Licitaţie pentru un centru integrat de îngrijiri paliative la Galaţi

Licitaţie pentru un centru integrat de îngrijiri paliative la Galaţi
Evaluaţi acest articol
(3 voturi)

Până pe 1 iulie 2025, Consiliul Judeţean Galaţi aşteaptă ofertele pentru proiectarea şi construirea unui centru integrat de îngrijiri paliative.

Contractul are o valoare totală estimată de 20.128.576 de lei fără TVA. Criteriul de atribuire este „cel mai bun raport calitate -preţ”, numai că procedura este iniţiată sub incidenţa clauzei suspensive. Adică se va semna contractul de proiectare şi lucrări numai dacă va fi semnat şi contractul de finanţare pentru acest obiectiv.

Aşa cum aţi putut afla din ziarul „Viaţa liberă”, în luna aprilie, întruniţi în şedinţă extraordinară, aleşii judeţeni au aprobat un proiect privind realizarea unui centru integrat de îngrijiri paliative în Galaţi. Acest centru va avea scopul de a uşura suferința pacienților afectați de boli grave, unele incurabile, precum cancerul în forme foarte avansate, dar și să le ofere suport fizic și emoțional.

În condiţiile în care, în prezent, secția de Oncologie a Spitalului Judeţean dispune doar de 10 paturi pe partea de paliație, noul centru ar urma să funcționeze într-o clădire cu patru etaje, dotată cu cele mai moderne echipamente și circuite medicale.

Consiliul Județean promite saloane pentru două sau trei persoane (în total, unitatea va avea 50 de paturi), dar și cabinete medicale, saloane pentru kinetoterapie, consiliere psihologică, săli de tratament, sală de socializare, săli de așteptare.

În documentaţia licitaţiei se precizează că proiectul este propus pentru finanţare în cadrul Programului "Sănătate" şi că procedura este lansată cu clauză suspensivă. Adică semnarea contractului de proiectare şi execuţie este condiţionată de obţinerea finanţării. Care, aşa cum explica preşedintele Consiliului Judeţean Galaţi, Costel Fotea, nu acoperă în întregime valoarea investiţiei, calculată la 27.861.093 de lei (inclusiv TVA): „Vom atrage 12,5 milioane de lei prin Programul "Sănătate", iar diferența o vom completa din bugetul propriu”.

Conform documentelor, proiectarea ar trebui să dureze două luni, iar execuţia în sine se va derula pe o perioadă de 20 de luni.

Citit 650 ori Ultima modificare Joi, 26 Iunie 2025 16:23

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro