Diaconu, Harnagea şi Bezman vor negocia lefurile din Combinat
Foto: Foto: Bogdan Codrescu

Diaconu, Harnagea şi Bezman vor negocia lefurile din Combinat
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Tiber nu a intrat la negocierile salariale de la ArcelorMittal Galaţi


Federaţia Solidaritatea Metal şi reprezentanţii salariaţilor sunt singurii parteneri sociali care, în opinia administraţiei ArcelorMittal Galaţi, pot participa la negocierea Contractului Colectiv de Muncă aplicabil în 2013. Anunţul a fost făcut ieri, după ce patronatul a analizat actele de participare la tratative depuse de organizaţiile sindicale din Combinat.
La negocieri vor lua parte Costică Harnagea şi Cornel Cerbu (USI Forum), Ilinca Diaconu şi Ioan Berigic (Sindicatul Liber al Siderurgiştilor), cu împuternicire de la Federaţia Solidaritatea Metal, la care sunt afiliate sindicatele pe care ei le conduc, precum şi nouă reprezentanţi ai salariaţilor: Gheorghe Bezman, Cristian Eftimie, Vasile Crişan, Nicuşor Postolache, Dănuţ Onica, Marius Drăgan, Petru Toma, Nelu Macovei şi Doru Modiga. Cei nouă au intrat la tratative numai după ce au strâns semnături de la jumătate din siderurgişti, căci organizaţia din care fac parte (FSS Metarom) nu îndeplineşte condiţiile de participare.
Negociatorii aşteaptă documentele financiare ale companiei, în baza cărora să formuleze revendicările salariale, dar şi prima ofertă a patronatului.
Pentru prima dată în ultimii ani, la negocieri nu participă Gheorghe Tiber, liderul Federaţiei Solidaritatea Virgil Săhleanu, patronatul apreciind că nici aceasta nu îndeplineşte condiţiile legale. Tiber, care a admis că nu a strâns numărul necesar de semnături pentru a-şi trimite măcar colegii la tratative ca reprezentanţi ai salariaţilor, a contestat decizia companiei. „E un abuz! Federaţia are vocaţie să participe la negocieri. Am cerut explicaţii suplimentare”, a spus Tiber.

