Galaţiul ar putea să PIARDĂ ELICOPTERUL SMURD/ Consilierii judeţeni îşi bat joc de o investiţie de 5,5 milioane de euro

Galaţiul ar putea să PIARDĂ ELICOPTERUL SMURD/ Consilierii judeţeni îşi bat joc de o investiţie de 5,5 milioane de euro
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

* Autorităţile locale ţin în condiţii improprii cel mai nou şi mai bun elicopter din ţară


Şedinţa Consiliului Judeţean în care a fost respins proiectul privind transferarea terenului necesar construirii hangarului pentru elicopterul SMURD din administrarea MAI în cea locală pune în pericol o investiţie de peste 5,5 milioane de euro. Suma, care este fără TVA, a fost plătită pentru cumpărarea elicopterului SMURD, adus la Galaţi în luna iunie. Aparatul de zbor, cel mai modern şi mai nou din ţară, şi-a arătat utilitatea în cele 40 de zile cât a efectuat misiuni de salvare, atât în judeţul Galaţi, cât şi la Brăila, Buzău, Tulcea şi Vrancea. „În doar 40 de zile s-au efectuat 48 de misiuni”, ne-a explicat medicul Angel Trifan, coordonatorul UPU-SMURD Galaţi.

Deşi iarna se apropie cu paşi repezi, iar aleşii locali nu par să înţeleagă importanţa construirii hangarului, medicii gălăţeni sunt optimişti şi spun că oraşul nostru nu va pierde elicopterul. „Un elicopter trebuie protejat, mai ales pe vremea nefavorabilă. Avem promisiunea că hangarul va fi făcut până la iarnă. Dacă nu va fi construit, probabil că autorităţile locale vor găsi o soluţie de rezervă. Ştiu că s-au purtat discuţii pentru închirierea hangarului de la Aviasan, o soluţie propice pentru piloţii şi mecanicii de zbor. Nu există riscul ca SMURD Galaţi să rămână fără elicopter, mai ales că şi-a dovedit utilitatea, este dat printr-o hotărâre de guvern pentru zona aceasta şi suntem al doilea centru din ţară, după Bucureşti, care are şi pompieri pentru descarcerare”, ne-a mai explicat Angel Trifan. 

Aparatura medicală nu poate rămâne în elicopter

Temperaturile scăzute le creează deja probleme celor de la SMURD.  „În fiecare seară, când temperaturile sunt scăzute, noi cărăm aparatura medicală şi medicaţia din el, pentru a nu se deteriora. Dar gândiţi-vă că, pe lângă aparatura medicală, este şi cea a elicopterului. Sunt tot felul de sisteme de navigare şi toate sunt foarte fragile. Elicopterul a revenit la Galaţi sâmbătă seară, duminică a efectuat o primă misiune – a dus o pacientă de la Tecuci, aflată în stare foarte gravă, la Spitalul din Iaşi. Ieri dimineaţă (n.r. – luni) când au dat să deschidă elicopterul, yala era blocată. Aparatul a fost indisponibil mai multe ore, el fiind dus la Braşov la garanţie. În tot acest timp, au fost patru solicitări pentru el. Incidentul nu a fost din cauza vremii, dar am vrut să subliniez că pot apărea orice fel situaţii şi incidente”, a conchis Angel Trifan.

CITEŞTE ŞI: Mega-războiul politic din CJ pune piedici dezvoltării Galaţiului/ Bacalbaşa cu "actele criminale", opoziţia cu ilegalităţile

