* Săptămâna asta a început cu o veste ludică, de mai mare inocența și frumusețea. Potrivit site-ului Antena3.ro, "Nicușor Dan s-a dus cu copiii pe Calea Victoriei, să facă păpuși. Președintele Nicușor Dan a fost surprins, duminică, în timp ce participa cu cei doi copii ai săi la un atelier de creație pentru cei mici, pe Calea Victoriei." Stau și mă-ntreb: ce s-ar fi întâmplat dacă la standul alăturat, lângă păpuși, exista unul cu andrele, pentru ființele umane care practică activităti recreative de tip VOODOO?! Părerea mea de șef-adjunct de trib este că, dacă, pentru andrele, preşedintele ar fi manifestat același interes pe care l-a arătat față de păpuși, azi nu prea îl vedeam bine pe Bolojan.
* Nicușor Dan este președintele României. Mă rog, enunțul și adevărul din prima frază nu sunt chiar atât de importante pe cât par. Amuzant este că, la Timișoara, Nicușor Dan a uitat protocolul și a vrut să plece chiar înainte de întonarea imnului. Tărășenia s-a petrecut ieri, ziua în amiaza mare. Șeful statului a fost salutat de garda de onoare și a vrut să plece, deși urma să fie intonat imnul național. Nicușor Dan a fost întors din drum de ceilalți oficiali prezenți la ceremonia din fața monumentului "Crucificare", ridicat în memoria eroilor Revoluției din decembrie 1989. După niscaiva mișcări trupești tradițional-aiuritoare, care l-au cam consacrat, Nicușor a dat impresia că vrea să dea mâna cu Joe Biden, dintr-un soi de politețe greu de tălmăcit. S-a bucurat însă doar de aerul ceremonios, conferit de vizita lui Biden la Timișoara, care, deși n-a avut loc, părea că s-a desfășurat tot ieri.
* Un japonez a trăit în sărăcie toată viața, ca să pună bani deoparte. Acum, la vârsta de 67 de ani, niponul are 440.000 de dolari în cont și un imens regret că a trăit în halul în care a trăit. Drama abia acum începe, pentru că japonezul nu ştie dacă și acum, când regretă, este tot sărac. Judecând după suma aia de 440.000 de parai, ai putea băga mâna în foc că e aproape bogat. De unde și proverbul nipon: "Dacă ești sărac de mic, când te faci mare japonez, doar te joci cu kendama".