Membrii Cenaclului "Noduri și Semne" au participat, vinerea trecută, la expoziția colectivă "Mozaic", găzduită de Centrul Multifuncțional de Servicii Socio-Medicale pentru Persoane Vârstnice.
Sub bagheta organizatorică a psihologului Mirela Silvia Stamate, cu aportul lui Alex Due, care a realizat un interesant afiș de prezentare, și al doamnei Adriana Burugiu, care a asigurat demersul fotografic, colegele noastre Daniela Lăcrămioara Capotă și Lucia Dan au expus grupaje din creațiile lor de grafică/ pictură/ desen, care au stârnit interesul participanților, provocând comentarii analitice apreciative, însoțite de sincere și frumoase aplauze la scenă deschisă - cum se mai spune.
"La început au fost tuşul şi peniţa… care au o unicitate în sensul că urma lăsată de peniţă pe hârtie nu este constantă şi tocmai această fluctuaţie a ei creează singularitatea lucrării, peniţa m-a învăţat să iubesc scoarţa copacilor, apoi a fost creionul şi delicateţea umbrelor… acuarela am văzut-o ca pe un cal sălbatic greu de strunit, dar maiestuos… acuarela este cea care transmite adierea din pajiştea muntelui, macii din drumul spre vie, emoţia parfumului florilor sălbatice şi interiorizarea pe care o regăsesc scriind haiku", a ținut să precizeze, printre altele, Daniela Lăcrămioara Capotă, în cuvântul său de întâmpinare și mulțumire.
Întâmplarea a fost completată prin lectură de poezie și proză a unor scriitori invitați la acest eveniment, cu "complicitatea" de bun augur a criticului literar Adrian Secară. Astfel, au prezentat din creațiile proprii poetele Anca Șerban, Vero Antheia, Daniela Lăcrămioara Capotă și prozatorul Ion Avram.
Concluzionând, evenimentul s-a constituit într-un demers cultural-artistic de excepție și ne-am bucura ca astfel de întâmplări să fie cât mai frecvente.
În sezonul estival, Cenaclul "Noduri și Semne" intră în pauză, cu mențiunea că, în prima săptămână a lunilor iulie, august şi septembrie, vom participa la întrunirile desfășurate la Bilblioteca "V.A. Urechia"