Piața muncii din industria IT din România nu mai oferă aceleași oportunități ca în anii trecuți, informează Adevărul. Tot mai mulți programatori concediați spun că găsirea unui nou loc de muncă a devenit un proces frustrant, uneori fără rezultate, în ciuda experienței și calificărilor solide.
După valurile de restructurări din 2024, mulți specialiști IT se confruntă cu luni întregi de incertitudine. Unii nu sunt dispuși să accepte oferte salariale sub cele primite anterior, în timp ce alții iau în calcul o schimbare radicală de carieră. „Mai bine îmi iau salopetă și bocanci și mă fac zugrav”, a scris un fost IT-ist pe platforma Reddit, dezamăgit de lipsa oportunităților reale în domeniul său.
Piața IT a devenit mai competitivă, iar firmele sunt mai reticente în a angaja. Un programator cu peste zece ani de experiență, afectat de concedieri în toamna anului trecut, încă nu și-a găsit un nou job. „Particip la interviuri, dar rareori primesc un răspuns concret”, spune acesta.
Pe rețelele de socializare, un angajator din domeniu susține că nivelul candidaților s-a prăbușit: „Sunt oameni cu peste cinci ani de experiență care nu ar trece nici măcar ca juniori.”
În acest climat de nesiguranță, unii români caută soluții în afara țării. „Vreau să mă întorc din UK, dar aplic în România de un an fără rezultat. În schimb, din UK încă primesc mesaje”, a povestit un alt IT-ist.
Tot mai mulți specialiști remarcă faptul că restructurările afectează în special angajații cu vechime, acuzați că au stagnat în poziții comode. „Sunt dați afară cei care nu mai produc, care doar bat o coloană în Excel din când în când”, concluzionează un alt fost angajat.
Într-un domeniu cândva simbol al stabilității și prosperității, incertitudinea devine noua realitate.