Acord de mediu pentru peste 1.500 km de șosele și căi ferate

Acord de mediu pentru peste 1.500 km de șosele și căi ferate
Evaluaţi acest articol
(6 voturi)

Peste 1.500 de kilometri de șosele și căi ferate au primit acord de mediu în 2024, urmând să fie construite în anii următori, conform datelor Direcției Controlul Poluării și Reglementări, din cadrul Agenției Naționale pentru Protecția Mediului (ANPM). Alți aproximativ 1.000 de kilometri de infrastructură rutieră și feroviară se află în procedură de evaluare a impactului asupra mediului, în vederea emiterii sau revizuirii actelor de reglementare, a declarat Laurențiu Alexandru Păștinaru, președintele ANPM.

Potrivit raportului anual al Serviciului Autorizări și Evaluare Impact din cadrul ANPM, pe parcursul anului trecut s-au aflat în derulare 18 proiecte de infrastructură rutieră propuse de CNAIR, șapte de infrastructură de cale ferată al căror titular este CFR SA, precum și patru proiecte de navigație, unul de ecologizare a Dunării, unul de prospecțiuni geologice, patru proiecte de telecomunicații și două pentru amenajare hidroenergetică.

"De la un an la altul, a crescut numărul proiectelor de infrastructură, iar acest lucru se vede deja în multe locuri din țară, unde se circulă mai bine pe șosea sau pe calea ferată. Aproape 2.500 de kilometri de autostrăzi, drumuri expres și căi ferate s-au aflat în procedură de evaluare pe tot parcursul anului trecut, 60% din acestea fiind deja finalizate cu Acorduri de mediu sau cu Revizuiri de Acorduri de mediu, celelalte 40% aflându-se în procedură", a spus Păștinaru, citat într-un comunicat al instituției.

Dacă în privința proiectelor de infrastructură rutieră au fost deja finalizate acordurile de mediu pentru aproape 760 km de autostrăzi și drumuri expres, proiectele de infrastructură feroviară finalizate totalizează peste 740 km.

Din cele 18 proiecte de infrastructură rutieră care au parcurs procedurile de evaluare a impactului sau se află în procedură la ANPM, patru vizează direct sau indirect Galațiul: Revizuire acord de mediu pentru proiectul „Drum expres Brăila - Galați”, titular CNAIR - finalizat (10,768 km); Acord de mediu pentru proiectul ”Drum expres Focșani-Brăila”, titular CNAIR - finalizat (73,524 km); Acord de mediu pentru proiectul ”Drum expres Buzău - Brăila”, titular CNAIR - în procedură (112,440 km); Acord de mediu ”TransRegio Brăila-Slobozia-Drajna-A2 și Chiciu-Drajna”, titular Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru infrastructura de transport de interes strategic, în zona de Est si Sud - județele Galați, Brăila, Ialomița și Călărași - în procedură (170,9 km).

Citit 778 ori Ultima modificare Marți, 14 Ianuarie 2025 10:56

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.