Hipermarketul Cora nu mai vine la Galaţi
Foto: Foto: gtcromania.ro

Hipermarketul Cora nu mai vine la Galaţi
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Terenul de pe strada Prelungirea Brăilei pe care urma să fie construit centrul comercial Galleria incluzând un hipermarket Cora va fi pus în vânzare la preţul de 4,2 milioane de euro. Suprafaţa de 32.000 de metri pătraţi îi aparţine dezvoltatorului imobiliar israelian GTC.
Acesta a decis să renunţe la anumite proiecte din ţară, printre care şi cel de la Galaţi, după ce a pierdut 19 milioane de euro în prima jumătate a acestui an, potrivit Mediafax. Portofoliul din România al companiei a fost reevaluat în scădere, la 241 milioane de euro, din cauza performanţelor reduse ale proiectelor de retail.

 

Citit 8341 ori Ultima modificare Joi, 16 August 2012 16:42

26 comentarii

  • postat de vgl
    Luni, 20 August 2012 11:21
    Tovaraasi! Alooo,!!! Stati linistiti . cati dintre cunoscutii dv fac cumparaturi i supermarket macar o(1)data pe saptamana??
    1 Toti aveti dreptate: Pitestiul este mai mic decat Galatiul de doua ori (ca nr de populatie)dar ca bani de cheltuit este mai mare decat Galatiul +Braila x2 ,asa ca orice om care face o afacere se duce sa castige!
    2Daca in ultimii 12 ani faceam alegerea lui Al.I.Cuza la galati si braila puteam vorbi de un megalopolis(al doilea dupa Bucuresti) si puteam vorbi de o singura statie de traversare a Dunarii cu Bacul, moderna si atragatoare nu doua carpite(una la Gl si una la Br) cu Bacuri sinistre mostenite si tinute in exploatare din interese vitale si economice .Iar in felul asta se forta tranzitarea si se obliga racordarea megalopolisului cel putin la un drum european si atunci puteam discuta si de dezvoltarea retail-ului.
    3Ca vrem sau nu vrem,fizic ,orasele se unesc. Din 20 pana in Braila faci mai putin decat pana in centru Galatiului .Cartierele 18;19;20;21,are jumatate din populatia Galatiului,deci comparabil cu intreaga populatie a Brailei daca ,,lipirea ,,oraselor se face dezvoltarea vine(vezi Real-ul in parcare sunt 1/2 masini de Br )
    0
    0
    Raportează
  • postat de gelu
    Luni, 20 August 2012 10:12
    Stiu ca unul din criteriile avute in vedere la stabilirea amplasamentului unui Carrefour (de ala adevarat, cu ca cele de la noi) este daca locatia reprezinta un punct de tranzit important. Braila este considerata a fi un punct de tranzit si care in plus poate deservi si Vrancea si Galatiul. Spune-mi, te rog, care crezi ca mai este numarul de persoane care mai tranziteaza Galatiul in drumul spre litoral. In general, daca vii din partea de nord a Moldovei, se prefera varianta E85 pana la Focsani, apoi Braila si apoi fiecare cum doreste. Nu cred ca sunt multi cei care doresc sa vina prin Tecuci spre Galati ca sa treaca cu bacul Dunarea.
    Iar in drum spre mare am obiceiul, si mai stiu si pe altii care fac la fel, sa opresc la Carrefour ul din Constanta pentru diverse cumparaturi iar cand vin spre casa opresc in Braila la Carrefour.
    0
    0
    Raportează
  • postat de crayven
    Luni, 20 August 2012 09:13
    Gelule. cui ii pasa daca Galati e capat sau nu?
    Tu alegi sa construiesti un magazin la care sa aiba acces DOUA orase? ( Galati si Braila ) sau un oras ( pitesti ) cu "acces la autostrada" ( de parca cei de pe autostrada vin la magazin ca la un peco ).
    0
    0
    Raportează
  • postat de Aiuritudejos
    Luni, 20 August 2012 03:46
    Categoria mea e cea mai buna
    De a ta nu stiu......
    0
    0
    Raportează
  • postat de erata
    Luni, 20 August 2012 02:05
    @Aiuritudejos
    NU... pentru ca nu mi-e lene sa scriu - nici nu stau pasiv ca altii ce se includ in categoria ta... 2 vorbe ... 3 prostii tipic romanesc.
    0
    0
    Raportează
  • postat de Aiuritudejos
    Duminică, 19 August 2012 23:54
    Ai scris tu atata?
    Si nu te doare mintea ?
    0
    0
    Raportează
  • postat de flori de mar
    Duminică, 19 August 2012 13:41
    TOTI au distrus orasul de la alesi la alegatori. Cand a vandut bombonel combinatul cu 50 de milioane de $, am inghitit ca prostii. Trebuie sa nu-i lasam... jar mancam si nu-l vindeam... a murit Gh. Gh.Dej degeaba radiat de rusi, sa vina un borat de indian mana-n' mana cu cati-va acoloti roman sa faca plantatie de slavi si sa taie la fier vechi cum i-l taie capu'. Si vrem NOUL GALATI???
    CINE CREDE ASA CEVA E BOU!
    Nu e relevant ca, Galatiul e mai mare ca Putestiul cand vorb de vanzari in special alimentare. Ci de PUTEREA DE CUMPARARE... Daca toate scursurile statului ne golesc buzunarele de la an la an cum sa traim respirabil.
    Exemple:
    - Apaterm o capusa mafiota pompata de sume spre partide (intretinerea de 20.000x mai scumpa decat pe vremea regretatului) in prezent platim serviii proaste la preturi umflate cu 400-500%mai mari decat cele reale. Nu mai zic gigacaloria mai scumpa ca-n Bucuresti.
    -Partile comune plata A DOUA OARA A CALDURII! CEEA CE ESTE ILEGAL (OARE CATE DIN DISCATURA BASISTA VIZIBILA DIN ULTIMII 3-4 ANI )
    Traiasta ISTA Mu_ista si calamira de la primarie! IUHUUU! PROSTII PLATESC!
    -Taxa pe habitat (caini tinuti morti de foame, batuti si omorati voit desi platim taxe pentru conditii net mai bune)
    etc etc

