Phoenix a câștigat, scor 99-72 (23-19, 32-16, 19-20, 25-17), în partida disputată, vineri seară, pe tere propriu, în fața echipe Energia Tg. Jiu, contând pentru etapa a șaptea din faza secundă a Ligii Naționale, locurile 7-12, consolidându-și astfel poziția în clasament.

Partida a fost una foarte disputată, de ambele echipe, Phoenix reușind să-și impună ritmul încă din primele minute de joc, când aveau deja un avans de 12 puncte (22-10, min 6). Intrarea la pauză s-a făcut cu un plus de 20 de puncte pentru echipa gălățeană. Cea mai mare diferență în favoarea gălățenilor a fost de 27 de puncte, în finalul meciului, scor 99-72.

Cel mai productiv jucător de la Phoenix a fost Pesic, cu 19 puncte, 13 recuperări și 3 pase decisive. Ceilalți realizatori au fost: Rohde 18 puncte, 9 recuperări și 1 pasă decisivă, Lemyk (15-3-2), Sir (5X3 p, 15-3-2), Threatt (14-4-14), Tresac (8-0-0), Petică (6-2-3) și Borșa (4-5-1). Au mai evoluat Bălan, Sava și Bolobiță.

După această victorie, Phoenix se menține pe locul șapte, cu 43 de puncte, la un punct de Dinamo, ocupanta locul opt, ultimul calificabil în play-off.

Etapa următoare, Phoenix va juca, miercuri,30 martie, în deplasare, BCMU Pitești, în timp ce Dinamo va întâlni formația BC Timișoara, locul 10.

Citit 1292 ori Ultima modificare Sâmbătă, 26 Martie 2016 15:24