* Astăzi e ajunul Bunei Vestiri, prima zi de Sărbătoare din Postul Mare în care vom avea dezlegare la peşte *
Aşa că - în cazul în care nu aţi umplut deja frigiderul cu vietăţi care până nu demult îşi făceau drum prin viaţă cu înotătoarele – nu mai zăboviţi şi luaţi cu asalt pescăriile, ca să nu rămâneţi cu oalele şi tigăile goale!
Ieri, la orele prânzului, am dat o fugă prin magazinele de profil din Piaţa Centrală şi am remarcat că marfă era încă din belşug, pentru mai toate gusturile şi buzunarele.
Spre exemplu, preţul unui kilogram de crap pescuit industrial varia între 13 şi 18 lei. Nu ştim ce părerea aveţi despre preţ, dar permiteţi-vă un moment de repaus în care să vă gândiţi la o saramură cu mămăliguţă caldă şi s-ar putea să nu vă mai uitaţi la bani.
Crapul se vinde şi sub formă de rondele, numai bune de aruncat pe teflon, după ce le-aţi tăvălit în prealabil prin condimente. Cel mai bun preţ al novacului proaspăt, cu ochii încă limpezi, era ieri de 5,5 lei pentru un kilogram.
Fileul (deh, delicatesă!) se dădea, în schimb, cu 14,5 lei. Scrumbia de Dunăre costa 20 de lei, dar e mâncare de sezon, mai ales în weekend, pe durata festivalului care îi este dedicat.
Stătea în galantare, aşteptând parcă să fie curăţată, umplută cu mirodenii, învelită în folie şi abandonată, pentru scurtă vreme, pe un grătar încins.
Dacă preferaţi, în schimb, scrumbia congelată de mare, nu trebuie să plătiţi mai mult de 5,5 lei pe kilogram. Se găseşte, în continuare la 10 lei kilogramul şi fileul îngheţat de pangasius, care capătă un aer atât de diafan după gătire.
Chefalul mare costa între 14 şi 16 lei kilogramul, iar sardina proaspătă, 9 lei.
Mai ales dacă v-aţi orientat spre file şi nu spre peştele întreg, nu uitaţi în nici un moment că o masă respectabilă este compusă din măcar două feluri, aşa că bine ar fi să vă îngrijiţi şi de ciorbă. Kilogramul de cap de novac (mare şi proaspăt) se dă cu 3,5 lei.
Un şalău fiert, aburind şi uns bine cu hrean, i-ar îmbia pe mulţi dintre gălăţeni. Tocmai lor le spunem că pentru a băga în sacoşă un kilogram de şalău trebuie să plătească vreo 17 lei, puls minus câteva zeci de bani, în funcţie de pescăria spre care se orientează.
Iar dacă fineţea gusturilor vă îndeamnă să căutaţi bucate mai exotice, nimic nu vă împiedică să trageţi o fugă până în supermarketuri, de unde puteţi lua acasă cotlete de rechin, somoni, dorade, creveţi şi diverse tipuri de icre ambalate sau vrac, care de care cu nume mai sonore. Important este să bucătăriţi cu talent şi să mâncaţi cu poftă şi mâine şi duminică!