Oțelul, la primul meci al sezonului împotriva unei nou-promovate

Oțelul, la primul meci al sezonului împotriva unei nou-promovate
Evaluaţi acest articol
(3 voturi)

Gruparea gălățeană are de jucat în deplasare, în etapa a șasea, în căutarea primului succes pe teren străin din actualul sezon.

Oțelul are de confruntat o echipă nou-promovată pentru prima oară în actuala ediție de Superliga. Doar că, dintre cele trei echipe noi ale primului eșalon, gălățenii o vor întâlni pe cea mai bună dintre ele, pe FC Argeș. Piteștenii au promovat de pe primul loc al ligii secunde, dar au dovedit și că s-au integrat rapid în Superliga, având șase puncte după primele cinci runde. Deși a avut un program destul de dificil, FC Argeș a arătat și în meciurile în care a pierdut că este o echipă cu calitate peste media echipelor nou-promovate. 

De altfel, cele două echipe sunt vecine de clasament, ambele cu câte șase puncte obținute până în prezent. 

De nivelul ridicat al echipei din Pitești este conștient și antrenorul Laszlo Balint.

“FC Argeș a reușit să completeze lotul cu care a promovat cu câțiva jucători de calitate, cu experiență. Nu întâmplător au reușit evoluții apreciate și rezultate foarte bune. Suntem puși în gardă de aceste aspecte” a spus Balint. 

Tehnicianul are, totuși, încredere în echipa sa, despre care a spus ca s-a văzut un progres de la meci la meci.

“Din punctul meu de vedere, echipa noastră este într-un progres vizibil. Din păcate nu avem consistență pe tot parcursul jocului. Facem toate eforturile în fiecare zi să îmbunătățim exprimarea echipei, eficiența pe ambele momente ale jocului și, apoi, această consistență pe parcursul întregului meci”, a adăugat Balint. 

 

Probleme pentru postul de fundaș stânga

După plecarea bruscă a lui Răzvan Trif, fundaș stânga adus la startul sezonului, antrenorul gălățenilor are probleme în partea stângă a defensivei. Asta și în contextul în care Kazu este accidentat și nu va putea juca în meciul cu FC Argeș. “Chiar dacă a terminat meciul trecut pe teren, a acuzat niște dureri la genunchi. Staff-ul medical face eforturi, eu sper să înceapă jocul titular, totul ține de starea lui medicală”, a spus Balint.

Kazu a fost absent de la antrenamentele Oțelului nu doar în săptămâna premergătoare acestui joc, ci și înainte de partida contra Rapidului.

Astfel, în cazul în care Kazu nu va putea fi folosit, locul său în teren va fi luat de Andrei Rus, cu bulgarul Jelev mutat ca fundaș stânga - poziție pe care a mai jucat în trecut. 

Meciul FC Argeș - Oțelul este programat luni, de la ora 19,00. Partida ce va avea loc pe stadionul din Mioveni va fi transmisă în direct pe DIGI Sport 1 și Prima Sport 1.

Citit 557 ori Ultima modificare Duminică, 17 August 2025 15:36

1 comentariu

  • postat de Superliga
    Duminică, 17 August 2025 18:07
    5.13.197.***
    De ce spuneți ca nu va juca, când Balint a spus ca dacă nu va începe titular, va intra în repriza 2.
    0
    0

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro