"Cupa Regelui" a rămas la Galaţi. Karateka de la Meikyo au reconfirmat şi în acest an

(10 voturi)

Campionatul Naţional de Karate Tradiţional - Fudokan pentru copii, desfăşurat la Galaţi, în organizarea Karate Club s-a încheiat cu un bilanţ impresionat pentru cele trei cluburi de profil din Galaţi: Meikyo, Karate Club şi Kodo, precum şi cu o reconfirmare a valorii karate-ului gălăţean, după ce trofeul “Cupa Regelui” a rămas la Galaţi.

Competiţia a reunit 49 de cluburi din ţară cu un număr de 495 de sportivi. Cluburile gălăţene au avut 27 de sportivi pe podium, care au obţinut 37 de medalii, din care 11 de aur. Cu un total de 989 de puncte obţinute de cei de la Meikyo, sportivii şi-au reconfirmat valoarea şi au cucerit, pentru al doilea an, trofeul “Cupa Regelui”.

Karateka de la Meikyo (antrenori Dana Stamate Farkas, Adrian Farkas, Eusebiu Diaconu şi Octavian Tilica) au obţinut 28 de medalii şi trei clasări pe locul 4. La copii II, Răzvan Postelnicu a cucerit două medalii de aur (kata şi kumite) şi două de argint (enbu masculin şi enbu mixt), David Rusu - argint (enbu masculin) şi un loc 4 (enbu mixt), Alexandra Tomiţă - o medalie de argint (enbu mixt) și un loc 4 (kata), iar Andreea Suditu - aur (kata echipe), bronz (kata) şi locul 4 (enbu mixt). La copii III, Yasmina Zamfir şi Teodora Homner - aur la kata echipe (alături de Andreea Suditu, care evoluează şi la copii II), Andra Manole - două medalii de argint (kata feminin şi enbu mixt) şi un bronz pe echipe la kata, alături de Alexia Manole şi Ioana Zaharia. La copii IV: George Buruiană - argint (kata echipe), bronz (enbu mixt), Luca Moise - aur (enbu mixt) şi argint (kata echipe), Yannis Zamfir - două argint (kata echipe şi enbu mixt), Ana Cucu - argint (kata echipe) şi bronz (kumite), Sofia Sabău - argint (kata echipe) şi bronz (enbu mixt), Erika Mocăniţă - aur (embu mixt) şi argint (kata echipe).

Antrenoarea Dana Farkas consideră că valoarea competiţiei de la Galaţi a fost dată şi de numărul mare de participanţi. “Au fost foarte mulţi copii, care au adus mai multă valoare sportivă. Trofeul obţinut în acest an ne face să îl preţuim mai mult, dar în acelaşi timp, ne obligă să muncim, să fim serioşi, dar şi modeşti. Ne vom pregăti în continuare, pentru campionatul mondial, când va fi «proba de foc» a anului”, a declarat Dana Stamate Farkas.

Karate Club (Silviu Băraru şi Adrian Coman) a cucerit opt medalii, dintre care patru de aur. La Copii I, Radu Drăguţ - două medalii de aur la kata individual, respectiv la kata pe echipe, alături de Bogdan Barbu şi Alex Popa. Acesta din urmă a obţinut şi două medalii de bronz (kata şi kumite). Ioana Neagu şi Rareş Ioniţă s-au clasat pe locul 4 la proba enbu mixt.

Clubul Kodo (antrenori Mihai-Cristian Tâmpeanu şi Alin Daiciu) a obţinut două medalii de argint prin Vlad Popescu (kata şi kumite) şi una de bronz - Cătălina Stamate (kumite), totodată, aceştia s-au clasat pe locul 4 la proba de enbu mixt. Tot pe locul 4 au mai fost: Andreea Marin şi Clara Constantin (kata echipe), Vlad Bichineţ, Bogdan Mucterem şi Victor Anastasoae (kata echipe).

Toţi aceştia s-au calificat pentru Campionatul Mondial de karate de la Cluj-Napoca, din luna noiembrie.

Loturile de sportivi calificaţi după această competiţie pentru “Mondialul ” din toamnă va fi completat şi de karateka ce vor avea evoluţii convingătoare la “recalificările” de la Oradea, din luna octombrie.

Citit 4821 ori Ultima modificare Marți, 06 Iunie 2017 22:13