Citit 4220 ori Ultima modificare Joi, 22 Noiembrie 2012 12:31

12 comentarii

  • postat de COBRA partizan al S.N.S.M.R
    Vineri, 23 Noiembrie 2012 01:41
    NEGOCIATORII
    -Trei Doamne si toti trei peste turma ta de miei!Unul este disponibilizat Harnagea Costica nu ca asta ar fi o problema,dimpotriva ar avea drept atu un curaj mai mare decit restul sa ceara adevarate negocieri,sa tuseasca in presa minarelile ce se vor produce inca din primul episod din serialul cu sfirist tragic numit "NEGOCIEREA",si sa iasa din negocieri cind acestea vor deveni demne de TEATRUL GULIVER,explicind oamenilor ca nu a suportat sa ii matraseasca si acum dupa ce sa disponibilizat exact ca atunci cind era salariat MITTAL!Chiar asa Harnagea asta va dovedi ca nu are Dumnezeu,si va matrasi siderurgistii si acum ca si atunci cind era salariat.Cine stie poate ca MIHA CRACIUN ia promis ca il reangajeaza,sau ii angajeaza o ruda dupa ce vor lovi crud in protectia sociala prevazuta in vechiul contract,doar impreuna ei trei bezman,harnagea, diaconu si AMG!IMPREUNA VOR REUSI conform panoului publicitar al FSS/SIDERURGISTUL.
    -In rest este criza,mare criza!Criza de valori daca am ajuns sa negocieze niste papusi cu sfori vizibile pe timp de ceata purtind ochelari de cal,minuite de papusari plini de tupeu ce au dus ditamai CENTRU SIDERURGIC AL ROMANIEI la denumirea de fabricuta.Sau demolat si inchis multe,dar trebuie sa recunoastem ca in aceasta minunata fabrica prin programul ARC 2009-2012 sa infiintat si construit o uzina noua si moderna numita si TALENT POLL!Unica pentru Romania si nu numai!Se inchid sectii si uzine dar se deschid bazine cu talente,posibil ca dupa aceasta NEGOCIERE sa se mai inchida si alte sectii si sa se construiasca nu piscina cia SEEA POLL 2!TOTUL DEPINDE DE NOI,NOII SI ACEIASI NEGOCIATORI-DIACONU,BEZMAN,SI HARNAGEA!TOTI DOAMNE SI TOTI TREI PESTE TURMA TA SPERIATA SI PACALITA DE MIEI!
    0
    0
    Raportează
  • postat de cristina diaconu
    Joi, 22 Noiembrie 2012 21:55
    NICI CEILALTI NU AU SAMNATURILE PT CA ANUL ASTA NU A VENIT NIMENI LA NOI SA SEMNAM! AU VENIT ANUL TRECUT CU NISTE TABELE SI UNDE NU A SEMNAT ANUMITE PERSOANE NEMULTUMITE DE TRADATORII ASTIA , AU SEMNAT EI IN LOCUL NOSTRU! ACELE DOCUMENTE SUNT FALSE! EI AU IN BAZA DE DATE CNP-UL NOSTRU SI IL FOLOSESC ABUZIV SI NE-AU FALSIFICAT SI SEMNATURILE CACI AU SEMNAT IN LOCUL NOSTRU FARA ACORDUL NOSTRU ! SA VEDETI VOI CE NEGOCIERI O SA FACA ACEEASI TRADATORI CARE SUNT MANA IN MANA CU ADMINISTRATIA! O SA VA DEA 2-3%. STITI CAT INSEAMNA 2-3% DIN 1000 LEI? VAI DE CAPUL VOSTRU DE SIDERURGISTI LASI SI FRICOSI! DUCETIVA PESTE EI SI LUATI-I CU BATA! SCLAVI LA ARCELORMITTAL!
    0
    0
    Raportează
  • postat de cristina diaconu
    Joi, 22 Noiembrie 2012 21:54
    NICI CEILALTI NU AU SAMNATURILE PT CA ANUL ASTA NU A VENIT NIMENI LA NOI SA SEMNAM! AU VENIT ANUL TRECUT CU NISTE TABELE SI UNDE NU A SEMNAT ANUMITE PERSOANE NEMULTUMITE DE TRADATORII ASTIA , AU SEMNAT EI IN LOCUL NOSTRU! ACELE DOCUMENTE SUNT FALSE! EI AU IN BAZA DE DATE CNP-UL NOSTRU SI IL FOLOSESC ABUZIV SI NE-AU FALSIFICAT SI SEMNATURILE CACI AU SEMNAT IN LOCUL NOSTRU FARA ACORDUL NOSTRU ! SA VEDETI VOI CE NEGOCIERI O SA FACA ACEEASI TRADATORI CARE SUNT MANA IN MANA CU ADMINISTRATIA! O SA VA DEA 2-3%. STITI CAT INSEAMNA 2-3% DIN 1000 LEI? VAI DE CAPUL VOSTRU DE SIDERURGISTI LASI SI FRICOSI! DUCETIVA PESTE EI SI LUATI-I CU BATA! SCLAVI LA ARCELORMITTAL!
    0
    0
    Raportează
  • postat de MOBRA
    Joi, 22 Noiembrie 2012 21:53
    cobra e poponaut,
    Atenteaza la curul altora
    0
    0
    Raportează
  • postat de cobra
    Joi, 22 Noiembrie 2012 21:49
    Propun trimiterea lu Tiber la pensie ca s-a ramolit saracu si preiau eu conducerea la sindicat
    Pai ce naiba vreau si eu slar mai mare si secretara.
    0
    0
    Raportează
  • postat de Cobra
    Joi, 22 Noiembrie 2012 20:36
    Vai de curul lor daca cedeaza din clauzele contractului de munca ...mai ales cele legate de protectia salariatilor in caz de trimitere in somaj,mai ales acuma cind se tot accentueaza restructurari de activitate zicasa din lipsa "piata,,,,turcia...china" si mai ales furturile pe care la fac pe fata tov francezi..cu inbarligaturi indiene vezi Ribo...Grecu...Toader...Abihiji......Najak..a plecat cu coada intre picioare nici prin vise nu ii trece lui Mittal sau Samadar.......un audit...dar nu cel din GL.....ei lucreaza dupa cum zice /Bruna/....Grecu....doar asa a ajuns ...pe pozitia respectiva
    Liderilor de sindicat daca cedati ce s-a castigat din contractul de munca 2012.......vai de curul vostru.
    0
    0
    Raportează
  • postat de florin
    Joi, 22 Noiembrie 2012 17:48
    Dat fiind faptul ca Eftimie Cristi reprezinta interesele salariatilor (HA,HA,HA,HA!!!!!!!!!) rezultatele pentru cei din LBC vor fi urmatoarele:cresteri salariale zero lei pentru prostii de jos,mentenanta va trece la schimbul de zi marea majoritate dupa ce inca 25 la suta vor pleca in Talent,tehnologii vor pleca si ei 25 la suta in talent ,LBC-ul va lucra in campanii de maxim 10 zile pe luna,saptamina de munca va deveni mai scurta cu o zi ,alimentatia de efort va disparea din 25 la suta din posturi pentru ca sau realizat investitii etc etc.Si prostilor asa ne trebuie ca ne tirie si ne-a tiriit curul de frica
    0
    0
    Raportează
  • postat de Un siderurgist cu salariul minim
    Joi, 22 Noiembrie 2012 16:43
    Magarii,magarii si iarasi magarii asa cum a fost dintotdeauna in combinat! Crede cineva ca vor obtine o majorare a salariilor oricat de mica ar fi? Nu cred! Am ajuns de rasul curcilor! Deh....asta e viata...unii cu salarii de mii de euro iar prostimea cu 250 de euro! Ne meritam soarta!
    0
    0
    Raportează
  • postat de Florin Isac - fost Presedintele coordonator al Sindicatului Solidaritatea
    Joi, 22 Noiembrie 2012 16:04
    Bine papusa,te iubeeeeeeeeesc :*
    0
    0
    Raportează
  • postat de membru cotizant Solidaritatea
    Joi, 22 Noiembrie 2012 13:52
    Gheorghe Tiber nu participă ? Nu a strâns numărul necesar de semnături pentru a-şi trimite măcar colegii la tratative ca reprezentanţi ai salariaţilor ?

    Pai Cobro,ai preferat sa-ti tocesti degetele pe tastatura in loc sa umbli cu tabelele prin sectii ?

    Felicitari Ilincai Diaconu,fata desteapta.Nu ma intereseaza ce fac altii dar eu ma retrag de la Solidaritatea.
    0
    0
    Raportează
  • postat de Siderurgistul amarat
    Joi, 22 Noiembrie 2012 10:21
    Ce vrajeala FSS Metarom nu indeplineste conditiile, dar Bezman, Eftimie ,Crisan au ajuns reprezentantii salariatiilor?Asta este o magarie aprobata de administratie ca de intre-ei fac jocurile
    0
    0
    Raportează
  • postat de unul
    Joi, 22 Noiembrie 2012 09:35
    sa vezi cun ne scoate astia 3 ,,IAR" din foame !!!!!!!
    0
    0
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.