Costel Fotea: „Trebuie să ținem cont de voința electoratului”

Costel Fotea: „Trebuie să ținem cont de voința electoratului”
Evaluaţi acest articol
(33 voturi)

Președintele executiv al PSD Galați, Costel Fotea, a declarat, referitor la rezultatele din primul tur al alegerilor prezidențiale, că ”trebuie să respectăm voința poporului și să ținem cont de părerea electoratului”

”Eu pot să spun doar atât: la Galați, organizația județeană PSD a câștigat alegerile. Am câștigat aproape peste tot, am avut 27 la sută pentru Marcel Ciolacu, apoi au venit Georgescu, Lasconi, Simion...

Referitor la rezultatele la nivel național, la faptul că în turul doi a intrat un candidat de care nu a auzit nimeni, eu personal nu pot decât să mă conformez, trebuie să respectăm voința poporului. Și poate ar trebui să ne amintim de vorbele lui Simion Bărnuțiu: ”Țineți aproape de popor, că poporul știe cel mai bine ce vrea!”.

Altfel spus, eu cred că electoratul ne-a transmis un semnal, un mesaj care trebuie descifrat așa cum a fost el transmis de cetățeni; trebuie să ascultăm vocea și rațiunea poporului”.

Președintele Costel Fotea a făcut o paralelă și cu rezultatele obținute de PSD Galați în alegerile locale:

”Am văzut ce s-a întâmplat la locale, când gălățenii au votat PSD cu 65 la sută, acum am avut un vot pentru președintele României și vedem ce s-a întâmplat... Practic, oamenii au vrut altceva sau au spus altceva (...) Rezultatele bune obținute de PSD la Galați țin de faptul că am avut rezultate, iar prin proiectele pe care le-am avut am reușit să ținem oamenii aproape de noi. Oamenii stau aproape de tine, când vii și faci ceva pentru ei, când nu ești arogant, când vorbești cu ei să vezi ce așteptări au de la tine.

În cazul alegerilor prezidențiale, poate dacă s-ar fi vorbit mai mult cu oamenii, dacă s-ar fi prezentat mai mult programul de guvernare, poate că rezultatele ar fi fost mai bune. Dar, repet, poporul e suveran, iar decizia lui este literă de lege pentru toată lumea”, a subliniat Costel Fotea.

Președintele executiv al PSD Galați a precizat că, în prezent, PSD trebuie să se concentreze pe alegerile parlamentare. Acestea sunt esențiale pentru componența viitorului Legislativ, pentru modul în care se putea face o alianță de Guvernare.

Citit 4789 ori Ultima modificare Marți, 26 Noiembrie 2024 17:24

20 comentarii

  • postat de Cetatean
    Joi, 28 Noiembrie 2024 14:30
    95.76.0.***
    Măcar PNL au început sa se reformeze, PSD după ce ca ani în șir au scos în fata numai analfabeți dacă nu, hoți, dacă nu mincinoși ACUM NICI IN CEASUL AL12 LEA NU INCEARCA CEVA. NU TIKTOKUL E DE VINA CI PSD PNL CARE AU DAT MANA LA CELE MAI MARI PROSTII.
    0
    1
  • postat de Vasile
    Miercuri, 27 Noiembrie 2024 11:43
    86.124.202.***
    Cred că toți cei cu judecată gîndesc ca mine, trebuie eliminat acest pro-rus, anti NATO anti ONU, nu merită să-i pronunț numele!Avem somități cu nume Georgescu: ingineri,doctori, avocați, politicieni, academicieni, generali ,istorici dar nu legionari,antisemiți! NU VREAU P$D ,dar TREBUIE ALES!!
    8
    2
  • postat de Vila din Sardinia
    Miercuri, 27 Noiembrie 2024 07:22
    86.124.202.***
    Dvs Domnule Fotea si primarul Pucheanu va bagati in fata acum pe toate banerele electorale pentru alegerile parlamentare astfel incat noi,galatenii, sa nu mai stim cine candideaza din partea PSD...Ii acoperiti gandindu-va ca rezultatele de la locale o sa acopere si o sa ii prosteasca pe alegatori.
    1
    13
  • postat de Galatean
    Miercuri, 27 Noiembrie 2024 05:04
    5.13.130.***
    Sărbătoarea cea mare va fi duminica la urne, valul furiei a pornit, nu treceți de 10%. Asa sa ne ajute Dumnezeu, sa va trimitem la groapa de gunoi a istoriei, partidele sistem trebuie sa dispară!
    3
    13
  • postat de Marcus Brutus
    Marți, 26 Noiembrie 2024 22:24
    86.124.200.***
    @ Agatarsu

