Prefectul Galaţiului: "Mă îndoiesc că vom avea căldură la iarnă"

Prefectul Galaţiului: "Mă îndoiesc că vom avea căldură la iarnă"
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

În cadrul Comisiei de Consultare Civică pentru Problemele Persoanelor Vârstnice, care a avut loc la Prefectura Galaţi, administratorul special al Apaterm, Cristian Istrate, a spus că, în cursul acestei săptămâni, atât Primăria Galaţi, cât şi societatea ce se ocupă de termoficare în Galaţi vor avea o serie de discuţii cu un fond de investiţii englez, pentru a obţine finanţarea necesară efectuării unei contorizări individuale eficiente a populaţiei. Pe de altă parte, administratorul special al Apaterm susţine că în această iarnă gălăţenii vor avea căldură, urmând ca, de la primăvară, societatea să poată spune exact cum va arăta în viitor sistemul de termoficare al Galaţiului. "Vom avea căldură sigur în această iarnă, dacă gălăţenii vor înţelege că trebuie să-şi plătească datoriile", a spus Cristian Istrate. Administratorul special al Apaterm a fost contrazis însă de prefectul Dorin Otrocol. "Personal mă îndoiesc de această afirmaţie, în calitate de cetăţean al Galaţiului. Am totuşi speranţa că, până începe frigul, primarul să facă acea dezbatere publică pe care a promis-o tot la Prefectură, dezbatere publică ce avea ca subiect situaţia termiei de la Galaţi", a afirmat prefectul.

