REZULTATE FINALE la examenul de BACALAUREAT. 76 de elevi, promovaţi în urma contestaţiilor

REZULTATE FINALE la examenul de BACALAUREAT. 76 de elevi, promovaţi în urma contestaţiilor
Evaluaţi acest articol
(1 Vot)

Inspectoratul Şcolar Judeţean (ISJ) Galaţi a afişat rezultatele finale la examenul de Bacalaureat, sesiunea iunie - iulie 2018. Conform ISJ Galaţi, în urma rezolvării contestaţiilor, rata de promovare, la nivelul judeţului Galaţi, este de 76,92 la sută, cu 2,4 puncte procentuale mai mare decât cea iniţială.

Astfel, în urma contestaţiilor, 76 de elevi au fost declaraţi promovaţi, peste numărul de 2.355 înregistraţi iniţial. După afişarea notelor, la nivelul judeţului nostru s-au înregistrat 1.273 de contestaţii, cele mai multe, 538, fiind la limba şi literatura română. Din totalul celor 538 de contestaţii la limba şi literatura română, în 384 de cazuri notele au fost mărite, în 109 notele au fost micşorate şi în 45 de cazuri notele au rămas nemodificate.

Alte 339 de contestaţii au fost depuse la proba obligatorie a profilului, 240 de contestaţii fiind la matematică şi 99 la istorie. În urma recorectării lucrărilor, 198 de note au fost mărite (87 la istorie şi 11 la matematică), 122 note au fost micşorate (nouă la istorie şi 113 la matematică) şi 19 note au rămas nemodificate (trei la istorie şi 16 la matematică).

La proba la alegere a profilului şi specializării au fost depuse 396 de contestaţii, în urma cărora 273 de note au fost mărite, 103 note au fost micşorate şi 20 de note au rămas nemodificate.

Sesiunea a II-a, în perioada 20 august - 6 septembrie

Inspectoratul Şcolar Judeţean se pregăteşte deja de cea de-a doua sesiune a examenului de Bacalaureat, care va avea loc în perioada 20 august - 6 septembrie. Pentru a putea participa la această sesiune, elevii se pot înscrie în perioada 10 - 13 iulie. Pentru cei care au promovat examenele de corigenţe, înscrierile se fac pe data de 27 iulie.

Prima probă a bacalaureatului, sesiunea august - septembrie, va avea loc pe 20 august la limba şi literatura română - proba scrisă. Pe 21 august, va avea loc examenul la limba şi literatura maternă - proba scrisă, pe 22 august - proba obligatorie a profilului - proba scrisă, iar pe 23 august - proba la alegere a profilului şi specializării - proba scrisă.

Pe 24 şi 27 august, elevii vor avea evaluarea competenţelor lingvistice de comunicare orală în limba română, iar pe 28 august - evaluarea competenţelor lingvistice de comunicare orală în limba maternă.

Examenul va continua pe 29 şi 30 august cu evaluarea competenţelor digitale, urmând să se încheie pe 30 şi 31 august cu evaluarea competenţelor lingvistice într-o limbă de circulaţie internaţională.

Afişarea rezultatelor iniţiale va avea loc pe 1 septembrie, până la ora 12,00. Depunerea contestaţiilor se va face în aceeaşi zi, între orele 12,00 şi 16,00, iar pe 6 septembrie vor fi afişate rezultatele finale.

Citit 1740 ori Ultima modificare Marți, 10 Iulie 2018 00:58

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.