Citit 4875 ori Ultima modificare Marți, 30 Septembrie 2014 18:22

26 comentarii

 • postat de Richard Inima de Leu
  Vineri, 03 Octombrie 2014 21:29
  5.13.191.***
  Angică, Angică cum ai pus tu pe jar internauții gălățeni. Nu mai au ei liniște.... îi trezește elicopterul dimineață la 9.
  Măi Liviu Angică zi și tu la ziariștii ăia să nu mai scrie așa cu patimă că leșină miresele, latră câinii lu` Bacalbașa din Spital, fuge mirosul ăla de împuțenie din Urgență.
  Și Liviuleeeeee ..... hai cu Urgența mai repede, lasă banii de la elicopter, mai stai și tu prin UPU să miroși rahatul de pe holul urgenței.
  0
  1
  Raportează
 • postat de DANIEL
  Joi, 02 Octombrie 2014 15:02
  89.137.229.***
  Interesele personale pe care le urmareste aceasta babatie de TANIA BOGDAN , chiar ne intriga . Mai are tupeul sa iasa la tv si sa spuna ca ea nu voteaza pentru hangar . nu o intereseaza , nu sunt ei la putere .Ce conceptie ??!
  0
  8
  Raportează
 • postat de ACL ar trebui sa se reflecteze mai mult cand iau decizii impotriva intereselor generale ale orasului nostru
  Joi, 02 Octombrie 2014 07:45
  5.13.216.***
  Interesele orasului ar trebui sa fie mai presus de interesele personale sau de partid.Sunt dezamagit de modul in care niste oameni inteligenti au ales contrariul.
  0
  6
  Raportează
 • postat de PENTRU madaluna
  Miercuri, 01 Octombrie 2014 23:49
  5.13.153.***
  sunt de acord cu ceea ce ai scris, DAR testele alea trebuie facute musai deasupra cartierului?
  Peste Dunare sau deasupra bazei militare nu se pot face testele?
  Problema era ca testele se fac deasupra orasului.
  2
  0
  Raportează
 • postat de Propun lege: dreptul la vot intre 18 si 65 de ani! La fel si la permisul auto!
  Miercuri, 01 Octombrie 2014 22:14
  5.13.213.***
  GOLANII, si dobitocii astia de tot conduc destinele judetului asta (votati de aceeasi dobitoci, fara sansa de vindecare) de atatia ani ar trebui bagati in puscarie pe viata!!
  REPET: Pana nu vor iesi si tinerii la vot, judetul si orasul asta o sa ajunga din ce in ce mai rau... daca se poate mai rau de atat!!
  5
  2
  Raportează
 • postat de Cornelia
  Miercuri, 01 Octombrie 2014 18:57
  95.77.107.***
  Idiotii aia de consilieri se cred nemuritori? Daca le crapa o bucata de inima si fix unul dintre ei ar avea nevoie de un transport la un spital din Iasi, Bucuresti, Cluj? Niste IMPOTENTI!!! Doar asa se cheama astia care nu-s in stare sa pastreze bunul public!!!
  0
  10
  Raportează
 • postat de madaluna
  Miercuri, 01 Octombrie 2014 16:55
  86.127.215.***
  Cred ca sunteți prost informat , dacă citiți mai sus aflați și dumnevoastră pt cultura vasta pe care o aveți când a venit elicopterul la Galați . Decât sa priviți în gol și sa va puneți întrebări tâmpite mai bine învățați zilele săptămânii . În fiecare dimineață se face zborul de verificare a elicopterului .acele manevre pe care le priviți în gol se fac pt verificarea tuturor parametrilor tocmai ca sa fie evitat un eveniment neplăcut . Piloții de la Smurd
  sunt cei mai buni din tara cu sute de ore de zbor , când ajungeți și dumneavoastră sa fiți pilot va așteptăm cu comentarii legate de piloți și de aprecierea înălțimii. Dacă tot o sa priviți în gold, sigur nu O sa i puteți înlocui .
  3
  6
  Raportează
 • postat de marian
  Miercuri, 01 Octombrie 2014 16:48
  89.137.229.***
  Uitati-va la PROTV sau la ANTENA 1 diseara la STIRI si o sa vedeti ce fac alesii nostri in frunte cu PNL SI PDL in dorinta de a castiga alegerile S-au opus cu totii si astfel proiectele impuse nu se aproba . Bogdan TANIA este sefa care are nerusinarea sa apara la tv si cu zambetul pe buze sa spuna ca se opune acestui proiect .
