Nava amiral a Casei Regale din Oman, lansată astăzi la Damen Galaţi

Nava amiral a Casei Regale din Oman, lansată astăzi la Damen Galaţi
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)
În Şantierul Naval Damen Galaţi va fi lansat, astăzi, la apă un clipper (o navă cu pânze foarte rapidă, specifică secolului XIX) destinată Casei Regale din Oman. Cu o lungime de 87 de metri, o lăţime de 11 metri şi dotată cu trei catarge, clipper-ul va îndeplini funcţia de navă amiral, urmând să înlocuiască în această poziţie nava RNOV „Shabab Oman”, dar va avea şi rol de navă-şcoală pentru cadeţii şi ofiţerii marinei din Oman. Altfel spus, clipper-ul construit la Galaţi pentru Oman va îndeplini funcţia pe care bricul „Mircea” o îndeplineşte pentru Marina Română. Construcţia navei destinate Casei Regale din Oman a debutat, la Damen Galaţi, în martie 2013, finalizarea lucrărilor şi montarea unor echipamente speciale urmând a se face, până în luna august 2014, la Şantierul Naval Damen din Gorinchem.
Citit 5663 ori Ultima modificare Joi, 21 Noiembrie 2013 17:16

12 comentarii

  • postat de ioana
    Duminică, 24 Noiembrie 2013 16:24
    95.76.37.***
    Desene animate!
    0
    0
    Raportează
  • postat de @VEDET
    Duminică, 24 Noiembrie 2013 12:48
    89.137.225.***
    Costa Concordia...
    0
    0
    Raportează
  • postat de @VEDET
    Duminică, 24 Noiembrie 2013 12:46
    89.137.225.***
    Mai era putin si nava se numea Costa Condoria.
    Era interesant de vazut si un filmulet sau poze , facute de pe remorcherul din larg.(daca exista)
    0
    0
    Raportează
  • postat de simi
    Duminică, 24 Noiembrie 2013 06:48
    5.13.142.***
    E adevarat ca era sa se rastoarne la lansare din cauza unei parime?
    0
    2
    Raportează
  • postat de gabi
    Vineri, 22 Noiembrie 2013 23:35
    109.102.89.***
    Lansarea a fost cu emotii... te cam ia de la stomac...
    @Cici, da' de nava nucleara ai auzit??? Nu te mai rahati pe tine! Auzi, origami...
    6
    2
    Raportează
  • postat de VEDET
    Vineri, 22 Noiembrie 2013 20:23
    95.77.196.***
    Cine vrea sa vizualizeze lansarea, sa intre pe blogul: "Vreau sa fiu VEDET" de la blogspot
    0
    5
    Raportează
  • postat de Black Friday
    Vineri, 22 Noiembrie 2013 16:30
    109.102.62.***
    Unii au o placere deosebita sa isi dea cu parerea. Fratilor, nava e echipa, numai cuplarea echipamentelor se face in Olanda. Am facut zeci de nave complete, asa ca puteam sa o facem si noi aici fara probleme. Asa a fost in contract, asa s-a facut. Despre poza, aceea e poza de prezentare, facuta in photoshop, insa nava va arata la fel. Nava e superba, o adevarata bijuterie facuta de galateni, deci sa fim mandri de astfel de lucruri.
    Despre comparataia cu platforme maritime de foraj, asta e cea mai tare. Bai baieti, macar stiti ce grad de echipare si de specializare necesita o astfel de nava in comparatie cu o platforma de foraj? Doamneeeeee.
    3
    12
    Raportează
  • postat de Cici
    Vineri, 22 Noiembrie 2013 14:51
    188.26.125.***
    Data viitoare asteptam vesti despre vapoare origami...
    In ce hal am ajuns!
    De la platforme maritime de foraj....la bullshet-uri. Pt. camile.
    20
    2
    Raportează
  • postat de CLI
    Vineri, 22 Noiembrie 2013 13:54
    5.13.141.***
    Au pus si ziaristii o poza asemanatoare. Putem sa spunem cu mana pe inima ,suntem natiune de mana a doua. Echiparea de la Şantierul Naval Damen din Gorinchem. este malaiul gras ,super valorificare a resurselor materiale si umane. Asa ca unii cu malaiul si noi cu.........munca grea.
    6
    6
    Raportează
  • postat de gogu
    Vineri, 22 Noiembrie 2013 10:54
    5.13.206.***
    inca nu e gata...in decembrie pleaca in olanda...nu ai cum sa o vezi pe dunare ca sistemul de propulsie inca nu e terminat [lucrez la aceasta "barca" ] e super aglomerata de echipamente ,sufocata ...abia astept sa plece ...sa nu o mai vad....:)
    7
    4
    Raportează
  • postat de O frumusețe, este excelentă.
    Vineri, 22 Noiembrie 2013 10:14
    92.86.69.***
    Bravo, bravo, dacă este cea din poză este chiar o lucrare de artă, felicitări, este foarte, foarte frumoasă. Vânt din pupă navei și viață lungă, este excelentă.
    0
    16
    Raportează
  • postat de Vali
    Vineri, 22 Noiembrie 2013 10:04
    86.124.203.***
    Ce frumoasa eeeee! Poate o pastreaza pana pe 1 dec sa defileze cu ea pe Dunare sa o putem vedea cu totii!
    2
    16
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.