Un tânăr de 25 de ani s-a ales cu dosar penal după ce a fost surprins vânzând articole pirotehnice pentru Revelion.
Cei care au ajuns la concluzia că gălățeanul nu ar fi desfășurat o activitate tocmai legală au fost jandarmii, care au găsit în spațiul comercial marfă care se încadra în prevederile legale. Cu toate acestea, vânzătorul nu deținea autorizație, așa cum prevede legea, iar asta l-a costat.
”În urma verificărilor efectuate, s-a constatat că, deși articolele pirotehnice identificate erau din categoria F1, persoana în cauză nu deținea autorizație legală pentru desfășurarea unor astfel de activități, fapta fiind prevăzută de Legea nr. 126/1995 privind regimul materiilor explozive, republicată, cu modificările și completările ulterioare.
Persoana în cauză a fost condusă la sediul unității de poliție, unde jandarmii au întocmit actele de sesizare a organelor de cercetare penală, iar articolele pirotehnice au fost ridicate în vederea confiscării. În acest caz, cercetările sunt continuate de către poliție”, au anunțat reprezentanții Jandarmeriei Galați, în cursul zilei de luni, 29 decembrie.
Autoritățile reamintesc faptul că legislația în vigoare stipulează că ”persoanele fizice nu au dreptul să dețină, să utilizeze, să transporte, să depoziteze, să experimenteze ori să mânuiască explozivi de uz civil sau articole pirotehnice, dacă nu fac dovada calității de artificier sau pirotehnician autorizat și dacă nu reprezintă o persoană juridică autorizată și înregistrată conform prevederilor legale.”

