FUTSAL | Debut cu dreptul în play-off. United, VICTORIE CLARĂ în Covasna

Miercuri seară s-a dat startul în prima etapă a play-off-ului Ligii I de futsal. Echipa gălăţeană United s-a impus, scor 7-3, în deplasare, cu Spicom Sf. Gheorghe.

Gălăţenii au abordat meciurile din play-off de pe poziţia de lider şi, conform „calculelor hârtiei”, au evoluat cu multă dezinvoltură, rezolvând ecuaţia învingătoarei încă din prima repriză, când tabela a urcat la 4-0. Cu acest succes, gălăţenii au făcut un pas important spre semifinalele competiţiei, când, după toate probabilităţile vor întâlni Informatica Timişoara, care s-a impus, scor 6-0, în deplasare, cu Dunărea Călăraşi. Autorii golurilor gălăţenilor au fost Tudose - 2, Laşcu, Moldoveanu, Apostol, Cireş şi Crăciun.

Scorul foarte clar la pauză a permis staffului tehnic (David Asandei şi Alexandru Tănăsilă) ca în repriza secundă să folosească întregul lot. Între jucătorii trimişi în teren s-a numărat şi juniorul de 17 ani Robert Crişan. Acest tânăr de mare perspectivă a fost deja şi convocat la lotul naţional Under 19. Este elev la Colegiul "Elena Doamna", în clasa a XI-a. Iată-i şi pe ceilalţi jucători care au participat la succesul din Covasna: Wellington, Păduraru - Cireş, Laşcu, Burdujel, Cojoc, Moldoveanu, Crăciun, Tudose, Al Ioanei, Boubătrân, Apostol şi Kailon.

Al doilea meci United - Spicom va avea loc sâmbătă, de la ora 13,30, la Sala „Dunărea”. Va fi jocul care va rezolva calificarea (se joacă în sistemul două victorii din trei meciuri). Celelalte două rezultate din play-off înregistrate miercuri: CSM Poli Iaşi - Autobergamo Deva 0-5 şi City’us Tg. Mureş - FK Odorheiu Secuiesc 1-3.

În sezonul regulat, gălăţenii au înregistrat o victorie cu 4-3 şi o înfrângere, scor 0-3, în faţa echipei timişorene.

United a evoluat şi în „Cupa României”, unde a ajuns până în „sferturi”, în timp ce Informatica a fost finalistă, trofeul fiind adjudecat de echipa din Deva.

Citit 948 ori Ultima modificare Joi, 20 Aprilie 2017 22:03