    Revenind la Mall din NOUL ORAS... relevant era sa ne certam DE CE NU AVEM UN BRAND NATIONAL, UN NUME DE MAGAZIN 100% ROMANESC, IAR O PARTE DIN PROFITURILE LUI SA MEARGA DIRESC IN INVESTII PENTRU ORAS, NU LA BUGETUL PRIMARIEI! Card de reduceri pentru someri si pensionari!

    Nu sa le facem burta mare nemtilor, polonezilor, cehilor si apoi ne plangem ca NU AVEM ECONOMIE!
    PAI NU AVEM... CAND EI PLEACA CU GROSUL SI NOI PAPAM E-uri.
    Nu avem o autoritate care sa verifice si sa sitruga si inlature de pe piata alimentele ca nu corespun unui standard care inca nu-l avem. :))) E DE RASU PLANSU'.... IN NOUL GALATI.
    VEDEM... ZISE ORBUL!
    0
    0
    Raportează
  • postat de COBRA- RABLAGITA
    Sâmbătă, 18 August 2012 21:36
    at GELU
    Cladirea din imagine este Parcarea. Deci, undeeste Mall'ul?
    Sper ca nu ai ratat raioanele de la Victoria's Secret ,GAP or Rugget?
    0
    0
    Raportează
  • postat de gelu
    Sâmbătă, 18 August 2012 19:17
    @ Crayven- Ratacitu

