Festivalul Evreiesc „Rediscover”

Festivalul Evreiesc „Rediscover”
Evaluaţi acest articol
(7 voturi)

Festivalul Evreiesc "Rediscover", manifestare culturală complexă ce încununează respectul pentru istoria, cultura și tradițiile comunității evreiești din Galați, se desfășoară online, fiind accesibil publicului interesat pe www.rediscover-festival.ro.

În perioada 26-28 martie 2021, au putut fi vizionate, la secțiunea "evenimente culturale", spectacole de teatru, muzică și dans, într-o distribuție de excepție a Teatrului Evreiesc de Stat.

Reamintim că organizarea Festivalului Evreiesc "Rediscover" face parte din proiectul "REDISCOVER - Redescoperirea, expunerea și exploatarea moștenirii evreiești ascunse din Regiunea Dunării", finanțat prin Programul Transnațional Dunărea. Cu secțiuni bine definite și documentate, cu un design atractiv și cu premii simbolice, merită să parcurgeţi paginile de gastronomie, patrimoniu construit, evenimente culturale și istorie orală ale Festivalului Evreiesc "Rediscover"!

Citit 1415 ori Ultima modificare Duminică, 28 Martie 2021 22:13

1 comentariu

 • postat de PROF.DR.MIHAI MORARU
  Marți, 30 Martie 2021 13:29
  5.13.154.***
  MI-AS fi dorit mult sa particip la o astfel de manifestare ,cat si sa merg la Sinagoga ,sa particip la o slujba ....AICI ,in orasul nostru au fost foarte multi evrei,care au trait in buna armonie cu ceilalti cetateni ai orasului;evreii au o veche si imresionanta cultura ,merita cunoscuta ,pentru ca avem si ce invata...Cu ani in urma,fiind la Vatra Dornei,intr-un timp cand veneau foarte foarte multi evrei vara in celebra statiune,stand in parcul statiunii,o adevarata oaza de lumina ,verdeata si parfum ozonat al falnicilor brazi,am avut ocazia sa dicut cu multi evrei veniti la odihna si tratament....Pentru unii ,timpul parca se oprise in loc,la vremea cand au preferat sa plece catre locurile sfinte ale tarii natale;un turist varstnic,care traise o viata in GALATI nu putea sa creada ca locul unde odinioara isi avusese pravalia ,in PIATA CENTRALA,nu mai arata ca in acel indepartat timp....Batranul vorbea cu multa caldura,cu drag,cu ochii umeziti despre acele vremuri pline de farmecul tineretii repede trecatoare,descriind strada si pravalia sa ca fiind parca asa,ca atunci,si astazi...AM mai intalnit atunci evrei care traisera in orasul nostru si toti,dat toti,povesteau cu multa nostalgie si emotie despre viata traita aici,cu bune,cu rele...Acum pandemia asta nenorocita nu ne mai permite sa mai indeplinim ceea ce am amanat poate odinioara...SANATATE la toata lumea!
  0
  4
  Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.