EURO 2016/ Portugalia este prima finalistă

Naţionala Portugaliei a câştigat, scor 2-0 (0-0), meciul jucat cu selecționata Ţării Galilor, în prima semifinală a Campionatului European din Franţa, disputată la Lyon, iar formaţia antrenată de Fernando Santos va întâlni Franţa sau Germania în finala competiţiei.

Cristiano Ronaldo a deschis scorul în minutul 50, când Joao Mario a bătut scurt un corner, Raphael Guerreiro a centrat excelent din prima, iar starul Realului a marcat cu capul peste Hennessey.

Avantajul portughezilor se mărește în numai trei minute, când Ronaldo a şutat cu dreptul de la distanţă, și deși execuţia a fost slabă, Nani s-a interpus pe traiectorie şi a deviat mingea în aşa fel încât l-a păcălit pe Hennessey.

Portugalia: Rui Patrício - Cédric, Fonte, Bruno Alves, Guerreiro - Danilo - João Mário, Adrien Silva (Moutinho 79'), Renato Sanches (Gomes 74') - Nani (Quaresma 86'), Ronaldo. Selecţioner: Fernando Santos.

Ţara Galilor: Hennessey - Gunter, Collins (J. Williams 66'), Williams, Chester, Taylor - King, Allen, Ledley (Vokes 58) - Bale, Robson-Kanu (Church 63). Selecţioner: Chris Coleman.

Cea de-a doua semifinală, Franța - Germania, se va disputa joi, de la ora 22,00 (Dolce Sport și Pro TV).

Citit 1408 ori Ultima modificare Luni, 30 Noiembrie -0001 02:00