    Combate-ma daca esti in stare, asa sa o faci pe inteligentu in trecere nu e greu! Combate-ma, cu argumente, punctua pe ce am zis eu. Eu ti-am dat 3 motive pentru care nu ar mai veni marile moluri:
    - puterea de cumpararea (care la Galati e din ce in ce mai mica);
    - Galatiul e capat de linie - nu e un punct de tranzit, drumurile importante care lega diferite zone din tara ne ocolesc;
    - acces la un drum cat de cat bun Galatiul nu are.
    Si toate aste se datoreaza celor care au condus 20 orasul!
    Deci, daca am gresit undeva, te rog corecteaza-ma! E u cred, dupa ce am vazut multe orase din tara, ca Galatiul traieste numai din amintiri!
    0
    0
    Raportează
  • postat de Tudor
    Sâmbătă, 18 August 2012 14:55
    Gelule si unde se vinde? Nu cumva in orasele mari? Eu am dat exemplul Pitestiului cand m-am referit la Euromall, dar stiu ca cei de la Cora au deschis un magazin in Drobeta Turnu Severin. Si ala alt "mare" oras. Eu nu am nimic cu oamenii din acest oras, dar nu e normal sa deschizi aici, cand in alte orase mari nu sunt hypermarkete Cora.
    Galati-Braila este o conurbatie cu cea mai mare densitate a populatiei dupa Bucuresti. Zona metropolitana este de peste 600 000 locuitori.
    0
    0
    Raportează
  • postat de Crayven- Ratacitu
    Sâmbătă, 18 August 2012 13:30
    Gelule esti destept de nu se poate....
    Ai scris si vreo carte?
    0
    0
    Raportează
  • postat de gelu
    Sâmbătă, 18 August 2012 11:05
    Se trunchiaza mesajul, porobabil nu ai voie sa bagi caractere speciale. Ideea era ca pe PIB 2012
    Galati 11.4 mld. lei + Braila 8.4 mld lei este mai putin decat Arges 22.9 mld lei. Si mai e ceva Pitestiul este oras de tranzit, are si acces la autostrada!
    0
    0
    Raportează
  • postat de gelu
    Sâmbătă, 18 August 2012 11:01
    Continuare:

    Galati +Braila(= love) iza/romania-de-vanzare-vezi-care-sunt-cele-mai-ieftine-judete-din-tara-noastra.html" corectati cu ce trebuie 3 de W in fata).
    Nu mai traiti din amintiri, Galatiul (sunt galatean si imi pare rau sa o spun) este rau tare si se mai duce la vale. Multumiti-le partidului si alesilor (Nicolae sa va ramana vesnic in amintiri - baiat bun, cinstit care a parjolit tot prin prostia lui).