Citit 3274 ori Ultima modificare Miercuri, 24 Septembrie 2014 12:18

11 comentarii

  • postat de Tirpitz
    Joi, 25 Septembrie 2014 11:38
    86.120.82.***
    Edililor, in afara de amenintari in fiecare an, inaintea sezonului rece, ce solutii ati gasit pentru a rezolva aceasta situatie?De ani de zile Gl are aceasta problema stimati "conducatori iubiti". Dvs. faceti liste cu datornici si amenintati populatia. Ati fost alesi sa condamnati galatenii la frig, sa le luati pina si apa calda, asta in sec. XXI intr-o tara din UE? Schimbati conducerea societatii Apaterm si-atit, nici un director nu a gasit vreo solutie pina azi, ceea ce inseamna ca aceasta societate nu-si mai justifica existenta.
    1
    3
    Raportează
  • postat de RI @ MIHAI STROILA
    Joi, 25 Septembrie 2014 11:20
    81.12.150.***
    BRAVO DOMNULE STROILA!TOT RESPECTUL SI CONSIDERATIA NOASTRA PT.VERTICALITATEA MATALE.STIM CU TOTII LA CE RISCURI TE EXPUI MATALE.ESTI CA UN GHIMPE IN SANUL LOR.DAR EI ATATA STIU ,ATATAII DUCE CAPU. NU STIU ,NU REALIZEAZA GRAVITATEA RISCULUI PT EI SI PT. NOI.VAI MAMA LOR DE MISEI! UNDE NU-I CAP VAI DE PICIOARE
    0
    3
    Raportează
  • postat de Mihai STROILA
    Miercuri, 24 Septembrie 2014 21:05
    92.85.154.***
    Eu, sincer, ma crucesc...! Sa aud ca prefectul se indoieste de faptul ca vom avea caldura la iarna. DOAMNE in ce lume traim...! Cand nu ai apa calda, cand apa rece este un lux pentru multi galateni sa mai pui la indoiala si caldura pentru iarna asta este de ne inteles.
    Acest lucru la nivelul Galatiului intrece gafa iresponsabila la nivel national a lui Basescu de a taia salariile, pensiile, alocatiile si alte asemenea,gafa ce l-a adus in situatia de astazi. PONTA NU MERITA UN ASTFEL DE TRATAMENT DIN PARTEA POLITICIENILOR MAJORITARI SI AICI, LA GALATI , TRATAMENT CE AR PUTEA SA FIE FATALA INTREGII NATIUNI. IN NOIEMBRIE LUPTA VA FI FOARTE STRANSA SI SPERANTELE PENTRU UNITATE SI CIVILITATE SUNT MARI.
    Ma tem ca nu este vorba numai de o gafa sau o ignoranta colosala, ci mai grav, de absenta unei scari de valori, una care nu exista in fapt si omologabila in perspectiva unei minime exigente sau a unei elementare necesitate.Ori daca este asa,s i , acum, n-am nici un motiv de indoiala, aspectul in sine ii descalifica si-i denunta ca inoportuni pentru actul de a conduce destinele galatenilor. Nu se poate sa conduci o societate cu un asemenea deficit de responsabilitate, respect si civilitate.
    Solutia de moment este sa ne ocupam de prezent, RESPECTANT- SOCIETATILE DE PRESTARI SERVICII (Apa Canal, Apaterm) si deopotriva CETATENII- D R E P T U L C O M U N - ,, SERVICII DE CALITATE, PLATA CORECTA,, . Altfel va fi vai de capul nostru...!
    0
    4
    Raportează
  • postat de GEO
    Miercuri, 24 Septembrie 2014 19:28
    5.13.238.***
    Parerea mea,ca simplu cetatean al urbei este una umila;DUCETI-VA IVARTINDU-VA,SI SA MAI VENITI CAND VA VOI CHEMA EU!. Pai bine mai inbuibatilor,mai mancatorilor de spagi si mite si ce dracu ati mai inventat voi de la inaltimea scaunelor pufoase pe care le ocupati fara nici-un drept civic si moral. Voi va intrebati de caldura?. Dar toata vara ce-ati facut?,ca faleza superioara se duce-n Dunare,valea orasului la prima ploaie va fi inundata pe nepregatite,si tot asa toate-s sticate si voi stati intr-o dolce-faniente,ca vorba ceea;cum vin toate asa se duc vui va luatisalarii de numa+preme de merit+preme de transpiratie +cine mai stie ce ca directorul Cubasa,care mititelul nu stia ca nu are dreptu la bani nemunciti,si vorba ceea-i AVOCAT CU BIROU. D.N.A-ule,nu te sesizei???Au nu cumva aveti ceva legaturi de partid!!!!!
    0
    2
    Raportează
  • postat de RI
    Miercuri, 24 Septembrie 2014 14:47
    81.12.150.***
    Bai, voi PREFECT Otrocol, PRIMAR Stan si PRESEDINTE Cj BACALBASA al matale INDIVIZII PUTERII cu cateva saptamani pana la ALEGERILE PRESEDINTELUI suntet inconstienti, nu aveti masura ratiunii , nu sunteti intregi la minte. Cum sa va ganditi la asa ceva, sa lasati ale matale galatenii FARA CALDURA?
    0
    8
    Raportează
  • postat de micro 38
    Miercuri, 24 Septembrie 2014 13:10
    5.13.140.***
    asa a fost si anul trecut, ,, de la primăvară, societatea să poată spune exact cum va arăta în viitor sistemul de termoficare al Glatuilui'' , sa nu mai amane aceasta problema,sa puna mana la treaba si sa vorbeasca mai putin.
    0
    4
    Raportează
  • postat de Mickey Mouse
    Miercuri, 24 Septembrie 2014 09:19
    5.13.215.***
    Haideti baieti,nu fiti malitiosi,organizeaza nea Stanica o pomana porcului si o alta cu ciorbica de peste si uitati toti de frigul din apartamente.Basca un revelion cu Modern Talking si CC Catch sa rememorati tineretile voastre din epoca comunista,cand dardaiati langa calorifere.Ca la cheltuit banu public nimeni nu e mai maiastru decat nea Stanica,idolul petrecaretilor pe strazi!Taranilor, s-au inventat centralele termice si are si nea Stan prieteni patroni de firme,mergeti si puneti-va contra sumei modice de 10.000 ron,doar nu vreti paranghelii fara sa platiti in alt mod!Sau poate d-aia au taiat teii de pe faleza,sa faca agent termic pe lemne,nu?
    2
    11
    Raportează
  • postat de Mai mare rasul
    Miercuri, 24 Septembrie 2014 03:55
    5.13.144.***
    In mod normal,Otrocol este reprezentantul guvernului in teritoriu.Colac peste pupaza,avem ales si un presedinte de consiliu judetean(Bacalbasa),care nu stiu cu ce se ocupa si asta.Se pare ca o parte din atributii se suprapun,si intr-un stat de drept si eficient, cele doua slujbe,ar trebui cumulate si facut economie, de banuti publici cheltuiti pentru tocatori de frunza la caini,in sensul ca schemele de personal pentru cele doua institutii, sunt superaglomerate cu clienti politici,neveste,amante nepoti ,fini, cumetri si alte rubedenii.Apaterm este o institutie,aflata in subordinea Primariei,prin urmare responsabil de functionarea acesteia , este primarul ales ,care sfidand prostimea care l-a ales si care o sa tremure la iarna,nici macar nu a participat la aceasta comisie,dar atentie ne aduce un fond englez de investitii pentru a contoriza ce?Daca nu vom avea caldura,macar contoare sa avem.O bataie de joc,pe care Otrocol a observat-o dar nu se baga ,pentru ca asta-i treaba lui cap de minge,care in administratie este zero barat(are si el o facultate de metalurgie, facuta pe la seral,atunci cand batea mingea),si voi il vreti primul gospodar al urbei.Mai mare rasul.
    0
    14
    Raportează
  • postat de @ Vanatorului de tembeli atermici
    Miercuri, 24 Septembrie 2014 00:44
    5.13.232.***
    Ce vrei, bre, e si el un cetatean acolo. Unul care sta la casa de peste 200 mp in Galati si una putin mai mare la Bragadiru. Deci e si el cetatean al Galatiului, cum spune. Unul navetist, dupa cum apar oprtunitatile, cum spun ei, sinecurile, dupa cumk stim cu totii. Da-l incolo de acoperit, ca parca si-a tras palaria pe ochi si doarme in post, asa se manifesta prefectul asta. Pare de departe cel mai absent din tot peisajul desi ar trebui sa fie cel mai activ ca, vorba aia, e omul Guvernului in teritoriu, nu? Un frecator de aer intre buze, mai ales cand sforaie... Bleah!
    0
    15
    Raportează
  • postat de Termie=unitate de măsură a cantității de căldură. Prefecte, nu mai folosi cuvinte tembele. Poate de asta ai ajuns la Prefectură?
    Miercuri, 24 Septembrie 2014 00:09
    92.86.88.***
    Prefectul Dorin Otrocol=,,situația termiei în Galați''. Alt deștept aruncat de Guvernul Ponta pe capul gălățeanului. Dex TERMIE= unitate de măsură a cantității de căldură, egală cu căldura produsă prin transformarea în energie termică a unei unități de lucru mecanic.
    Măi frate vrei să pari deștept folosind cuvinte ''alese'', dar puteai vorbi simplu românește prin ,situația încălziri în Galați ' și erai mai deștept tată. Parcă ai fi luat din Caragiale.
    3
    16
    Raportează
  • postat de mmmm
    Marți, 23 Septembrie 2014 20:26
    5.13.244.***
    Pai,daca te indoiesti de aceasta afirmatie,de ce mai ocupi aceasta functie?
    Du-te tata la vila ta cu semineu si mediteaza la galatenii care vor avea frig in apartamente,dar vor plati "caldura"
    0
    29
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.