UPDATE / Echipa feminină a României a terminat grupa pe primul loc la Mondialul de tineret! Culoar bun până în semifinale

UPDATE: În optimile de finală, handbalistele tricolore vor juca, luni, cu echipa Japoniei. Câştigarea grupei îi oferă României un culoar favorabil până în semifinale, fără Rusia, Suedia, Norvegia şi Danemarca pe traseu. Apoi, formația României ar urma să joace în sferturi, cel mai probabil, cu Croaţia sau Ungaria.

Final cu mari emoții, dar fericit, pentru echipa națională de handbal feminin a României la ultimul meci din Grupa C a Campionatului Mondial de tineret, din Rusia. Derbiul cu Germania, adversara din finala câștigată la Mondialul de junioare de acum doi ani, s-a încheiat la egalitate, scor 29-29. În urma acestui rezultat, echipa României a terminat pe primul loc Grupa C, având golaveraj superior Germaniei.

România a dominat primele 45 de minute, a condus la pauză cu 18-13, păstrând avansul de 5 goluri până pe la jumătatea reprizei secunde (scor 22-17). A urmat o scurta perioadă de cădere a echipei noastre, de care nemţoaicele au profitat din plin şi au egalat în min 49 (24-24). De acolo s-a mers până la final cu un echilibru aproape perfect. În aceste ultimele minute antrenorul Ion Crăciun a mizat la fazele de atac pe toate cele patru gălăţence e din echipă: extrema dreaptă Andreea Taivan, interul Elena Dache, centrul Daniela Corban şi extrema stângă Alexandra Dindiligan.

Dindiligan şi Dache s-au aflat printre protagonistele finalului dramatic de meci: Dindiligan a marcat pentru egalare la 26-26, cu două minute înainte de final a ratat Dache doar cu portarul în faţă (la scorul 27-27). A urmat o ratare, la scorul 28-28,  din poziţie foarte bună a lui Dindiligan, de altfel una din cele mai bune jucătoare ale meciului, iar Germania a trecut la conducere. La 28-29 România a avut atacul pentru ultimele 30 de secunde, Elena Dache reuşind pătrunderea de pe inter stânga şi să egaleze cu 16 secunde înainte finalului, scor pe care echipa României a reuşit pe faza defensivă să-l păstreze.

Vom reveni cu amănunte despre culoarul spre medalii al echipei României în faza următoare a competiţiei.

Citit 4159 ori Ultima modificare Sâmbătă, 09 Iulie 2016 19:52