    (vad ca e limita de caractere, si din cauza asta am postat de 2 ori un mesaj trunchiat)
    0
    0
    Raportează
  • postat de gelu
    Sâmbătă, 18 August 2012 10:58
    Mai da ce puternic e patriotismul local. Galatiul mai mare, mai populat si mai "rotund" decat Pitestiul. Aia care fac analize si iau decizii unde sa se construiasca un mall niste prosti.
    Fratilor se fac malluri acolo unde sunt bani de cheltuit, acolo unde cat de cat mai misca ceva. Si acum legat de Pitesti (jud. Arges): oare au ceva care produce si vinde bine la export? Cumva numele Dacia va zice ceva?
    Asa ca sa nu va mai dati de ceasul mortii si sa injurati pe altii luati cititi si comparati niste cifre legate de cat produce un judet (oras) ca sa va dati seama cat ar putea consuma acel oras si apoi trageti concluzia: "e prosti!"
    Am gasit pe net PIB ul pe judete in 2012 si surpriza: Galati +Braila(= love)
    0
    0
    Raportează
  • postat de gelu
    Sâmbătă, 18 August 2012 10:57
    Mai da ce puternic e patriotismul local. Galatiul mai mare, mai populat si mai "rotund" decat Pitestiul. Aia care fac analize si iau decizii unde sa se construiasca un mall niste prosti.
    Fratilor se fac malluri acolo unde sunt bani de cheltuit, acolo unde cat de cat mai misca ceva. Si acum legat de Pitesti (jud. Arges): oare au ceva care produce si vinde bine la export? Cumva numele Dacia va zice ceva?
    Asa ca sa nu va mai dati de ceasul mortii si sa injurati pe altii luati cititi si comparati niste cifre legate de cat produce un judet (oras) ca sa va dati seama cat ar putea consuma acel oras si apoi trageti concluzia: "e prosti!"
    Am gasit pe net PIB ul pe judete in 2012 si surpriza: Galati +Braila(= love)
    0
    0
    Raportează
  • postat de hehe
    Sâmbătă, 18 August 2012 08:08
    Intr-adevar este mare nevoie de hipermarketuri in Galati. Economia merge foarte bine si nu avem unde ne cheltui banii.
    0
    0
    Raportează
  • postat de Gips
    Sâmbătă, 18 August 2012 01:59
    @ Dana
    Nu mai vorbiti de cultura lui generala ca n-are.
    Asa e cu astia de la cocserie de "are" 2 clase mai mult ca trenul.
    0
    0
    Raportează
  • postat de COBRA-BRAILA
    Sâmbătă, 18 August 2012 01:51
    George asa cum am mai spus, esti cu capu'
    Mai intreaba si pe altii ca tu singur nu iti dai seama.
    0
    0
    Raportează
  • postat de realistul
    Vineri, 17 August 2012 21:26
    S-a renuntat la Galati intrucat spaga e prea mare.Asta din cauza campaniilor electorale care au golit buzunarul USL.Noul Galati va fi tot cel vechi,ba chiar mai rau
    0
    0
    Raportează
  • postat de stefan badita
    Vineri, 17 August 2012 18:47
    ia uitati NOUL CENTRU COMERCIAL DIN GALATI.... NOUL GALATI :)))
    0
    0
    Raportează
  • postat de dana
    Vineri, 17 August 2012 17:11
    Pt. George!...pt. cultura ta generala, orasul in care stai(sau nu stai)este mai mare ca Pitestiul!Daca tot faceti comentarii, macar faceti-le fondate pe o realitate!Si decat sa dai sugestii altora sa invete geografie, mai bine ai pune tu mana pe carte, desteptul lui peste!
    0
    0
    Raportează
  • postat de Tudor
    Vineri, 17 August 2012 17:04
    Vad ca site-urile nu merg si probabil esti incapabil sa intri tu pe wikipedia. Asa ca iti scriu eu.
    Pitesti: populatie: estimare 1 ianuarie 2009 - 171 498 loc. / suprafata - 40.73 km patrati
    Galati: populatie: 277 933 loc. (desi cu siguranta suntem mai multi, ultimul recensamant a fost o bataie de joc) / suprafata - 246.4 km patrati
    Si adaugand si municipiul Braila si localitatile din jur automat cifrele se maresc considerabil, deci zona ar trebuie sa aiba prioritate la investitii.
    0
    0
    Raportează
  • postat de Tudor
    Vineri, 17 August 2012 16:55
    Pentru "inteligentul" de George : http://ro.wikipedia.org/wiki/Pite%C8%99ti
    http://ro.wikipedia.org/wiki/Gala%C8%9Bi
    Ai acolo in dreapta numarul populatiei si suprafata la fiecare.
    0
    0
    Raportează
  • postat de eu
    Vineri, 17 August 2012 16:28
    Pentru George: La ce anume e orasul Pitesti mai mare decat orasul Galati ??? Ca la populatie nu e...
    Toti sunteti destepti pe internet....
    0
    0
    Raportează
  • postat de George
    Vineri, 17 August 2012 14:48
    Tudor esti un cocalar retardat. Pune draku mana pe cartea de geografie rpetentu drakului. pitestiul e mai mare ca Galatiul
    0
    0
    Raportează
  • postat de Tudor
    Vineri, 17 August 2012 14:34
    Pai si care e noutatea? Daca vroiau sa vina, ar fi inceput sa construiasca deja. De ce ar veni aici? Bine ca au deschis in alte orase mici, apoi se mira ca nu au clienti. Niciodata nu voi intelege politica unora. Decizia de a deschide magazin/mall in orase mici e sinucidere. Mai intai se verifica piata in orase mari, apoi se incearca si in altele mai mici. Ca si Euromall, au deschis prima data in Pitesti si la noi au ramas in pana. In Pitesti ???
    0
    0
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.