  3
  14
  Raportează
 • postat de Contribuabil de 2
  Miercuri, 01 Octombrie 2014 16:28
  5.13.223.***
  Dupa ce ca acest elicopter a fost achizitionat in mare parte cu banii nostri,( ai contribuabililor din cei 2%)donati ani la rind pt SMURD,unde victoras cu gasca a venit la inagurarea lui ca si cum era cumparat din banii lor ,ar trebui sa le fie macar RUSINE,alesilor locali care au votat inpotriva.Publicati daca se poate lista celor care sau inpotrivit si nu au gasit bani pt construirea hanbaruli atit de necesar pt elicopter.Bani pt campanie sau gasit?RUSINEEE...
  0
  12
  Raportează
 • postat de marian
  Miercuri, 01 Octombrie 2014 16:24
  89.137.229.***
  Am vazut-o pe nesimtita de BOGDAN TANIA care a aparut la tv si a spus ca nu se vor implica sa voteze pentru ca elicopterul de milioane de euro sa aiba un acoperis . Toata viata BOGDAN a umblat numai dupa functii si poate tocmai ea si cei care nu au votat , vor avea nevoie de elicopter Sa le fie rusine .
  0
  17
  Raportează
 • postat de florin
  Miercuri, 01 Octombrie 2014 15:57
  5.13.255.***
  DECI DACA ACEASTA PROBLEMA NU ESTE REZOLVATA SI PIERDEM SI ACEASTA OPORTUNITATE CONSILIERII JUDETENI IMPREUNA CU BACALBASA TREBUIE SA-SI DE-A DEMISIA!SCURT! PE NIMENI NU INTERESEAZA JOCURILE POLITICE!D-NEI TANIA BOGDAN AR TREBUI SA-I FIE RUSINE DE SCUZELE SPUSE PE DIFERITE POSTURI DE TELEVIZIUNE!CONSIDERATI CA NU PUTETI DISCUTA CU BACALBASA DATI-VA DEMISIA VOI OPOZITIA SI PROVOCATI ALEGERI ANTICIPATE LA CONSILIUL JUDETEAN!ASA SE FACE POLITICA INTR-O TARA CIVILIZATA!NU FACEM OPOZITIE DISTRUGIND JUDETUL GALATINU FACETI ASA ZISE JOCURI POLITICE PE VIATA NOASTRA!VA PLACE CA SUNTETI CU MINA IN MIERE DAR VA DOARE IN DOS DE NOI GALATENII!NU O SA AVETI NICI O SCUZA DACA ELICOPTERUL VA PLECA DIN GALATI!
  2
  9
  Raportează
 • postat de sorin
  Miercuri, 01 Octombrie 2014 14:19
  5.13.194.***
  Daca pleaca elicopterul ar trebui sa plece si cei vinovati pt pierderea lui.
  2
  14
  Raportează
 • postat de Alegator PNL/PDL revoltat de sabotarea continua si marsava a PNL/PDL Galati a orasului Galati
  Miercuri, 01 Octombrie 2014 14:16
  195.8.120.***
  Dincolo de antipatia fata de administrarea defectuosa a tarii realizata de catre guvernarea actuala ce transfera banii de la cofinantarea proiectelor europene in pomeni electorale acordate ca inecatii doar, doar de or castiga alegerile prezidentiale si simpatia pentru candidatul Klaus Iohannis si antipatia totala fata de dl Ponta Viorel Victor... pot sa spun ca o MARSAVIE MAI MARE !! decat cea facuta acum de cei de la PNL si PDL GALATI in cadrul Consiliului Judetean prin neaprobarea protejarii singurului elicopter SMURD nu am vazut ! Marsavia e strigatoare la cer, nenorocitilor !!!! Avea dreptate primarul fotbalist cand spunea ca cei de la PNL&PDL au ca singura ocupatie sabotarea intereselor orasului pentru a-si plati polite personale . Incredibil ! Sunteti niste javre incalificabile !!! Ar trebuie sa venim peste voi in consiliu, nenorocitilor nu ati fost alesi de noi votantii vostri directi sa va bateti joc de orasul nostru !!!
  2
  13
  Raportează
 • postat de Au sarit calul deja cei de la PNL cu sabotarea continua a orasului Galati
  Miercuri, 01 Octombrie 2014 14:01
  195.8.120.***
