Renault Fluence - Maşina Anului 2011 în România

În timp ce aşteptăm cu emoţie să vedem dacă Dacia Duster va fi câştigătoarea concursului Maşina Anului în Europa, iată că avem rezultatele competiţiei Maşina Anului în România, organizate de UZEAR. În cadrul concursului din România au fost oferite trei premii: Maşina Anului 2011, City Car 2011 şi Designul Anului 2011.

Titlul de Maşina Anului în România a fost adjudecat de Renault Fluence, cu 147 de puncte, urmată de Opel Meriva, cu 110 puncte, pe locul trei clasându-se câştigătoarea titlului de SUV-ul anului, Dacia Duster.

City Car 2011 este Suzuki Swift, cu 220 de puncte. Pe locul doi la această categorie s-a clasat, cu 209 puncte, Chevrolet Spark, iar pe locul trei Citroen C3, cu 55 de puncte.

Designul anului a fost acordat lui Opel Meriva, care a strâns 174 de puncte, pe locul doi regăsindu-se o altă maşină cu un design spectaculos, dar care a strâns doar 168 de puncte, Honda CR-Z, în timp ce locul trei a fost ocupat de Suzuki Kizashi, cu 123 de puncte.

Renault Fluence (FOTO), urmaşul demn al vechiului Megane Sedan, a fost lansat anul acesta în România, preţul de bază fiind de 12.600 de euro cu TVA. Sedanul dispune de patru nivele de echipare: Authentique, Expression, Dynamique şi Privilege. Clienţii pot opta şi pentru seria limitată Passion, cost 17.800 euro cu TVA, care beneficiază de câteva dotări mai speciale.

Modelul din test era echipat cu o motorizare pe benzină de 2,0 litri, ce produce 140 de cai putere, motor cuplat la o cutie cu variaţie continuă şi 6 trepte de viteză. Consumul mediu afişat pe durata testului a fost de 11,2 litri/100 km în regim urban şi de 8,9 litri/100 km în regim extraurban.

Pe parte de motorizare, Fluence oferă două motoare pe benzină - 1,6 litri de 110 CP şi 2,0 litri de 140 CP. Gama este completată de două agregate diesel 1.5 DCI de 90 şi 110 CP, motorizarea 1.9 DCI 130 CP nemaifiind disponibilă.

Citit 1259 ori Ultima modificare Luni, 30 Noiembrie -0001 02:00