Deja e o performanţă - Galaţiul va fi cu două echipe în lupta pentru medaliile junioarelor la HANDBAL

Două dintre cele opt formaţii care au ajuns la turneul final al Campionatului Naţional de handbal pentru junioare III sunt din Galaţi: Handbal Art şi Danubius 2010. Handbalul gălăţean continuă să fie unul dintre cele mai puternice centre din ţară, aspect demonstrat şi în weekendul trecut, în turneele semifinale ale junioarelor III, unde ambele formaţii din Galaţi au reuşit să obţină calificarea între cele opt competitoare ce se vor lupta pentru medalii la turneul final.

CS Handbal Art a evoluat în grupa B, la Cisnădie, unde a câştigat primul meci, 26-23 cu Arena Tg. Mureş şi le-a pierdut la limită pe celelalte două: 21-22 cu Phoenix Baia Mare (câştigătoarea turneului) şi 24-25 cu Olimpic Tg. Mureş. Înfrângerile la un singur gol diferenţă au însemnat calificarea echipei gălăţene de pe locul 2, la golevaraj, cu un plus 2 faţă Arena Tg. Mureş.

Antrenorii Gabriela Artene, Gabriela Talabă şi Mădălina Postelnicu au avut la dispoziţie următorul lot de jucătoare: Diana Şuşnea, Anamaria Ghimiş, Daniela Damian, Maria Laura Lupu, Amalia Sima, Sarah Darie, Ariana Andreea Cociug, Andrada Maria Postolea, Dana Başa, Ana Arsene, Raluca Totolici, Ana-Maria Voicu, Amalia Codreanu, Nicoleta Vlad, Crina Munteanu, Ioana Conţu, Andreea Leagan, Mirela Oprea şi Jasmine Nicole Tiron.

Danubius 2010, formaţie antrenată de Alexandrina Soare şi Sergiu Mărcuţ, a evoluat în Grupa C, la Rm. Vâlcea, unde şi-a asigurat calificarea după primele două meciuri: 28-18 cu Pegasus Tg. Mures şi 32-24 cu HC FEFS Craiova. În ultimul meci a fost 19-22 cu CSS Slobozia.

Performanţa calificării a fost reuşită de: Ramona Căuş, Raluca Şerban, Bianca Sâmpetru, Bianca Miu, Mălina Bichir, Eliza Andrunache, Elena Ciuntu, Claudia  Apostol, Violeta Lupea, Maria Scobici, Andrea Frânguţă, Livia Şerb, Ruxandra Nacu şi Andreea Filip.

Turneul final va avea loc la Comăneşti, în perioada 31 mai - 4 iunie. Celelalte şase echipe calificate sunt: CSS Slobozia, Corona Braşov, Chimia Rm. Vâlcea, CSM Bucureşti şi LPS Iaşi.

La juniori II, echipa CSS Galaţi s-a oprit în faza turneelor semifinale 2, unde a încheiat pe locul al treilea.

Citit 2361 ori Ultima modificare Luni, 22 Mai 2017 16:33