  Cazul a fost prezentat in aceasta dimineata si la Pro TV. Nu ne intereseaza tampeniile adminstrative folosite ca si scuze patetice pentru neprotejarea unei investitia semnificative facuta in folosul cetatenilor acestui oras din bani publici !!! nenorocitilor ..... gasiti o modalitate de protejare a bunurilor publice sau plecati naibii din acest oras si nu mai sabotati, blocati orice initiativa pozitiva a celor putini din conducerea acestui oras pe care ii mai intereseaza buna administrare a orasului nostru.
  1
  12
  Raportează
 • postat de Spider-Man
  Miercuri, 01 Octombrie 2014 13:15
  213.177.20.***
  Hotararea de consiliu judetean nu a trecut pentru ca ea este ilegala atat timp cat in functia de consilier judetean a fost validat un consilier care nu mai este membru al unui partid politic. PP-DD stie acest lucru foarte bine si prefectul judetului Galati, care face politica marelui partid de guvernamant. Nerezolvarea contestatiei depusa de PNL atrage dupa sine hotarari ilegale in CJ Galati. Ca atare dl. Bacalbasa sa nu mai strige sus si tare ca liberalii nu au vrut sa voteze proiectul si sa faca bine sa iasa din ilegalitate si sa promoveze hotarari bazate pe cte normative in vigoare nu pe basme si povesti aflate in capul lui!
  9
  6
  Raportează
 • postat de ong neinteresat
  Miercuri, 01 Octombrie 2014 10:50
  5.13.129.***
  Strigate virtuale in van....Conducatorii stie!....
  3
  5
  Raportează
 • postat de Zburați cu elicopterul nostru SMURD tastând pe You Tube =EC 120 START=
  Miercuri, 01 Octombrie 2014 10:44
  92.86.88.***
  Îmi este milă de cei de la SMURD ce se rugau să aibă și ei elicopter, chiar ani de zile, pentru a le ușura intervențiile de salvare, mai ales în condiții de Iarnă, inundații pentru a ajunge la pacienți, chiar și pe drumurile noastre la accidente grave. Spuneau că pe plan local sunt împiedicați permanent din interese obscure de neînțeles pentru ei. Acum au primit elicopterul, dar iar au probleme, tot pe plan local acțiune. Ceva este putred, nu sună bine în Consiliul Local al Primăriei, sunt interese de sabotare evidente.Zborul cu elicopterul se face la vedere, adică pilotul de uită pe teren și se orientează funcție de clădiri, drumuri, clădiri industriale, vârf de dealuri,, puncte de reper în general cu o bună cunoaștere a geografiei zonelor de acoperire și chiar cu calcularea carburantului necesar să nu rămână în pană de combustibil în aer. Elicopterul este de top, este unic, folosit în regimurile de vreme cele mai grele, gen la platformele din Marea Nordului, schimbarea de direcție părând brutală, dar pilotul face corecții funcție de punctele de reper învățate, mai ales pe ceață sau vizibilitate prostă.
  Pare să fie Eurocopter EC 120 Colibri. Vizionați pe You Tube complexitatea pregătiri zborului și zborul la vedere tastând ,,EC 120 START''.
  1
  7
  Raportează
 • postat de Mickey Mouse
  Miercuri, 01 Octombrie 2014 10:25
  5.13.201.***
  Daca pentru privatizatii din Galati s-a gasit intelegere pentru a-si achizitiona terenurile de sub constructii,pentru elicopter nu se gaseste o bucata de teren.Sunt atatea locatii disponibile inclusiv in oras,dar alesii nu catadicsesc sa faca ceva fara sa nu aiba si ei un avantaj la primire.Sper sa nu aveti nevoie vreodata voi,alesilor, sau familiile voastre,interventia de urgenta pe timp de iarna a acestui elicopter,ca sa ajungeti abia atunci sa realizati ca e mai important pentru orasul asta un astfel de aparat decat constructia mai stiu eu al carui supermarket.
  5
  15
  Raportează
 • postat de Marius Stanica
  Miercuri, 01 Octombrie 2014 10:13
  213.218.53.***
  Elicopterul este foarte bun si intradevar in ORICE TARA (normala) de pe acest pamant un (asemenea) elicopter sta in hangar !! si nu in aer liber !
  Mai ales unul medical si care este o bijuterie si costa atat de mult.