    Ai dreptate în tot ce spui.
    Voiam sa-i supun pe gălățeni la vot.
    Este limpede ca vor vota masiv Elena Lasconi.
    Nici eu nu sunt de acord cu elucubrațiile lui Georgescu.
    5
    12
  • postat de Echidistant
    Marți, 26 Noiembrie 2024 22:05
    86.124.200.***
    Pentru "Nu va mai ajunge" - Care este vina lui Fotea ca executantul lucrarii nu a respectat termenul de executie? Singurul lucru pe care legal l-a putut face a fost sa rezilieze contractul! Dar este mai la indemana sa aruncam cu noroi, mai ales cand ne ascundem sub un anonimat!
    13
    1
  • postat de Nu va mai ajunge
    Marți, 26 Noiembrie 2024 18:27
    86.124.201.***
    Nu sinteti in stare sa terminati parcarea aia de la spipalul judetea zilnic merg pri zona aia si de citeva luni nu se misca nimic . cred ca nu ati supt destul din sceasta afacere dar sa vedeti ce o sa patiti la prezidentiale. bine ca ti-ai terminat vila de pe traian
    2
    19
  • postat de Un pribeag dupa piine, prin straini
    Marți, 26 Noiembrie 2024 14:31
    212.93.144.***
    Atat timp cand tara va fi condusa de corupti, ce sunt inhaitati cu jefuitorii tarii, tara se va duce in jos, cei ce votati constant acekas partid de 30 de ani, nu va intrebati de ce cei plecati la munca, afara, constant nu voteaza cu psd, psd care si la galati, unde au disparut atatea locuri de munc
    1
    18
  • postat de MM
    Marți, 26 Noiembrie 2024 13:38
    86.124.202.***
    Nea fotea,încă din 20 Mai ‘90,n-am fost și nu voi fi fan/simpatizant al vostru cameleonicii din PSDNL+balamalele înființate de voi,nu sunt fan nici fan/simpatizant,jorjel,șoșoacă,cu al lor,c. georgescu,alte balamale.Ale cui,nu știm.
    Deci,declarația ta,cu privire la voința electoratului,este fix ”0”
    1
    19
  • postat de MM
    Marți, 26 Noiembrie 2024 13:04
    86.124.202.***
    Pt @Dan,tu ai idee de ce au plecat din țară și aici mă refer strict la cei ce muncesc legal și de ce abia acum au dat un vot de blam PSDNL-ului? Tu ai idee câți oameni calificați,chiar și la locul de muncă în Romania,au plecat din țară,din cauza PSDNL dar mai ales al,greilor din sindicate?
    0
    18
  • postat de Bairam
    Marți, 26 Noiembrie 2024 11:50
    109.166.132.***
    Și așa suntem dați dracului. Dar măcar să fim legal. Dacă e bairam,bairam să fie! Ori la bal ori la spital. Să citez un clasic în viață: " suntem mulți da' proști" ,( un bulibașă)! Cu mincinoșii ăștia am văzut cum este.
    1
    22
  • postat de Cristi
    Marți, 26 Noiembrie 2024 10:37
    5.2.209.***
    Poate in urma unor asa contraperformante, capetele luminate din PSD vor intelege ca ,,poporul'' doreste oameni onesti, competenti si nepatati in fruntea tarii, nu covrigari cu facultati absolvite la FF, Dancila, Dragnea, Buzatu, Stanescu si alti vorbitori doar de limba materna si aia chinuita.
    0
    34
  • postat de Vasile
    Marți, 26 Noiembrie 2024 09:49
    86.124.202.***
    Lapte și miere dacă dați Gălățenilor, DEGEABA!! Ne-am săturat de 33 ani P$Dism ! De aia au ieșit tinerii la vot în nr așa mare!! Apropo, cînd văd nulități care vor parlamentari, mă apucă durerea de cap! Humelnicu, Magearu, Gadei, V. Sandu care NU AU FĂCUT NIMIC PT GĂLĂȚENI! PT CE VOR? Nesimțire !!
    0
    38
  • postat de Sper ca o vor lua in freza
    Marți, 26 Noiembrie 2024 09:29
    78.208.0.***
    Sper ca si la parlamentare psd și pnl să-și ia ce merită. Procente puține, pnl să nu intre in parlament. Ar fi extraordinar. Atunci poate se vor reforma.
    0
    30
  • postat de Dan
    Marți, 26 Noiembrie 2024 07:57
    89.136.187.***
    Sa spui ca desfiintezi firmele de pompe funebre si farmaciile
    trebuie sa fii un alienat mintal. Nici Ciolacu sau Ciuca nu era buni pt presedinte
    Din ian. sunt in pericol pensiile milioanelor de romani. ,,Romanii'' din strainatate
    ar fi trebuit sa nu voteze si-au parasit tara, sunt tradatori.
    19
    9
  • postat de Agatarsu
    Marți, 26 Noiembrie 2024 05:31
    86.124.203.***
    @brutus
    Asta ar mai lipsi, unul cu delir mistic care imprastie toate teoriile conspiratiei. Cica apa nu e numai H2O, apa e vibratie, bem vibratie.
    Si apoi aflam ca al de tipa ca strainii ne au furat tara e cel care a devalizat fabrica Republica din Bucuresti.
    Minunea lui Dumnezeu, nu alta.
    7
    24
  • postat de Marcus Brutus
    Luni, 25 Noiembrie 2024 19:39
    46.97.169.***
    Bun de tot dl Calin Georgescu.
    Sper sa fie președintele nostru.
    Doamne ajuta!
    91
    24
  • postat de Dan
    Luni, 25 Noiembrie 2024 19:38
    86.124.200.***
    Pomeni pentru leneși,combinații pentru prieteni,bugetari paraziți,ăștia sunt electorii voștri.Nu aveți interesul să dezvoltați județul,idiotii votează cu ochii închiși.Echipa psd este un parazit social,faceți un bine și emigrati.
    18
    73
  • postat de Ale(r)gător de cursă lungă
    Luni, 25 Noiembrie 2024 19:19
    95.77.107.***
    Ciolacu nu știa că trebuie să țină cont de voința electoratului?Și-a bătut joc de salariații din educație și sănătate.A dat OUG 62/2024,ceea ce nici băsescu nu și-a permis.Vreți să câștige ceva partidul la eurpparlamentare? Abrogați urgent OUG 62 și desființați avortatele decizii 13 și 41 ale ICCJ.
    18
    42
  • postat de Gigi
    Luni, 25 Noiembrie 2024 17:37
    79.127.145.***
    Daaaa foarte dificil cu democrația asta. Complicat
    16
    30

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.