  dar avem conducatori idioti, dobitoci si citim cu ochii nostri

  "Şedinţa Consiliului Judeţean în care a fost respins proiectul privind transferarea terenului necesar construirii hangarului pentru elicopterul SMURD din administrarea MAI în cea locală pune în pericol o investiţie de peste 5,5 milioane de euro. "

  deci cine ne da la gioale NU SUNT brailenii sau guvernul central ci tocmai conducatorii din CJ Galati !!!
  0
  21
  Raportează
 • postat de Marius
  Miercuri, 01 Octombrie 2014 10:10
  109.166.133.***
  Nu-i de mirare sa fie vreun caine de a domnului Bacalbasa in elicopter, fiindca casa lor a devenit spital uman!!!
  6
  12
  Raportează
 • postat de Alicante
  Miercuri, 01 Octombrie 2014 09:38
  5.13.200.***
  Incompetenti mai mari decat Bacalbasa si Stan, nu au mai fost prin Galati si speram din tot sufletul ca oamenii , sa mai voteze si cu capul si nu doar cu micii, berea, galeata, umbrela! Avem un judet controlat dintotdeauna de PSD, si inca nu ne invatam minte, dupa ce observam regresul facut.
  8
  17
  Raportează
 • postat de Cristi
  Miercuri, 01 Octombrie 2014 09:13
  5.13.234.***
  chiar acum la ora 9 si cateva minute elicopterul isi face plimbarea de dimineata survoland cartierul micro19 la inaltime mica (150-200 metri).
  Ce-i drept nu a mai facut acrobatii ca ieri dimineata dar tot benzina consumata degeaba se numeste ca sa nu mai spun de riscurile celor de jos in cazul unei probleme la motor.
  19
  7
  Raportează
 • postat de Galatean Mandru
  Miercuri, 01 Octombrie 2014 08:19
  109.102.62.***
  Apropos de discutia de mai jos, nenea Angel sa lase pozele pe Facebook si sa nu isi mai plimbe pipitele cu elicopterul. Elicopterul asta e bun atat pentru Galati cat si pentru judetele apropiate, insa cand vezi cum se lafaie Angel in el si se plimba fara a avea un caz, iti vine sa o iei razna.
  Apropos, nenea Angel pe cine are spate de isi permite sa faca lucruri din astea fara a fi pedepsit?
  Abia astept raspunsurile de genul " habar nu ai, ca elicopterul nu pleaca fara un plan de zbor bine stabilit". Interesati-va la judetean si imi veti da dreptate.
  6
  17
  Raportează
 • postat de Cristi
  Miercuri, 01 Octombrie 2014 07:46
  5.13.234.***
  Citeste atent inainte sa comentezi pe altii.
  Eu am scris ca pilotul a facut acrobatii cu elicopterul la joasa inaltime aprox 100-150metri deasupra blocurilor din micro 19.
  Cei care locuiesc in zona spitalului judetean pot sa confirme asta.
  Iar aerul rarefiat se gaseste la peste 1000metri altitudine.
  Una e sa treci pe deasupra orasului intr-o misiune si alta e sa expui locuitorii unui risc inutil zburand in cerc si facand tot felul de manevre acrobatice la 100-150 metri inaltime deasupra cartierului din micro 19.
  Cat despre drobul de sare......
  12
  7
  Raportează
 • postat de Vali
  Miercuri, 01 Octombrie 2014 00:48
  5.13.239.***
  pentru Cristi. Acel elicopter are un anumit plafon de altitudine.Cu cat zboara mai sus cau atat aerul este mai rarefiat -deci consum mai mare de combustibil Pe langa asta pilotul zboara dupa un plan de zbor bine stabilit( altitudine directie si traseu). Cat despre defectiunea motorului.. e ca-n povestea aia cu drobu' de sare.
  10
  16
  Raportează
 • postat de Cristi
  Miercuri, 01 Octombrie 2014 00:42
  5.13.153.***
  A si eu o intrebare care nu are legatura cu articolul.
  De ce pilotul elicopterului face acrobatii aeriene la joasa inaltime deasupra blocurilor din micro 19?
  Imi place sa-l privesc cand face acrobatii ca cele de joi dimineata, dar daca se strica motorul si se prabuseste peste blocuri cine-i vinovat?
  Nu inteleg de ce nu face acrobatiile peste Dunare sau intr-o zona nepopulata unde nu exista riscuri pt cei de jos.
  13
  13
  Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.